Esmaül Hüsna

El-Hasîb Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

El-Hasîb Esması anlamı, El-Hasîb ne demek? Cenab-ı Hakk'ın El-Hasîb ismi Faziletleri ve Faydaları

El-Hasîb Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El Hasîb ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Hasib ne anlama gelir? Hasib ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir, ne için ve ne zaman okunur? Ya Hasib kaç defa çekilmeli? Hasib kelimesi Kuran’da geçiyor mu? El Hasib Faydaları ve sırları nedir? Ya Hasib Esması Türkçe Anlamı ve Ya Hasib Zikrinin Fazileti

El-Hasîb

Herkesin ve her şeyin hayatı boyunca yaptıklarının bütün teferruatıyla hesabını iyi bilen. Mahlukatına kafi olan, tüm varlıkların bütün amellerini kaydedip muhasebelerini bir anda gören ve onların her türlü ihtiyaçlarını görüp gözeten

El-Hasîb isminin ebced değeri ve zikir adedi 80 adettir. Zikir saati Zühre, Zikir günü Cuma’dır.

El-Hasîb Esmasının Anlamı

Bütün varlıkların ömürleri boyunca yaptıkları her şeyi en ince tafsilat ve teferruatıyla bilen, her şeyin hesabını en iyi şekilde gören, kıyamet günü kullarını hesaba çekecek ve sorgulayacak olan.

Her şeye ve herkese her ihtiyacı için kâfi gelen, ceza ve mükafat veren ve kendisine tevekkül eden kullarına yeten, onlara yardım edendir.

El Hasîb Arapça Yazılışı :

الحسيب 

Yarattığı her mahlukatının yaptığı işlerini bilen ve gören, Ahirette de onları hesaba çekecek olan. Her bir işin, sözün, olayın tüm ayrıntılarını bilen, neticesi hesapla bilinecek ne kadar miktar ve kemmiyet varsa hepsinin neticelerini kimseye muhtaç olmadan, eksik ve kusuru olmadan, bütün üstün niteliklerle doğrudan doğruya apaçık bilen anlamlarına gelmektedir.

Esmaül Hüsna isimlerinden olan Hasîb isminin bir başka anlamı da ‘kâfi gelen, yeten’ manasına gelmektedir.

“Hasbiyallahu lâ ilâhe illa hu,” yani “Allah bana yeter, O’ndan başka ilâh yoktur.” anlamındaki (Tevbe Suresi, 129) âyet-i kerîmesi, Hasîb esmasının insan için bir dayanak, sığınma, itminan, güven tecellisi olarak bize haber vermektedir. “Allah bana yeter” cümlesi bir hükümdür, “O’ndan başka ilâh yoktur” cümlesi ise bu hükmün delilidir.

Kuran-ı Kermi’de geçen El Hasîb Esması ile ilgili Ayetler 

“…Hesap görücü olarak Allah yeter.” (Nisa, 6)

“…Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır.” (Nisa Suresi 86. Ayet)

“Çünkü Allah, herkesi kazandığı ile cezalandıracaktır. Gerçekten Allah, hesabı çabuk görendir.” (İbrahim Suresi 51. Ayet)

“…Ve O, hesap görenlerin en süratli olanıdır.” (Enam, 62)

“… Allah, hesabı pek seri görendir.” (Bakara, 202)

Allahu Teala herkesin hayatı boyunca yapıp, yapmadıklarını, tüm işlerini, amel ve niyetlerini, bütün tafsilât ve teferruatiyle hesabını iyi bilen ve Ahirette de buna göre hesap görendir.

Ebced değeri ve zikir saati: 80
Zikir günü: Cuma
Zikir saati: Zühre (Sabah erken gün doğarken ve ikindi namazı sonrası. Gece okumalarında akşam namazı sonrası ve tam gece yarısı)

El-Hasîb isminin Özellikleri, Fazileti ve Faydaları

Düşmanın şerrinden korunmak için, geçim sıkıntısından kurtulmak için ve manevi yönden huzura kavuşmak için “Ya Hasîb” ism-i şerifi günde 80 defa okunur.

Maddi yönden ve işlerinde zorluk çeken kimse 270 defa “Ya Hasîb celle celâlühû” zikrine devam ederse Allah’ın izni ile bütün zorluklarının üstesinden gelir. Karşılaştığı her işte her zaman başarılı olur.

Güneş doğmadan önce 77 veya 99 kere “Hasbiyel Hasib” şeklinde okuyan kimse yırtıcı ve zararlı havyanların şerrinden, kötülüğünden emin olur, Allah’ın izni ile korunur.

Akrabaları ile arasında husumet olan ve akrabalarından korkan kimse her gün güneş doğmadan 70 defa “Ya Hasîb” ism-i şerifinin zikrine devam ederse akrabalar arasında düşmanlık kalkar, dostluk ve ünsiyet hasıl olur.

“Ya Hasîb” ism-i şerifinin zikrini her gün 80 defa okumaya devam eden kimse göz değmesi, nazar, haset, hırsızlık gibi kötülüklerden Allah’ın izni ile muhafaza olur.

Sıkıntılardan kurtulmak için : “Hasbunallahu ve Ni’mel Vekil”

Havas ve Esrarı

Bu ism-i şerifin düşmanı alt etme, düşmana galip gelme hususunda mühim (etkili ve önemli) tesiri vardır. Her hangi bir düşmanı olan kimse Ya Hasîb ism-i şerifini devamlı okumak suretiyle Allah’ın izniyle düşmanın şerrinden, kötülüğünden muhafaza olur, kurtulur.

El Celil ism-i şerifi ile birlikte Ya Hasîb esması zikrini ikisini devamlı şekilde okuyan kimse insanlar arasında derecesi yükselir, rızkı geniş olur, fenalık ve kötülüklerden emin olur, korunur.

Ya Hasîb ism-i şerifinin zikrine devam eden kimsenin duası icabet edilen, kabul edilen dualardan olur. Allahu Teala’dan ne dilerse kerem ve ihsanıyla kabul olur.

Cevşen 45. Bölüm

Cevşen 45. Bölüm

وَاَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ

Ve es’elüke biesmâike

Yâ Karîb
Yâ Rakîb
Yâ Habîb
Yâ Mucîb
Yâ Hasîb
Yâ Tabîb
Yâ Basîr
Yâ Habîr
Yâ Münîr
Yâ Mübîn

سُبْحَانَكَ يَا لآَ اِلٰهَ اِلآَّ اَنْتَ اْلاَمَانُ اْلاَمَانُ اَجِرْنَا مِنَ النَّارِ

Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emânü’l-emânü ecirnâ mine’n-nâr

Allah’ım! Sen’den şu güzel isimlerinin hakkı için istiyor, Sana yalvarıyorum:

 1. Ey her şeye her şeyden daha yakın olan Karîb,
 2. Ey bütün yarattıklarından bir an bile gâfil olmayıp onları gözeten Rakîb,
 3. Ey kullarına kendisini sevdiren, kendisi de onları seven Habîb,
 4. Ey yarattıklarının duâ ve dileklerini kabul edip yerine getirmekle karşılık veren Mucîb,
 5. Ey yarattıklarına şâhid olup onları koruyan ve onlara kâfi gelen, âhirette de hesaba çeken Hasîb,
 6. Ey maddî ve manevî bütün dertlere devâ veren Tabîb,
 7. Ey gören, bilen ve hiçbir şey kendisinden saklanmayan Basîr,
 8. Ey kendisinden gizli haberler saklı kalmayan, mülkünde olup biten her şeyden, hareket eden bir zerreden bile haberdar olan Habîr,
 9. Ey her şeyi nuruyla aydınlatan Münîr,
 10. Ey her hakkı izhâr eden ve varlığında hiçbir şüphe câiz olmayan Mübîn,

45- Sübhânsın yâ Rab! Sen’den başka yoktur ilâh! Emân diliyoruz Sen’den, Koru bizi Cehennem’den!

Not: Cevşen duasından alıntıdır.

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Harika, bu web sitesinde birkaç blog yazısı okudum ve web sitenizin gerçekten ilginç olduğunu ve iyi bilgi grupları içerdiğini düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün