Dualar

Kulak Çınlaması için Okunacak Dua 

Kulak çınlaması, uğultusu gibi rahatsızlıklar için okunabilecek dualar, Âlimlerinin kulak çınlaması için gün ve gecesine göre hükümleri

Kulak çınlaması, uğultusu gibi rahatsızlıklar için okunabilecek dualar, Âlimlerinin kulak çınlaması için gün ve gecesine göre hükümleri

Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, kulakta uğultu, tiz bir düdük sesi veya cızırtı duymak şeklinde tarif edilebilir. Uzun süreli ve geçici olabilen kulak çınlamaları huzursuzluğa, yorgunluğa ve depresyona bile neden olabilir. Bu gibi durumlarda ise öncelikle alanında uzman hekimlere gitmeniz gerekmektedir.

Es Seyyid Süleyman El Hüseyni Efendinin Kenz-ül Havas adlı kitabında İslam Âlimlerinin Kulak Çınlaması için uzun tecrübeler neticesinde gün ve gecesine göre hükümlere ayırdıklarından bahseder.

Kulak Çınlaması için Okunacak Dua

Es Seyyid Süleyman El Hüseyni Efendinin Kenz-ül Havas Kitabından Alıntı:

Bir insanın durup dururken kulağı çınlar. Güya tiz bir düdük veya ince bir çıngırak çalınıyormuş gibi bir ses duyar eski hallerden insanlara Cenab-ı Hak tarafından işaret olmak üzere telakki eden, havas alimleri uzun tecrübeler neticesinde gün ve gecesine göre hükümlere tasnif ve taksim etmişlerdir. Hayır ve şerden neye delalet ettiğini beyan etmişler ve bildirmişlerdir.

Bir adamın her ne zaman olursa olsun kulağı çınlarsa derhal:

“Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ve sellem. Allahümme innî es’elüke küllehayri ve eûzü bike min külli şerri.”

demek lazım demişler. Çünkü her bir işaret ve alamette Cenab-ı Hak’tan hayrı istemek ve şerden ise istiaze ehl-i imanın adet-i kadimesi ve müstasnadir. Yani sevap işleme halidir.

Günlere göre Kulak Çınlaması

Pazar Günü: Kulak çınlayan kimse büyüklerden faide görür.

Pazar Gecesi: Kulak çınlaması büyük bir sevince, azîm meserrete, büyük bir sürursa dalalet eder.

Pazartesi Günü: Kulağı çınlayan kimse yolculuğa gider ve az çok eline mal girer.

Pazartesi Gecesi: Kulak çınlar ise, gam ve keder, ağrı, sızı ve meşakkete işarettir.

Salı Günü: Zarar ve ziyan görmeye, elinden malın gitmesine, ağrı ve sızıya, gam ve gussaya işarettir.

Salı Gecesi: Sahibi olan zatın ümidine nail olacağına işarettir ve çok iyidir.

Çarşamba Günü: Faide ve kâr hasıl olmasına , hasmına galip gelmeye, arzu ettiği şeye vasıl olmasına, hısım ve akrabadan veyahut büyüklerden yardım ve muavenet görmeye delalet eder.

Çarşamba Gecesi: Kulağı çınlayan kimse bir sebeple pek ziyade kederli, pek çok üzüntülü olur, hiç iyiliğe dalalet etmez.

Perşembe Günü: Ana ve babasından, hızım ve akrabasından veya büyüklerden velhasıl ümid etmediği veya hesaba katmadığı yerden faide görür, sevinir, mesrur olur.

Perşembe Gecesi: Kavga ve nizaa, can sıkılacak şeylere, zarar ve ziyana ve müşkilata delalet eder.

Cuma Günü: Kulağı çınlayan kimseye bir zarar veya ziyan hasıl olur, üzülecek ve müteessir olacak bir haber alır veyahur keder ve endişe verecek bir hal vaki olarak gam ve gussaya düşer.

Cuma Gecesi: Kulak çınlaması çok iyidir. Ümit ve maksadına hasıl olur. Gam ve kederi varsa gider. Eline mal geçer mesrur olmaya sebep olacak haber alır, sevinir ve memnun olur.

Cumartesi günü: Kulağı çınlayan kimsenin ümit etmediği yerden eline mal ve para geçer, iyi haber alır, kâr ve kisbi artar. Elhasıl her ne surette olursa olsun sevinç ve mesrur olmaya delalet eder.

Cumartesi Gecesi: Kulağı çınlayan kimsenin elinden mal çıkar, zarar ve hasara uğrar, ümit ettiği şeylerden mahrum kalır.

Eğer kulağınızda çınlama varsa mutlaka bu duayı edin

ذَكَرَ اللهُ بِخَيْرٍ مَنْ ذَكَرَنيِ بِخَيْرٍ

Okunuşu: “Zekerallâhü bi-hayrin men zekeranî bi-hayrin”

Anlamı: Beni hayırla ananı (zikredeni), Allah’da hayırla ansın.

Kaynak: Nihat Hatipoğlu

 

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 Esma-ül Hüsna diğer isimler için tıklayın

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün