Biyografi

Edinburgh Dükü Prens Philip Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi Buckingham Sarayı'nın Edinburgh Dükü Prens Philip kimdir?

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Buckingham Sarayı’nın Edinburgh Dükü Prens Philip kimdir? Kısaca hayatı ve biyografisi. Kraliçe Elizabeth ile 1947’de evlenen Prens Philip’e neden kral denilmiyor?

Tarihte en uzun süre hizmet veren İngiliz eşi olan Kraliçe II. Elizabeth’in 72 yıllık kocası Prens Philip, 9 Nisan 2021 Cuma günü sabah saatlerinde 99 yaşında öldü. Buckingham Sarayı’nın Edinburgh Dükü Prens Philip’in ölümünü açıklamasının ardından dünya liderleri Kraliyet Ailesi’ne taziyelerini gönderdiler.

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada “Majesteleri Kraliçe, sevgili kocası Majesteleri Edinburgh Dükü Prens Philip’in ölümünü büyük bir üzüntüyle duyurdu” ifadesini kullandı. “Majesteleri bu sabah Windsor Kalesi’nde huzur içinde vefat etti.”

2000 yılında The Telegraph’a verdiği bir röportajda Dük; “100 yaşına girmekten daha kötü bir şey hayal edemediğini, o yaşa ulaşmak için hiçbir arzusunun olmadığını söylemişti.

“Daha kötüsünü hayal edemiyorum, Benim parçalarım şimdiden düşüyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başsağlığı Mesajı

9 Nisan 2021’de 99 yaşında hayatını kaybeden Buckingham Sarayı’nın Edinburgh Dükü Prens Philip’in ölümü üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da başsağlığı mesajı yayınladı.

Erdoğan mesajında, “Kraliçe 2. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in vefatı üzerine ülkem ve Türk milleti adına en derin taziyelerimi iletiyorum. Kraliyet ailesinin ve Birleşik Krallık halkının üzüntüsünü paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Edinburgh Dükü Prens Philip Kimdir?

Prens Philip, 10 Haziran 1921’de Yunanistan’ın Korfu adasında Yunanistan Prensi Andrew’un tek oğlu olarak “Yunanistan Prensi ve Danimarka Prensi” olarak doğdu. Annesi Battenberg Prensesi Alice’di. Annesi Prenses Alice, Lord Louis Mountbatten ile Kraliçe Victoria’nın torununun kızının kızıydı.

Ailesi ülkedeki siyasi istikrarsızlık nedeniyle Yunanistan’ı terk ederken, Prens Philip sadece 18 aylıktı. Amcası I. Konstantin, ülkenin kralı olarak tahttan çekilmek zorunda kaldı.

Yunanistan’da yaşanan darbe sonrası ülkeden sürülen Prens Philip, İskoçya ve Almanya okullarında Alman Yahudi eğitimciler tarafından yürütülen bir eğitim gördü. 18 yaşındayken İngiltere’nin Kraliyet Donanmasına katıldı.

Philip, II. Dünya Savaşı’nda iki karşı tarafta olan ailelerden olmasına karşın bu yıllar sırasında görev yaparak, iki Alman kardeşin hukuk mücadelesi ile karşı tarafında savaştı. 16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenliğe yükseldi. Aynı yılın ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanması’nın en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisinde teğmen oldu.

Sicilya işgali sırasında, Temmuz 1943’te, HMS Wallace gemisinin ikinci komutanı olarak bir gece bombardıman saldırısında gemisini kurtardı. 1944 yılında, 27. Destroyer Flotilla İngiliz Pasifik filosu ile hizmet yapan ve yeni destroyer olan HMS Whelp gemisine geçti. Japonların teslim anlaşması imzalandığı zaman Tokyo Körfezi’nde bulundu. Ocak 1946 yılında Philip, whelp gemisi ile Birleşik Krallık’a döndü ve HMS Kraliyet Arthur, Corsham, Wiltshire Astsubay Okulu’nda okutman olarak çalıştı.

Savaştan sonra, Mart 1947’de Philip, bütün sıfatlarından feragat ederek, İngiliz büyükannesi ve büyükbabasının soyadlarını kullandı. Bundan sonra “Teğmen Philip Mountbatten” olarak anılmaya başlandı.

Philip ve o zamanki Prenses Elizabeth, Temmuz 1947’de nişanlandıklarını duyurdular ve 20 Kasım 1947’de Westminster Abbey’de evlendiler. Philip evlilik üzerine Edinburgh Dükü, Merioneth Kontu ve Baron Greenwich ünvanlarını kazandı. Philip, Kraliçe ile ilk kez, ikisi de henüz çocukken, 1934’te bir düğünde tanışmıştı.

1952 yılında babasının ölümü üzere tahta geçen II. Elizabeth’e konsortluk eden Philip başarılı deniz kariyerini sonlandırdı ve Deniz Harbiyeli Polisleri amirali, Ordu Kadet Kuvvetleri Baş Albay ve Hava Eğitim Kolordusu Baş Komutanı olarak atandı.

Prens unvanlarından feragat eden Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı. Philip Birleşik Krallık’ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun süre Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü.

Philip 780’den fazla örgütün patronu, başkanı veya üyesiydi. Prestijli Duke of Edinburgh’s Award gençlik programını kurdu.

Yıllar boyunca dükün unvan ve onur listesine eklendi. Örneğin, Yunanistan ve Danimarka (Knight of the Order of the Elephant) ve Etiyopya ve Brezilya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden şövalyelik onuru ona takdim edildi.

Unvanları

  • 10 Haziran 1921 – 28 Şubat 1947: Altesleri Yunanistan ve Danimarka Prensi Philip
  • 28 Şubat 1947 – 20 Kasım 1947: Teğmen Philip Mountbatten
  • 20 Kasım 1947 – 22 Şubat 1957: Kraliyet Altesleri Edinburgh Dükü
  • 22 Şubat 1957 – 9 Nisan 2021: Kraliyet Altesleri Büyük Britanya Prensi Philip, Edinburgh Dükü

2009 yılında, hükümdarın refakatçisine verilen bir unvan olan en uzun süre hizmet veren İngiliz eşi oldu.

Kraliyet görevlerinin dışında, Edinburgh Dükü polo ve kriket oynadı, at ve at arabası sürüşü ile yelkencilik tutkusu olan sporcuydu. Uluslararası Binicilik Federasyonu’nun yıllarca başkanlığını yaptı.

Ölümü

Prens Philip, 16 Şubat’ta “kendini iyi hissetmediği” gerekçesiyle Kral VII. Edward Hastanesine kaldırılmış, ancak 1 Mart’ta ambulansla St Bartholomew Hastanesine nakledilmişti. Prens Philip, iyileşme sürecinin ve tedavisinin devamı amacıyla yeniden Kral VII. Edward Hastanesi’ne getirilmişti. Kalp ameliyatı geçirdiği açıklanan Edinburg Dükü, iki hastanede toplam 28 gün geçirdikten sonra taburcu olmuştu.

Philip, 9 Nisan 2021’de yüzüncü yıldönümünden iki ay önce 99 yaşında öldü. Britanya tarihindeki en uzun süre hizmet veren kraliyet eşi olan Prens Philip’in ölüm nedeni açıklanmadı. Buckingham Sarayı 9 Nisan 2021 Cuma günü Edinburgh Dükü’nün sabah erken saatlerde öldüğünü duyurmuştu.

Prens Philip ve Kraliçe II. Elizabeth’in dört çocuk, sekiz torun ve 10 torun çocuğu vardı.

Buckingham Sarayı, Edinburgh Dükü’nün cenaze töreninin 17 Nisan Cumartesi saat 15: 00’da Windsor’daki St George’s Chapel’de yapılacağını duyurdu. Saraydan yapılan açıklamada cenaze töreninin bir devlet cenazesi değil törensel bir kraliyet cenazesi olacağı ve cenaze töreninden önce sekiz günlük ulusal bir yas ilan edildiği açıklandı.

Askeri personel, öğlen saatlerinden başlayarak ve her tur arasında bir dakikalık mola vererek İngiltere genelinde 41 pare top atışı yapıldı. Prens Philip anısına Birleşik Krallık’ta, Cebelitarık’ta ve denizde top atışları yapıldı. Jokeyler, gemi sahipleri ve eğitmenler, Liverpool’daki Aintree Hipodromu’ndaki dükün anısına iki dakikalık bir saygı duruşunda bulundu.

Neden kral denilmiyor?

Prens Philip, Kraliçe Elizabeth ile evlendi. Peki ona neden kral denilmiyor?

İngiltere’de kraliyet ailesinde hüküm süren bir kraliçeyle evlenen bir erkeğin yalnızca Prens Eşi olarak anılacağına karar veren kraliyet ailesinde uzun süredir devam eden bir kural sayesinde İngiltere Kralı anılmıyor.

Birleşik Krallıkta kraliçenin kocasına Prens Eşi denir. Çünkü Kral unvanı yalnızca tahtı miras alan ve hüküm sürebilecek bir hükümdara verilir. Bu nedenle Kral unvanı, Kraliçe Elizabeth’in yerini alacak olan Prens Charles’a verilecek.

1957’de, o zamanlar sadece Edinburgh Dükü olarak bilinen Philip, Kraliçe Elizabeth’in kendisine unvanı vermesinden sonra resmen bir Prens oldu. Karar, Philip’in önemi ve kendi evinde durmasıyla ilgili bir anlaşmazlığın ardından gelen Netflix’in hit dizisi The Crown’da ünlü bir şekilde tasvir edilmişti.

Kraliyet ailesiyle evlenen kadınlar biraz farklı kurallara uymak zorundadır. İktidardaki bir kralın karısı, kraliçe olarak hüküm sürmesini engelleyen ancak ona kraliçe olarak atıfta bulunan sembolik bir rol olan Kraliçe Consort unvanını alır. Örneğin, Prens William tahta geçtiğinde Kate Middleton muhtemelen Kraliçe Catherine olacak, ancak o aslında Kraliçe olarak yönetmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün