Cuma HutbesiGündem

18 Ekim Diyanet Cuma Hutbesi Yayımlandı…

18 Ekim 2019 tarihli bu Diyanet Cuma Hutbesi ve konusu yayımlandı. Barış Pınarı Harekatını konu alan Haftanın Hutbesi aynı gün içerisinde değiştirildi.

18 Ekim 2019 tarihli bu haftanın Diyanet Cuma Hutbesi ve konusu yayımlandı. Barış Pınarı Harekatını konu alan Haftanın Hutbesi aynı gün içerisinde değiştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye geneli tüm camilerde Cuma günü Cuma Namazında okunacak olan 18 Ekim 2019 tarihli hutbenin konusu belli oldu.

Bu Hafta konusu “Dualarımız Mehmetçiğimiz için” olan Cuma Hutbesi Kahraman ordumuzun Barış Pınarı Harekatı’nın son bulması sebebiyle değiştirilerek yeni hutbe yayımlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından değiştirilerek yeniden yayımlanan 18 Ekim 2019 tarihli yeni Cuma Hutbesi konusu ‘Kul ve Kamu Hakkı’ oldu.

HAFTANIN HUTBESİ 
Tarih: 18.10.2019

18 Ekim 2019 Yeni Cuma Hutbesi görüntülemek için tıklayın

 


İlk Cuma namazı 12 Rebiülevvel 622 yılında kılınmıştır. Peygamber Efendimiz Kuba’ya geldikten sonra Ranuna adı verilen noktada öğle namazı vakti girmişti. Efendimiz de tam bu noktada iki kez hutbe verdikten sonra cemaatine Cuma namazını kıldırdı. Verilen hutbelerde yine toplumsal konular işlendi.

Bu gün, alimlerimiz tarafından Cuma suresinin “Cuma günü namaz için ezan okunduğunda Allah’ı zikretmeye koşun.” ayetinde yer alan zikir ifadesi hutbe olarak tabir edilmektedir. Böylece hutbenin farz olduğuna dair bir fikir birliği sağlanmıştır.

İlgili Konular

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu