Kuran-ı Kerim

“İman edenlerle karşılaştıkları zaman, ‘inandık’ derler…”

Bakara Suresi 14. Ayet-i Kerimesi "İman edenlerle karşılaştıkları zaman, 'inandık' derler..." Arapça yazılışı ve okunuşu, Anlamı ve Açıklaması

Bakara Suresi 14. Ayet-i Kerimesi “İman edenlerle karşılaştıkları zaman, ‘inandık’ derler…” Arapça yazılışı ve Türkçe okunuşu, Anlamı ve Açıklaması

Bu ayet Kuran-ı Kerim’in 2. suresi olan Bakara suresinin 14. ayet-i kerimesinde geçmektedir. Ayette münafıkların alametlerinden yalan söylemeleri ve karşı tarafı aldatmaları anlatılmış, iman etme konusunda ve Müslüman gibi görünmelerinin ‘inandık’ demeleriyle sadece bir aldatmacadan ibaret olduğu açıklanmıştır.

Münafıklar, Peygamberimiz döneminden bu yana kadar aynı şekilde Müslümanlar arasında inandık, biz de Müslümanız demelerine rağmen, aslında şeytanı dost edinmiş ve ayetin ifadesi ile de Müslümanlarla alay etme gayesini taşımaktadırlar.

“İman edenlerle karşılaştıkları zaman, ‘inandık’ derler”

Bakara Suresi 14. Ayet:

Arapça Yazılışı

وَإِذَا لَقُواْ الَّذِينَ آمَنُواْ قَالُواْ آمَنَّا وَإِذَا خَلَوْاْ إِلَى شَيَاطِينِهِمْ قَالُواْ إِنَّا مَعَكْمْ إِنَّمَا نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُونَ ﴿١٤﴾

Okunuşu:

Ve izâ lekûllezîne âmenû kâlû âmennâ, ve izâ halev ilâ şeyâtînihim, kâlû innâ meakum, innemâ nahnu mustehziûn(mustehziûne).

Bakara Suresi 14. Ayet – Diyanet Meali:

İman edenlerle karşılaştıkları zaman, “İnandık” derler. Fakat şeytanlarıyla (münafık dostlarıyla) yalnız kaldıkları zaman, “Şüphesiz, biz sizinle beraberiz. Biz ancak onlarla alay ediyoruz” derler.

Bakara Suresi 14. Ayet – İmam İskender Ali Mihr Meali:

Ve âmenû olanlarla buluştukları zaman: “Biz îmân ettik.” dediler. Şeytanlarıyla yalnız kaldıkları zaman: “Muhakkak ki biz sizinle beraberiz. Biz (onlarla) sadece alay eden kimseleriz.” dediler.

bakara_14_ayet_meali
Bakara Suresi 14

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün