Cuma HutbesiGündem

18 Ekim Diyanet Cuma Hutbesi Yayımlandı…

18 Ekim 2019 tarihli bu Diyanet Cuma Hutbesi ve konusu yayımlandı. Barış Pınarı Harekatını konu alan Haftanın Hutbesi aynı gün içerisinde değiştirildi.

18 Ekim 2019 tarihli bu haftanın Diyanet Cuma Hutbesi ve konusu yayımlandı. Barış Pınarı Harekatını konu alan Haftanın Hutbesi aynı gün içerisinde değiştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye geneli tüm camilerde Cuma günü Cuma Namazında okunacak olan 18 Ekim 2019 tarihli hutbenin konusu belli oldu.

18 Ekim Cuma Hutbesi

Bu Hafta konusu “Dualarımız Mehmetçiğimiz için” olan Hutbe, Kahraman ordumuzun Barış Pınarı Harekatı’nın son bulması sebebiyle değiştirilerek yeni hutbe yayımlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından değiştirilerek yeniden yayımlanan 18 Ekim tarihli yeni Cuma Hutbesinin konusu ‘Kul ve Kamu Hakkı’ oldu.

Peygamber Efendimizin  ashâbına “Müflis kimdir biliyor musunuz?” sorusuna karşılık orada bulunanlar, “Malını mülkünü kaybetmiş, iflas etmiş kimsedir Yâ Resûlallah” diye cevap verdiler.

Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyurdu: “Aksine gerçek müflis şu kimsedir: Kıyamet günü kıldığı namaz, tuttuğu oruç ve verdiği zekâtla gelir. Ancak dünyada iken şuna sövmüş, buna iftira atmış, ötekinin malını yemiş, berikinin kanını dökmüş, bir başkasını dövmüştür. İhlâl ettiği bu hakların karşılığı olarak onun iyiliklerinden alınıp hak sahiplerine verilir. Şayet hesabı görülmeden iyilikleri biterse, mağdur ettiği insanların günahlarından alınarak onun üzerine yüklenir, sonra da cehenneme atılır.”

İşte güncellenen yeni hutbenin tam metni…

HAFTANIN HUTBESİ 
Tarih: 18.10.2019

İlk Cuma namazı 12 Rebiülevvel 622 yılında kılınmıştır. Peygamber Efendimiz Kuba’ya geldikten sonra Ranuna adı verilen noktada öğle namazı vakti girmişti. Efendimiz de tam bu noktada iki kez hutbe verdikten sonra cemaatine Cuma namazını kıldırdı. Verilen hutbelerde yine toplumsal konular işlendi.

Bu gün, alimlerimiz tarafından Cuma suresinin “Cuma günü namaz için ezan okunduğunda Allah’ı zikretmeye koşun.” ayetinde yer alan zikir ifadesi hutbe olarak tabir edilmektedir. Böylece hutbenin farz olduğuna dair bir fikir birliği sağlanmıştır.

İlgili Konular

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün