Yaşam

Yetkisiz çalışmak sebep, satılamayan gayrimenkul sonuç

Sıklıkla duymuşsunuzdur; Satılamayacak ev yoktur! Peki satılamayan gayrimenkul sorunları nelerdir? Gayrimenkulde pazarlama ve satış nasıl olmalıdır?

Yetkisiz çalışmak sebep, satılamayan gayrimenkul sonuçtur. Konut, işyeri, arsa veya tarla. Yakın zamanda bunlardan birini satışa çıkardıysanız, çok sayıda telefon almışsınızdır. Arayanların birçoğu aracı, emlakçı ya da kurumsal acente. Genellikle 1 dakikadan az süren bu görüşmeler, hazır müşterin varsa tadında sonuçlanıyor. Tabi, hazır müşterisi olup doğrudan getirmek isteyenler de çıkabiliyor.

Sıklıkla duymuşsunuzdur; Satılamayacak ev yoktur! Peki satılamayan gayrimenkul sorunları nelerdir? Gayrimenkulde pazarlama ve satış nasıl olmalıdır? Emlakçı nedir, nasıl olunur emlakçılar ne yapar? Emlakçılar nasıl çalışır? En iyi emlakçı nasıl bulunur? Emlakta yeni müşteri kazanmanın yolları nelerdir?

Satılamayan Gayrimenkul

Bir gayrimenkulün (konut, işyeri, arsa veya tarla) satılıp satılmaması arz ve talep kanununa bağlıdır. Gayrimenkulün pazara çıkması hemen veya kısa sürede satılacağı anlamına gelmiyor elbette. Burada satışı belirleyen birçok faktör vardır. Bana göre bunların en önemlisi, bölge ve pazar bilgisinin yanında, deneyim ve uzmanlıktır. İşte pazardaki sıkışmanın ve durgunluğun yaşandığı yer tam da burası…

Profesyonel Ekipman Kullanmak

Yetki belgesine sahip bir gayrimenkul uzmanı, profesyonel ekipman ve donanımlar kullanıyor. Gelip telefon kamerasıyla fotoğraf çekmiyor. Eğitim almış, ışık ve açıyı iyi biliyor. Üstelik emlak fotoğrafçılığı konusunda çeşitli programlara katılmış. Evinizde yapacağı çekimler sayesinde alıcıların fazlaca fikir almasını sağlayacak, belki de aradığınız ciddi alıcıyı size ulaştıracak. Şimdi bir düşünün… Emek ve karşılığını alıp alamayacağınız belirsiz iken ilk kez tanıdığınız birisine bunu sunar mıydınız? “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; işine özen gösteriyor, müşterilerine değer veriyor.”

Gayrimenkul Bölge ve Piyasa Analizi

Profesyonel ve yetkili emlak danışmanı aldığı eğitim ve uzmanlık bilgisiyle bölgeyi iyi bilir. Hiç düşündünüz mü bölgenizde, mülkünüze emsal kaç adet satılık bulunuyor?

Yetki belgesine sahip uzman emlak danışmanı, günün büyük bir bölümünü uzmanlık bölgesinde geçiriyor. Çarşı-Pazar esnafıyla yakın ilişkiler içinde olunca, kimin nereyi satacağını ya da kimin nereyi satın alacağını yakından takip edebiliyor. Ayrıca bölge bazında arsa veya ticari gayrimenkul değerinin yanı sıra bölgedeki demografik yapı, yaşam alanları, tüketim harcamaları gibi ekonomik göstergelere de hakim oluyor. Hal böyle olunca alıcı adayı veya bir başka deyişle, hazır müşteri veri tabanı oluşuyor. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; emeğinin karşılığını almak istiyor. Doğru mülklerin satışına aracılık etmek ise onun için en önemlisi.

Satılamayan gayrimenkul için reklam ve tanıtım 

Bir gayrimenkulün Türkiye’de satış süresi ortalama 66 gündür. Bu süreden hızlı satılan mülkleri diğer mülklerden ayrı tutmalıyız. Buna göre fiyatı hatalı belirlenen mülkler, diğer mülklere göre çok daha yavaş ya da çok daha hızlı satılabiliyor.

Fiyatı doğru belirlenmiş mülkleri ise çok fazla alıcı adayına ulaşmış mülkler olarak tanımlayabiliriz. Maliyet raporlarını incelediğimde, başarılı bir satış kurgusunun reklam maliyetini günlük 450,00 – 750,00 TL aralığında açıklamam doğru olacaktır. Basit şekilde hesaplandığında mülkün tanıtımı, yalnızca 10 günde 5.000,00 TL reklam harcaması gerektiriyor. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; kimin satacağı belli olmayan bir mülke tanıtım harcaması yapmak istemiyor.”

Gayrimenkulde pazarlama ve satış

Bir ürünü veya hizmeti satışa sunmak ile satışını gerçekleştirmek farklı şeylerdir. Satışa sunmak kolaydır ve zor olan satış kapatmaktır. Potansiyel müşterilere ulaşmaya çabalayan alanında uzman profesyonel gayrimenkul danışmanlarının, en fazla satış kapayan kişiler olduğunu düşünebiliriz. Ancak satıcının insan ilişkileri güçlü olmalıdır. İyi satıcılar, iyi dinleyici olduklarından satış sürecini daha doğru yönetebilir. İhtiyaç ve talepleri doğru belirleyerek, mülkünüz için doğru hedef kitleyi seçer.

Sonuçta ne mi olur? En az alıcı adayı ile satışı sonlandırır. İyi satıcılar, alıcı ve satıcı için daima güvenli satın alma ortamı oluşturur. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; satış sürecini profesyonel şekilde yönetiyor.”

Gayrimenkulde Müzakere Teknikleri

Müzakere sıkıcı ve stresli olabilir, ancak öğrenemeyeceğiniz bir beceri değildir. Profesyonel ve yetkili emlak danışmanı yetkisiz çalışmıyor çünkü; müzakere biliyor.

Birçok satıcı; “Benim evim ile ilgilenen çok. Her gün bir başka müşteri arıyor ve gelip görmek istiyor. Fiyatta anlaşamıyoruz” diyor. Oysa; “Doğru müzakere, fiyatta anlaşma sanatıdır.

Fiyatta anlaşamayan taraflar alıcı ve satıcı olduğunda, müzakere etmek zorlaşıyor elbette. Bir taraf değerinden altına almak isterken, diğer taraf değerinin ne kadar üzerine çıkabilir testi yapıyor. Sonuçta günler haftaları, haftalar ayları kovalıyor. Ev satışı başka bir mevsime kalıyor. Kışın zaten taşınılmaz, yaz bekleniyor. “Yetkisiz çalışmıyor çünkü; müzakere biliyor.

Bu yazı M. Sami Vadet tarafından yazılmıştır. Yazıyı faydalı bulduysanız daha fazlası için kuler.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün