Kuran-ı Kerim

Tevbe Suresi 129. Ayet Türkçe Meali, Arapça-Türkçe Okunuşu

Tevbe Suresi 129. ayet Arapça-Türkçe Okunuşu, Tevbe Suresi Son ayeti 129. Ayet Diyanet Meali ve Faziletleri, Tevbe Suresi Mucizesi

Tevbe Suresi 129. ayet Arapça-Türkçe Okunuşu, Tevbe Suresi Son ayeti 129. Ayet Diyanet Meali ve Faziletleri, Tevbe Suresi Mucizesi

Hasbiyallâhu, lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm(azîmi)  Ayeti anlamı,Türkçe mealleri, fazileti, faydaları

Tevbe Suresi toplam 129 Ayetten oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’in 9. suresidir. Tevbe kelime anlamı olarak tövbe, istiğfar anlamına gelir. Medine’de nazil olmuştur.

Tevbe Suresi’nin son iki ayeti olan 128 ve 129. ayetler Mekke’de, diğer ayetler ise hicretin dokuzuncu yılında Medine’de, Hadid Suresinden sonra inmiştir.

Tevbe Suresi 129. ayet

Arapça Yazılışı

Tevbe Suresi 129. ayet

Arapça Okunuşu

Fe in tevellev fe kul hasbiyallâh (hasbiyallâhu), lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm (azîmi).

Türkçe Meali

Eğer onlar yüz çevirirlerse de ki “Allah bana yeter. O’ndan başka ilah yoktur. Ben O’na tevekkül ettim ve O büyük arşın Rabbidir.” (Tevbe 129. Ayet)

Tevbe 129. Ayet Kelime Analizi

fe in: bundan sonra, eğer
tevellev: yüz çevirirler, dönerler
fe kul: o zaman de (ki)
hasbiye allâhu: Allah bana yeter (kâfidir)
lâ ilâhe: ilâh yoktur
illâ huve: ondan başka
aleyhi: ona
tevekkeltu: ben tevekkül ettim (güvendim)
ve huve: ve O
rabbu el arşi el azîmi: azîm (büyük) arşın Rabbi

Tevbe 129. Ayet Mealleri

Diyanet İşleri Başkanlığı Meali: Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.”

Diyanet Vakfı Meali: (Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. O´ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O´na güvenip dayanırım. O yüce Arş´ın sahibidir.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali: Eger aldirmazlarsa onlara de ki: Bana Allah yeter. O´ndan baska ilâh yoktur. Ben O´na dayanmaktayim ve O, o büyük Ars´in Rabbidir.

Kuran Yolu Meali: Buna rağmen yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter, O’ndan başka tanrı yoktur, ben yalnız O’na güvenip dayanırım; O, büyük arşın sahibidir.

Tevbe Suresi 129. Ayet Fazileti

Tevbe suresinin son ayeti olan 129. Ayeti olan “Hasbiyallahu..” ayeti her dert ve sıkıntı için çok tesirli bir dua ve zikirdir.

Sabah ve akşam 7 kere aşağıdaki duayı okuyanın dünya ve ahiret işlerinde Allah ona kafidir.

Tevbe Suresi 129. Ayeti dua olarak ailenin huzur ve mutluluğu için çok önemle okunan bir duadır.

Bediüzzaman Hazretlerinin Akşam ve Yatsı Namazı Arası Okuduğu ve yapılması çok faziletli dualardandır. Akşam ve Yatsı namazı arası 33 kere okunur.

Ebu Davud’un süneninde rivayet olunduğuna göre; Ebu’d-Derdâ Hazretleri (r.a) şöyle buyurmuştur;

Kim sabaha ve akşama eriştiği vakitlerde 7’şer defa: “Hasbiyalla hü lâ ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbü’l-arşi’l-azim” (Ondan başka ilah yoktur. Ben O’na tevekkül ettim. O ulu arşın da sahibidir”) diye dua ederse Allah onu üzen her şeye karşı ona yeter (bu kelimelere olan güveninde) ister sadık olsun, ister (sadık olmayıp) yalancı olsun. (Ebû Dâvud, hadis no: 5081, Suyuti, ed-Dürrü’l-mensur, 4/334)

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün