SözlerYaşam

Kardeşler Günü 2024

Dünya Kardeşler Günü nedir, ne zaman kutlanır? Neden kardeşler gününü kutlarız? Nisan ayı içerisinde kutlanan Kardeşler Günü’nün önemi ve amacı nedir?

Dünya Kardeşler Günü nedir, ne zaman kutlanır? Neden kardeşler gününü kutlarız? Nisan ayı içerisinde kutlanan Kardeşler Günü’nün önemi ve amacı nedir? 10 Nisan’da hangi gün kutlanır? 10 Nisan Kardeş Günü kısaca nasıl ortaya çıktı tarihçesi, kökeni nedir?

Kardeşler Günü

Kardeşler arasındaki özel bağı kutlamak ve güçlendirmek için her yıl 10 Nisan’da Kardeşler Günü (Siblings Day) kutlanır. Onlar bizim en iyi arkadaşlarımız ya da en kötü düşmanlarımız. Bazen kardeşler bize en büyük rekabetimizi, en güçlü teşvikimizi sağlar veya en utanç verici anlarımızı hatırlatır.

Kardeş, anne veya babadan en az birinin ortak olduğu kişilerin birbirlerine göre durumlarının ismidir. Kardeşler erkek ya da kız olabilirler.

Birçok arkadaşımız olabilir, ama onlar bizim en iyi arkadaşlarımızdır. İster küçük ister büyük bir kardeşiniz olsun, karşılaşacakları sonuçlar ne olursa olsun onlar her zaman sizin yanınızda olacaklardır. Kardeşler Günü ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlandı, ancak zamanla dünyanın birçok ülkesinde 10 Nisan’da Kardeşler Günü kutlanmaya başladı.

Anneler Günü 1907’den beri, Babalar Günü de 1910’dan beri var. Bu, kardeşlerimizi onurlandırmadan geçen neredeyse 100 yıl demek! Kardeşlerimiz bizim ailemiz ve hayatımızın büyük bir parçasıdır. Bu yüzden onları her 10 Nisan Ulusal Kardeşler Günü’nde kutluyoruz! Bu gün aynı zamanda ‘Dünya Kardeşler Günü’ olarak da bilinir.

Kardeşler Günü 1998 yılından beri kutlanmaktadır. İlk olarak ABD Başkanı Bill Clinton ve 39 eyalet valisi, Kardeşler Günü’nü bir özel gün olarak resmen kabul etmişler ve sonrasında da diğer ülkeler genelinde kendi kendine yaygınlaşmıştır.

Kardeş sevgisi küreseldir. Avustralya, Hindistan ve İspanya, Kardeşler Günü’nü kutlayan ülkelerden sadece birkaçıdır. Avrupa’da Ulusal Kardeşler Günü, 31 Mayıs’ta olarak kutlanır. Portekiz Cumhurbaşkanı, Kardeşler Günü’nü bile tatil olarak kabul etti!

Kardeşler Günü Tarihi

Kardeşler Günü, Anneler Günü veya Babalar Günü gibi neşeli bir gün anlamına gelse de bugünün oluşması bir trajediden ilham almıştır.

New Yorklu kadın Claudia Evart, 1990’ların ortalarında küçük yaşta erkek kardeşi Alan ve kız kardeşi Lisette’yi kaybettikten sonra Kardeşler Günü Vakfı’nı kurmak için girişimlere başladı.

1995 yılında kardeşler arasındaki özel bağı tanımak, onurlandırmak ve kutlamak için Kardeşler Günü’nü oluşturdu. Claudia Evart, 1997’de Kardeşler Günü Vakfı’nı kurdu ve vakıf 1999’da kar amacı gütmeyen bir statü kazandı.

Vakfın web sitesindeki bilgilere göre, Claudia Evart, 10 Nisan’ı ablası Lisette’in doğum günü olduğu için seçti. Bu gün, erkek ve kız kardeşler arasındaki ilişkinin bir kutlaması olarak tasarlanmıştır.

Şu anda vakıf, Kardeşler Günü’nü ABD’de federal bir gün yapmak ve Birleşmiş Milletler’in yardımıyla Uluslararası Kardeşler Günü oluşturmak için çalışıyor.

ABD Başkanı Obama, 2016 yılında Ulusal Kardeşler Günü’nü tanıdı. Avrupa’da ise bu gün, 2014 yılında Avrupa Büyük Aileler Konfederasyonu tarafından kardeş bağlarını ve ilişkilerini kutlamak için başlatıldı. Konfederasyonun bulunduğu Avrupa ülkelerinde 31 Mayıs şöleni farklı şekillerde yayıldı.

Kardeşler Günü, CNN, Amerika’nın Sesi, International Business Times ve YouTube’un küresel blogu gibi çeşitli medya kuruluşlarında yer almasıyla dikkat çekti. Aynı zamanda Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve Tumblr gibi sosyal medya platformlarında da popüler bir konudur.

1995’teki başlangıcından bu yana, Kardeşler Günü geniş çapta kabul gördü. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, bu güne 2007 yılında bir “Hizmet Markası” verdi ve bu, 2020’de yenilenerek geçerliliğinin devam ettiğini gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Kardeşler Günü Vakfı, günün resmi olarak tanınması için çalışıyor. Vakıf, 25 Şubat 2023’te Başkan Biden’a bir mektup yazarak bu günün bir anma etkinliği olarak ilan edilmesini talep etti.

Nasıl kutlanır?

Kardeşler Günü’nü belirli bir şekilde kutlamak için belli kurallar yoktur. Ama bu gün kardeşlerle paylaşılan sevgi ve dostluğa adanmış bir gün olduğu için, günü onlarla geçirmek güzel olurdu. Bunun dışında, bu Kardeşler Günü’nü özel kılmak için uygulayabileceğiniz birkaç fikir şu şekilde sıralanabilir:

  • Kardeşlerinizi kutlamak için özel bir şeyler yapın. Onlara sürpriz hediyeler alın veya gönderin.
  • İşten bir gün izin alın ve kardeşinizle alışveriş merkezlerinde dolaşın. Sevdiğiniz şeylerde alışveriş yapın ve günü birlikte sadece dinlenerek geçirin. Bu günün kalpten kalbe sohbetlerle, oyunlar ve yemeklerle tadını çıkarın!
  • Kardeşlerinizle birlikte dizi, film veya bir sinema aktivitesi gerçekleştirin. Eski aile fotoğrafları ve videolarından bir şeyleri birlikte izleyin. Önemli olan şey kardeşlerinizle biraz vakit geçirin.
  • Onlardan uzak yaşıyorsanız, onları arayıp hal hatır sorun ve onlarla konuşun. Onlara sürpriz bir ziyarette bulunmak da güzel bir fikir olabilir.

Kardeşler Günü ve Kardeş Sözleri

10 Nisan kardeşler arasında özel bir gün olduğu için, kız ve erkek kardeşlerinize gönderebileceğiniz bazı harika sözler, dilekler, selamlar, mesajlar ve alıntılar listeledik. Komik, ilham verici, güzel ve anlamlı özel kardeşlere söylenebilecek sosyal medyada WhatsApp, Facebook, Instagram’da paylaşabilecek kardeş sözleri, erkek veya kız kardeşe güzel ve anlamlı sözler ve mesajlar

Benim en sevdiğim arkadaşım kardeşimdir.

Gözünden akan yaşa ortak olacak kaç kişi var ki kardeşten başka.

Herkesin bir kardeşi olmalı şu hayatta.

“Kardeşler: onsuz yaşayamayacağın tek düşmanındır.”

“Seninle kavga edebilirim. Sana şakalar yapabilirim. Kıyafetlerini çalabilirim. Ama seni doyasıya seviyorum. Kardeşler Günün kutlu olsun, canım kardeşim…”

“Kardeşler Günü, gezegendeki en iyi kardeşler olmamız konusunda bize bir anlaşma şansı veriyor. Kucak dolusu sevgiyle, Kardeşler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım Canım…”

“Kardeşler: Bir araya gelene kadar her biri tamamen normal olan aynı ebeveynlerin çocuklarıdır.” – Sam Levenson

“Kardeşlerle büyümenin avantajı, kesirlerde çok iyi olmanızdır.” – Robert Brault

“Kardeşlerimle kavga edebilirim. Ama onlara bir kez dokunduğunuzda, karşıma çıkacaksınız.” – Abby Slater

Benim gibi harika bir kardeşin olduğu için şanslısın. Mutlu kardeşler günü!

“Kardeş, çocukluğunuzu gördüğünüz mercektir” – Ann Hood

“Kaç yaşında olursan ol kardeşlerinle birlikteyken çocukluğa dönersin derler.”

“Dış dünyaya, hepimiz yaşlanıyoruz. Ama kardeşlere göre değil. Birbirimizi her zamanki gibi tanıyoruz, birbirimizin kalbini biliyoruz, özel aile şakaları paylaşıyoruz. Aile kavgalarını ve sırlarını, aile acılarını ve sevinçlerini hatırlıyoruz.” – Clara Ortega

“Kardeş, kişinin geçmişini, bugününü ve geleceğini temsil eder.” -John Corey Whaley

“Aileni sen seçmiyorsun. Sizin onlara olduğunuz gibi onlar da size Allah’ın armağanıdır.” – Desmond Tutu

2024 Ulusal Kardeşler Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Her yıl 10 Nisan günü, gelişimimize yardımcı olan ve değerlerimizi, inançlarımızı ve ideallerimizi şekillendiren insanları onurlandıran ayrıca mesafe, koşullar, doğum ve evlat edinme veya kişilerarası ailevi sorunlar nedeniyle ayrılmış olabilecek kardeşleri birleştirmeyi ve yeniden birleştirmeyi amaçlayan Dünya Kardeşler Günü kutlanmaktadır.

Dünya Kardeş Günü bu yıl 10 Nisan Pazartesi gününe denk geliyor.

  • 2023 – 10 Nisan Pazartesi
  • 2024 – 10 Nisan Çarşamba
  • 2025 – 10 Nisan Perşembe
  • 2026 – 10 Nisan Cuma

Kardeşinizi aramak veya ona mesaj göndermek için bir dakikanızı ayırın ve sizin için ne kadar önemli olduklarını bilmelerini sağlayın.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün