Cuma HutbesiGündem

Diyanet Cuma Hutbesini Gece yarısı değiştirdi…

Diyanet İşleri Başkanlığı 18 Ekim 2019 tarihli Cuma hutbesini değiştirdi. Gece yarısı değiştilen hutbenin konusu Kul ve Kamu Hakkı oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı 18 Ekim 2019 tarihli Cuma hutbesini değiştirdi. Gece yarısı değiştirilen hutbenin konusu “Kul ve Kamu Hakkı” oldu.

Cuma günü Cuma namazında Türkiye genelindeki tüm camilerde görevli imamlar tarafından okunan hutbe metni, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından web sitesine Perşembe günü ikindi namazı ve sonrası saatlerinde yükleniyor. Aynı zamanda müftülüklere de gönderilen haftanın hutbesi imam veya müezzinler tarafından indirip cemaate irad ediyordu.

Ancak dün yüklenen “Dualarımız Mehmetçiğimiz için” başlıklı Cuma hutbesi, gece “Kul ve kamu hakkı” başlıklı hutbe ile değiştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından değişikliğin gerekçesi açıklanmadı ama Barış Pınarı Harekatı’nın sona ermesi olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Diyanet Cuma Hutbesini değiştirdi.

17 Ekim 2019 tarihinde Amerika’dan gelen heyet, yürüttüğü çalışmayla hem harekata hem de dolayısıyla Cuma hutbesindeki konunun değişmesine de sebep olmuş oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı değiştirilmeden önceki Cuma hutbesi ve konusu “Dualarımız Mehmetçiğimiz için” olan Cuma Hutbesini sitemiz üzerinden  Hutbeler  bölümünde bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Diyanet’in 18 Ekim 2019 tarihinde değiştirerek yayımladığı bugün Cuma Namazı camilerde okunacak olan yeni Cuma Hutbesi ve konusu “Kul ve Kamu Hakkı” olan hutbeyi buradan indirip okuyabilirsiniz.


İlk Cuma namazı 12 Rebiülevvel 622 yılında kılınmıştır. Peygamber Efendimiz Kuba’ya geldikten sonra Ranuna adı verilen noktada öğle namazı vakti girmişti. Efendimiz de tam bu noktada iki kez hutbe verdikten sonra cemaatine Cuma namazını kıldırdı. Verilen hutbelerde yine toplumsal konular işlendi.

Bu gün, alimlerimiz tarafından Cuma suresinin “Cuma günü namaz için ezan okunduğunda Allah’ı zikretmeye koşun.” ayetinde yer alan zikir ifadesi hutbe olarak tabir edilmektedir. Böylece hutbenin farz olduğuna dair bir fikir birliği sağlanmıştır.

İlgili Konular

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün