Esmaül Hüsna

El-Mecîd Esmasının Zikri, Faziletleri ve Faydaları

Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Mecîd ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Mecîd ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

 

Kadri ve şanı büyük keremi ve ihsanı bol olan manasına gelen El-Mecîd ism-i şerifi azameti, şan ve şerefi, büyüklüğü ve kudretinden dolayı yüce olan, kadir kıymeti ve hakimiyeti sonsuz; ihsan ve keremi geniş olan anlamlarına gelir.

EL-Mecîd esmasının ebced değeri 57 adettir. Zikir saati Zühre, Günü Cuma’dır.

El-Mecîd (c.c.) esmasının Anlamı

Hakimiyeti, ihsanı sonsuz olan, şerefi çok üstün, her türlü övgüye layık olan, şânı şerefi çok üstün olan, sonsuz şeref sahibi demektir.

Şanı büyük ve yüksek olan. Göklerde ve yerde en yüksek ve şan sahibi olan Allah. O’nun gücü, kuvveti ve şanı kıyaslanamayan, eşi benzeri olmayan. Hiçbir kuvvete mağlup edilemeyen. Aynı zamanda kullarına kendilerinden daha yakın olan ve merhamet eden, af ve ihsanı bol, rahmeti ve inayeti sınırsız olan.

El Mecid Esmasının iki sırrı vardır. Bunlardan biri; Cenab-ı Allah’ın azamet ve kudreti, şanı çok yüksek olan, diğeri ise güzel işlerinden, yüksek ahlakından dolayı sevilen, gönüllerde yer edinen.

Allah mutlak Mecid‘dir, mutlak Macid‘dir. Allah şanı yücedir ve Allah kerem ve ihsan sahibidir.

Macid ve Mecid isimleri aynı manaya gelir. Şu fark var ki El-Mecid ismi El-Macid ismine göre daha mübalağalı bir anlam ifade eder.

Namazlarda Cenab-ı Allah’ın Hamid ve Mecid isimlerini “Salli – Barik” dualarında devamlı okuyoruz.

“Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.”

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz Sen Hamid ve Mecid‘sin, övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Ebced değeri, zikir sayısı:

Ebced değeri ve zikir sayısı; 57
Zikir günü; Cuma
Zikir saati; Zühre (Güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası. Gece okumalarında yatsıya doğru ve tam gece yarısı)

Arapça Yazılışı

El-Mecîd : المجيد
Yâ Mecîd : يَا مَج۪يدُ

Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:

5 vakit namazdan sonra 57 kere “Ya Mecîd celle celâlühû” zikrine devam eden kimse herkes tarafından sevilen bir kimse olur.

Her gün sabah namazından sonra 9 kere “Ya Mecîd celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan kimsenin saygınlığı ve hürmeti çok olur.

El-Mecîd ism-i şerifini her gün okumayı vird edinen kimsenin izzet ve şerefi artar.

Her gün 57 kere “Âyetü’l-Kürsî” ve 3249 kere “Ya Mecîd celle celâlühû” ism-i şerifini okuyanın muradı ne ise en kısa zamanda olur.

“Yâ Mecîd Celle Celâlühü” ism-i şerifi hergün 57 kere okuyan kimse izzet ve şerefe layık olur, rızkı bol, maişeti kolay olur ve sıkıntılarından kurtulur.

“Yâ Mecîd Celle Celâlühü” ism-i şerifini sabah namazından sonra, 79 kere okuyan ve ellerine üfleyip yüzünü ve vücudunu sıvazlayan yakınları yanında izzet ve heybet sahibi olur.

El-Mecîd ism-i şerifini her gün 3249 kere okuyan kimsenin izzet ve şerefi artar.

El-Mecîd ism-i şerifini her gün 365 kere okuyan kimse maddi ve manevi bolluk ve bereket içinde yaşar ve her işinde destek ve yardım görür.

El-Mecîd ism-i şerifini her gün 30 kere okuyan kimse mevkisi ve şerefi yükselir, işlerinde başarılır olur.

Her gün 194 kere El-Mecîd ism-i şerifini okuyan kimse başladığı her işi başarı ile sonuçlandırır.

Her gün 62 defa El-Mecîd ism-i şerifini zikreden kimse, şan ve şeref kazanır. Açık ve gizli sırlara mazhar olur.

El-Macid Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

El-Mecîd İsm-i şerifi geçen Kur’an Ayetleri :

Hud suresi 73. Ayet: Kâlû e ta’cebîne min emrillâhi rahmetullâhi ve berakâtuhu aleykum ehlel beyt (beyti), innehu hamîdun mecîd (mecîdun).

(Melekler) dediler ki: “Allah’ın emrine mi şaşırıyorsun? Ey ev halkı, Allah’ın rahmeti ve bereketi sizin üzerinize!” Muhakkak ki O, Hamîd’dir (çok övülen, çok hamdedilendir), Mecîd’dir (şanı, yüce olandır).

Kaf Suresi 1. Ayet: Kâf vel kur’ânil mecîd(mecîdi).

Kâf. Mecîd (şerefli) Kur’ân’a andolsun.

Buruc suresi 15. Ayet: Zul arşil mecîd (mecîdu).

(O), Arşın Sahibi’dir, Mecid’dir (çok yüce ve şereflidir).

Buruc suresi 21. Ayet: Bel huve kur’ânun mecîdun.

Hayır, O Kur’ân, Mecid’dir (yüce ve şerefli Kur’ân’dır).

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

[display-posts]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün