Hadis

Hadis: “Hiç Şüphesiz Bu Din Sağlamdır, Ciddidir.”

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'den hadis-i şerif; “Hiç Şüphesiz Bu Din Sağlamdır, Ciddidir. Ona Yavaş Yavaş Dal. Nefsini Allah’ın İbadetinden Nefret Ettirme.”

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’den hadis-i şerif; “Hiç Şüphesiz Bu Din Sağlamdır, Ciddidir. Ona Yavaş Yavaş Dal. Nefsini Allah’ın İbadetinden Nefret Ettirme.”

Bu Din Sağlamdır…

Hadisin Tamamı ve Kaynağı

“Hiç şüphesiz bu din sağlamdır, ciddidir. Ona yavaş yavaş dal. Nefsini Allah’in ibadetinden nefret ettirme. Gücünün üstünde yük yüklenen kimse, ne yol almış, ne kendinde güç bırakmış olur. Böyle yapan yolda kalır. Amel ederken sanki çok uzun süre yaşayacakmış gibi amel et. Kötülüklerden ise, yarın öleceğini düşünen kimse gibi elini çek.”

(Beyhaki,Ibnu Mübarek)

Din Kolaylıktır…

Ebû Hureyre  radıyallanu anh’dan rivayet edildiğine göre, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Din kolaylıktır. Dini aşmak isteyen kimse, ona yenik düşer. O halde, orta yolu tutunuz, en iyiyi yapmaya çalışınız, o zaman size müjdeler olsun; günün başlangıcından, sonundan ve bir miktar da geceden faydalanınız.” Buhârî, Îmân 29. Ayrıca bk. Nesâî, Îmân 28

Buhârî’nin bir başka rivayeti şöyledir:

“Orta yolu tutunuz, amellerinizi mükemmelleştirmeye ve Allah’a yakın olmaya gayret ediniz. Sabahleyin, öğle ile akşam arası çalışınız. Bir parça da geceden faydalanınız. Aman acelesiz gidin, telaşsız gidin ki, menzilinize, varacağınız hedefe ulaşasınız.” 

Buhârî, Rikâk 18

 

[display-posts]

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün