DualarEsmaül Hüsna

Yüz Güzelliği ve Nur için Okunan Dualar

Yüzdeki güzellik ve nur için okunan dualar nelerdir? Güzellik duası nedir? Hangi Dua ve Esma yüzü güzelleştirir? Yüz güzelliği için ne okunur? Yüzümün nurlu ve güzel olması için ne yapmalıyım?

Yüzdeki güzellik ve nur için okunan dualar nelerdir? Güzellik duası nedir? Hangi Dua ve Esma yüzü güzelleştirir? Yüz güzelliği için ne okunur? Yüzümün nurlu ve güzel olması için ne yapmalıyım? Abdest almak ve Namaz kılmak yüzü güzelleştirir mi? Güzellik için bazı dualar, esmalar nelerdir?

Peki yüz güzelliği neden önemlidir? Yüz güzelliği için ne yapılmalı, bir dua var mı? Yüz güzelliğini artırmak ve ay gibi güzelleşmek için okunan güçlü dualar hangileridir? Güzelleşmek için hangi esma okunur? İşte yüzdeki güzellik ve nur için okunacak dualar, esmalar, zikirler

Yüz Güzelliği ve Nur için Okunan Dualar

Günümüzde çağdaş kültür, fiziksel çekiciliği ve güzellik standartlarını abartıyor, bu da genellikle genç beyinleri öz-değer ve öz imajla mücadele etmeye itiyor. Hiç şüphesiz İslam, sadece bedeni değil, kalbi ve ruhu da güzelleştirmeye çok önem veren bir dindir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) temizliğe ve hijyenine çok dikkat eder, insanlara saçlarına ve dış görünüşlerine özen göstermelerini tavsiye ederdi.

İbn Abbâs dedi ki: “Kendim için süslenmeyi sevdiğim gibi, eşim için de süslenmeyi seviyorum, çünkü Allah şöyle buyurmuştur: “Onların edebe göre görevleri kadar hakları vardır.” (Muğni, 5, 220)

Bu hadis-i şerifte, zaman zaman dış görünüşe dikkat edilmesi gerektiği, bunun da helâl olduğu anlaşılmaktadır. Kadınlar için kına, misk, sürme gibi maddeler sünnettir.

Fiziksel görünüm birçokları için önemli olsa da Müslümanlar olarak şunu unutmamalıyız:

“Kıyamet günü müminin mizanında güzel ahlâktan daha ağır gelen bir şey yoktur.” (Cami et-Tirmizi, Kitap 27, Hadis 108)

İnsanlar doğal olarak güzel olan her şeye eğilimlidir: ister insan ister nesne olsun. Ancak unutmamak gerekir ki, Yüce ve güçlü olan Yaratıcımız olmadan bu güzellik de olmaz. Bu nedenle güzellik, fiziksel çekicilikle sınırlı kalmamalı, karakter ve eylemlerede yansımalıdır.

Bunu, sürekli olarak doğru istikamete yönelerek ve Allah’a karşı sorumlu olduğumuzu hatırlayarak başarabilirsiniz. Gereksiz şeylerle zamanımızı boşa harcamak yerine, hayattaki daha büyük amaca odaklanmalıyız. Bu nedenle güzellik ve çekicilik için dua etmenin yanı sıra, karakterimizi ve ruhumuzu güzelleştirmesi için Yüce Allah’a dua etmeliyiz.

İşte yüzdeki güzellik ve nur için okunacak dualar ve esmalar…

1. Maddi ve manevi güzellik için

Allâh-u Teâlâ, Rahmân ve Kerîm’dir. Kullarına yaptıkları hizmet ve ibadetlerin karşılığını vermeyi vaat eder. Bu hizmet, insanların çabalarını kar ve ödül umuduyla harcadıkları standart bir ticaret pazarlığına benzetilmştir. Ancak buradaki fark şudur ki, Rabbimiz lütfundan çok daha fazlasını vermeyi vaat etmektedir.

Cenab-ı Allah kullarının hatalarını görmezden gelir, affeder ve geri kalan her şeyi takdir eder. Bu nedenle, ibadet ve işlerimizi O’na sunmalı ve sabırla Allah’ın (cc) emeğimizin ve hizmetimizin karşılığını vermesini beklemeliyiz ve dua etmeliyiz.

لِيُوَفِّيَهُمْ اُجُورَهُمْ وَيَز۪يدَهُمْ مِنْ فَضْلِه۪ۜ اِنَّهُ غَفُورٌ شَكُورٌ

Liyuveffiyehum ucûrahum veyezîdehum min fadlih(i), innehu ġafûrun şekûr(un)

Meali: Allah onların mükâfatlarını tam öder. Lütfundan onlara fazlasını da verir. Samimi kullarını koruma altına alır, O çok bağışlayıcı, şükrün kıymetini çok iyi bilen, bol bol verendir. (Fâtır Suresi 30. Ayet)

2. Nur ve aydınlık için

Dünyevi stres faktörleri, yüzün çekiciliğini veya güzelliğini azaltmak için çok etkili olabilir. Ancak,  güzellik ve nur için bu duayı okumak kesinlikle genç ve sağlıklı bir ışıltıyı teşvik edecektir!

Bu dua, kişinin işlediği günahlardan dolayı kalbinde pişmanlık duyması, diliyle istiğfar etmesi ve bir daha o günaha dönmemek üzere samimi bir vicdanla tövbe etmesidir. Kalbimizi ve zihnimizi arındırmakla, şüphesiz Allah (cc) bizi nur ve aydınlıkla ile mükafatlandıracaktır.

رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Rabbenâ etmim lenâ nûranâ vaġfir lenâ, inneke ‘alâ kulli şey-in kadîr(un)

“Rabbimiz! Nûrumuzu tamamla ve bizi bağışla! Şüphesiz Kâdirsin, senin her şeye gücün yeter!” (Tahrim Sûresi 8. Ayet)

3. El-Cemil Esması

Allah’ın 99 ismi Esmaül Hüsna arasında En Güzel anlamına gelen El-Cemil ism-i şerifi de vardır. Dilbilim açısından “Cemil” ve “Cemal” kelimeleri benzer anlamda olup, güzellik özelliklerine sahip birini ifade eder. İslami açıdan Allah (cc) sadece fiillerde güzel değil, aynı zamanda O’nun yaratışında görülebilen tüm güzelliklerin kaynağı olarak görülür. “Cemil” kelimesi insanları ve diğer varlıkları tarif etmek için kullanılabilirken, en güzeli sadece Rabbimiz el-Cemil’dir.

Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Allah güzeldir, güzeli sever.” (Muslim)

Cenâb-ı Hak bize bol nimetler ihsan etmiştir. Allâh-u Teâlâ dış güzelliği görmeyi sevdiği için ölçülü de olsa görünüşümüze dikkat etmeliyiz. Namaz kılarken güzel giyinmek, temizliğe riayet etmek ve tesettür ile güzelliğimizi gizlemek, Rabbimiz için güzelleşmenin yollarından bazılarıdır.

Bu şekilde güzelleşmek, Allah rızası için yapılırsa bir ibadet olarak görülebilir. Güzellik için Allah’ın hangi ismini okuyacağınızı merak ediyorsanız, yüz ve ruh güzelliği, iyilik ve ihsanı, çekiciliğinizi artırmak için her namazdan sonra Yâ Cemîl Esmasını okuyun.

El Cemil esmasının zikir sayısı 83’tür.

4. el-Musavir Esması

Esmaül Hüsna isimlerinden birisi olan El Musavvir; her şeye biçim ve özellik veren, her varlığa en uygun şeklini verip yaratan anlamındadır.

Her namazdan sonra 111 defa Ya Allahu Musavir ism-i şerifi okunursa yüzümüz daha temiz ve parlak olacaktır. Bazı rivayetlerde tavsiye edildiği gibi dış görünüşümüzde olan bazı istemediğimiz biçimler gider ve okuyan kişinin yüzü ayın 14’ü gibi parlayacaktır.

El- Musavvir esmasının zikir adedi 336 ve zikir günü ise Pazartesi’dir.

5. İç Güzellik İçin

Güzellik sadece fiziksel özellikler ve dış görünüm ile sınırlı değildir. Aksine, kişinin doğruluğunu ve ahlaki özelliklerini de kapsar. En güzel kıyafetleri giymekte ve yüz hatlarına dikkat etmekte bir sakınca yoktur. Ancak karakterimizi güzelleştirmeyi de unutmamalıyız. İç güzelliğinizi artırmada büyük rol oynayabilecek bazı eylemler arasında Cenab-ı Allah (cc) ile yakın bir ilişki kurmak ve güzel ahlakı sürdürmek yer alır.

Ayrıca günlük farzları yerine getirmeye çalışmalı ve en çok tavsiye edilen Gece Namazlarından biri olan Leyl Namazını kılmalıdır. Teheccüd Namazının yüzü ve görgüyü güzelleştirmesiyle, kötü ve çirkin işlerden koruyacağıyla bilinir. Ayrıca rızkı bereketlendirir ve gözün kuvvetini artırır.

Allâh-u Teâlâ Hucurat Suresi 7. ayette imandan kalplerin güzelleştirmesi ve süslenmesi olarak bahsetmektedir. Ayrıca bir hadis-i şeriflerinde sabır, tevazu, belagat ve adaletten iç güzelliğin faziletlerinden Peygamber Efendimiz (asm) bahsetmiştir. Kur’an-ı Kerim, insanlara dengeyi korumak için çaba göstermelerini emreder. Düzgün bir görünüme sahip olmak gerekli olmakla birlikte, savurganlıktan da kaçınmalıyız.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem), Cenab-ı Allah’ın en güzel yaratılmışlarından biri olarak bilinir. Sadece yakışıklı ve güzel değildi, aynı zamanda karakterinde ve tavırlarında da bir güzellik vardı. Allah’a dua ederken, sahip oldukları için Rabbine hamdeder ve Allah’tan karakterini de güzelleştirmesini isterdi.

Enes bin Mâlik ve Hazreti Âişe radıyallâhu anhumâ’nın rivayet ettiği hadiste:

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem aynaya baktığı zaman yüzünü görürken şöyle demiştir:

اَللّٰهُمَّ اَنْتَ حَسَّنْتَ خَلْقِى فَحَسِّنْ خُلُقِى وَحَرِّمْ وَجْهِى عَلَى النَّارِ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِى سَوَّى خَلْقِى فَعَدَلَهُ وَكَرَّمَ صُورَةَ وَجْهِى فَاَحْسَنَهَا وَجَعَلَنِى مِنَ الْمُسْلِمِينَ

“Allâhumme Ente hassente halkî, fehassin hulukî ve harrim vechi alennâri. Elhamdu Lillâh-illezî sevvâ halkî feadelehu ve kereme sûrete vechî, feahsenehâ ve cealenî min-el-Müslimîn”

Anlamı: “Allâhım! Yaratılışta beni güzel yarattın, bununla birlikte ahlakımı güzelleştir; yüzümü, beni ateşe haram kıl. Ezelden ebede kadar güzel övgüler Allah’a mahsustur. O öyle Ulu Zât’tır ki, yaratılışta bedenimi müsâvî kıldı ve azalarımı birbirine denkleştirdi, yüzümün sûretini şerefli kıldı ve güzelleştirdi, beni Müslümanlardan kıldı.”

Sahih hadis olarak kabul edilen bölüm اللهم أحسنت خلقي فأحسن خلقي (Allâhumme Ente hassente halkî, fehassin hulukî) şeklindedir. Son kısım bazı hadis kitaplarında dahil edilmemiştir ve zayıf versiyonlarda mevcut olmasına rağmen sahih hadiste ayna ifadesi geçmemektedir.

6. Ruh Güzelliği İçin

Kişinin kendini güzelleştirmesinin bir başka yolu da Allah’ı (Celle Celalühü) zikretmekten geçer. Takva, insanı Allah’ın gazabından koruyan şuur ve kalkandır. Bu nedenle günah işlemekten kaçınmalıyız. Ruhların arınmasının ödülü cennettir ve güzelliğe ulaşmanın yollarından biridir.

اَللّٰهُمَّ آتِ نَفْس۪ي تَقْوَاهَا وَزَكِّهَا أَنْتَ خَيْرُ مَنْ زَكَّاهَا أَنْتَ وَلِيُّهَا وَمَوْلَاهَا

Allâhümme âti nefsî takvâhâ ve zekkihâ. Ente hayru men zekkâhâ ente veliyyühâ ve mevlâhâ.”

Anlamı: Allah’ım! Nefsime takvasını (günahlardan sakınma duygusu) ver ve onu (her türlü günahtan) temizle, Sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Sen nefsimin koruyucusu, efendisi ve mavlasısın.” (Sahih Müslim, Zikir 73)

7. Güzellik için Yusuf suresi

İslam’ın eşsiz kıssalarından biri,  Kuran-ı Kerim’in 12. Suresinde bahsedilen Hz. Yusuf’un güzelliği hikâyesidir.

Allah Resûlü (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Yusuf ve annesine dünyadaki bütün güzelliklerin yarısı verildi.” (Taberi) Diğer bir rivayette onlara üçte ikisi, diğer insanlara üçte biri verilmiştir.(İbn Kesir, Yusuf, 12/31. ayetin tefsiri).

Yusuf Suresi 31. Ayet

فَلَمَّا سَمِعَتْ بِمَكْرِهِنَّ اَرْسَلَتْ اِلَيْهِنَّ وَاَعْتَدَتْ لَهُنَّ مُتَّكَـًٔا وَاٰتَتْ كُلَّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ سِكّ۪ينًا وَقَالَتِ اخْرُجْ عَلَيْهِنَّۚ فَلَمَّا رَاَيْنَهُٓ اَكْبَرْنَهُ وَقَطَّعْنَ اَيْدِيَهُنَّ وَقُلْنَ حَاشَ لِلّٰهِ مَا هٰذَا بَشَرًاۜ اِنْ هٰذَٓا اِلَّا مَلَكٌ كَر۪يمٌ

Felemmâ semi’at bimekrihinne erselet ileyhinne vea’tedet lehunne muttekeen veâtet kulle vâhidetin minhunne sikkînen vekâleti-ḣruc ‘aleyhin(ne), felemmâ raeynehu ekbernehu vekatta’ne eydiyehunne vekulne hâşe li Allâhi mâ hâżâ beşeran in hâżâ illâ melekun kerîm(un)

Meali: Kadınların kendisini yermesini işitince onları davet etti; koltuklar hazırladı; geldiklerinde her birine birer bıçak verdi. Yusuf’a: “Yanlarına çık” dedi. Kadınlar Yusuf’u görünce şaşıp ellerini kestiler ve “Allah’ı tenzih ederiz ama bu insan değil ancak çok güzel bir melektir” dediler.

Bu âyet Aziz’in karısının özenle hazırlanmış bir ziyafet düzenleyip kadınları davet etmesinden bahsetmektedir. Her kişiye, kendilerine servis edilen meyveleri dilimlemeleri için bir bıçak dağıttı. Daha sonra Hz. Yusuf’a (AS) salona girmesini emretti. Mısırlı kadınlar onu gördüklerinde, güzelliği karşısında sırılsıklam aşık olacak kadar büyülendiler. Onun nur saçan yüzüne ve tevazusuna bakan kadınlar, onun ilahi bir melek olduğunu haykırdılar.

Bu nedenle, görünüşü güzelleştirmek söz konusu olduğunda, Yusuf Suresi güzellik için dinlenecek suredir!

8. Estağfurullah Zikri

Günahlardan Tövbe ve istiğfar duası olarak bilinen Estağfurullah kelimesi, halis ve samimi bir kalp ile Cenab-ı Allah’a dua edilip, af ve mağfiret istemek demektir. Her gün belli sayıda tevbe ve istiğfar için Estağfurullah zikrini okuyan birisinin ruhundaki kirler gideceği gibi vücudundaki ve yüzündeki kirler de kaybolur. Ayrıca Estağfirullah, bütün kısmet kapılarını açan anahtardır.

  • Her gün Ya Allah (cc) şeklinde ism-i âzamı okuyan kişinin yüzü parlar.
  • Ve günde 100 defa Kelime-i Tayyibe (Sübhânallah velhamdülillah ve Lâilâhe illâllah vallahü Ekber) okuyan kimse İnşaallah, Allah (cc) onun yüzündeki güzelliği artıracaktır.
  • Her gün, Hz. Peygambere salat ve salavat okumak, getirmek okuyan kişinin yüzünde nur güzelliğini arttırır.
  • Sadece dua ve ibadet niyetiyle “Subhane Rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab” (Anlamı: “Yüce, ulu ve lütufkâr olan Rabbimi tesbih ederim”) duası okumak, sonrasında Fatiha suresini ve ardından Allah’ın isimlerini okumak, zikretmek hem dua hem de ibadet olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün