Biyografi

Sadri Alışık Kimdir? Kısaca Hayatı ve Biyografisi

Türkiye'nin en iyi komedyenlerinden biri olarak tanınan tiyatro ve sinema oyuncusu Sadri Alışık kimdir? Kısaca hayatı ve biyografisi

Sadri Alışık tam adı ile Mehmet Sadrettin Alışık, Üretken bir Türk tiyatro oyuncusu, sinema oyuncusu ve komedyen Sadri Alışık kimdir? Kısaca hayatı ve biyografisi. Sadri Alışık’ın kaç çocuğu var ve çocuklarının isimleri nelerdir?

Filmlerinde canlandırdığı fakir ama gururlu, neşeli ve zeki, mülayim aynı zamanda kararlı karakterlere hayat verirken, kullandığı replikler seyircinin diline pelesenk olmuştu. Üretken bir Türk tiyatro oyuncusu, sinema oyuncusu ve komedyen idi. Peki 1925 tarihinde İstanbul’da doğan ve 18 Mart 1995’te aramızdan ayrılan tiyatro ve sinema oyuncusu Sadri Alışık nerede ve ne zaman doğdu? Alışık nasıl öldü?

Arama motoru Google, hazırladığı Doodle ile Türkiye’nin en iyi komedyenlerinden biri olarak tanınan Türk tiyatro ve sinema oyuncusu Sadri Alışık’ın 96. Doğum Günü’nü 5 Nisan 2021’de kutladı.

Sadri Alışık kimdi?

Tam adı Mehmet Sadrettin Alışık olan Sadri Alışık, 5 Nisan 1925’te İstanbul’da doğdu. Çolpan İlhan’ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık’ın babasıdır. Annesi ve babası, onu hep Sadri diye çağırırlardı. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam etti.

Sadri Alışık, Paşabahçe 39. İlkokulu’nda okurken gittiği bir sünnet töreninde izlediği Naşit Özcan Tiyatrosu’nun gösterisi sayesinde yıllarını vereceği tiyatro sanatıyla tanıştı. Okul oyunlarına katıldı. Beykoz Ortaokulu’ndan (bugün Ziya Ünsel İlkokulu) ve ardından İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne gitti.

1939 yılında Eminönü Toplum Merkezi’nde amatör olarak sahneye çıkan Alışık, 1943 yılında Raşit Rıza Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa adım attı. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Şehir Oyuncuları, Oraloğlu vb. topluluklarda çok sayıda oyuna katıldı.

Alışık, 1944 yılında Faruk Kenç’in yönettiği Günahsızlar filmiyle tiyatrodan sinemaya ilk adımını attı. Alışık’ın özverili çalışması filmin başarısına yansıdı ve komedide dinamik oyunculuk yeteneklerini sergilemeden önce tarihi ve suç dramalarında onlarca yıllık ciddi performansını göstermiş oldu.

20 Ağustos 1959’da dönemin önemli ve tanınmış şairlerinden Atilla İlhan’ın kardeşi, oyuncu Çolpan İlhan ile evlendi ve 1960’ta Kerem Alışık adında bir erkek çocukları oldu.

“Turist Ömer”, “Ofsayt Osman” ve “Ali Baba” gibi karakterlerle unutulmazlar arasına giren sanatçı, 1959’da “Yalnızlar Rıhtımı” filminde canlandırdığı “Rıdvan Kaptan” rolüyle dikkati çekti.

Kariyeri boyunca 200’den fazla filmde ve yapımda rol alan sanatçının Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile 1961-1962 arasında rol aldığı “Küçük Hanımefendi” ile “Turist Ömer” ve “Ayşecik” serileri izleyicilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Sadri Alışık, 1963 yılında Ayhan Işık’ın başrolde olduğu Helal Olsun Ali Abi adlı polisiye-komedide bir yan karakter olan “Turist Ömer” karakterine hayat verdi. Yönetmen Hulki Saner’in amcasından esinlenerek yarattığı bu karaktere Sadri Alışık da bir asker arkadaşından esinlendiği çarpık selamı ve kendi gözlemlerini kattı. Sadri Alışık’ın dokuz filmde canlandırdığı 1973 yapımı Turist Ömer karakterinin son filmi Turist Ömer Uzay Yolunda, bilim kurgu türü olarak dikkate değer bir seri müthiş başarıydı.

“Afacan Küçük Serseri”deki rolüyle 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı. 1994 yılında ise Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Mehmet Aslantuğ ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Sadri Alışık üretken bir oyuncuydu. Filmlerinde toplumun fakir, cahil, mutlu ve aşka güvenen bireylerini tasvir ediyordu ve en çok 1960’lar ve 1970’lerde istisnai bir şekilde tanınan ve bilinen bir oyuncu olmuştu. Turist Ömer adlı geleneksel eğlenceli filmleri de inanılmaz beğeniliyor ve ilgi görüyordu. Ayrıca ünlü Türk dizisi “Kartallar Yüksek Uçar” da başrol oynadı.

Sadri Alışık sinema kariyeri dışında; bir dönem 45 plak doldurup gece kulüplerinde çalıştı, şiirlerini temelde İstanbul için bir araya getiren bir şiir kitabı yayınladı, yağlı boya ve karakalem resimlerine imza attı.

Alışık şiire de çok meraklıydı ve şiirlerini “Bir Ömürlük İstanbul” ya da Bir Ömür Boyu İstanbul adlı kitapta yayınladı.

Ödülleri

Yaşamı boyunca farklı ödüllerle onurlandırıldı. Alışık, 1971 yılında Küçük Serseri filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü aldı. 1966’da Atıf Yılmaz’ın yönettiği Ah Güzel İstanbul filmiyle Sanremo Bodrig Hera Rose Film Festivali – Gümüş Ağaç Plakası Özel Ödülü. 1994’te Yavuz Özkan’ın yönettiği son filmi “Yengeç Sepeti” ile 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Sadri Alışık

Ölümü

Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi görmekte olan Alışık, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul’da 69 yaşında yaşamını yitirdi. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sadri Alışık Kültür Merkezi (Sadri Alışık Kültür Merkezi) adı altında eşi Çolpan İlhan tarafından İstanbul’da bir kültür merkezi kuruldu. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri, sanatçının anısına eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde her yıl verilmektedir.

Sadri Alışık's 96th Birthday
Sadri Alışık doğumunun 96. Yıl dönümü Doodle

Google, 5 Nisan 2021’de Sadri Alışık’ın 96. Doğum Gününü Google Doodle ile kutladı. Bugünkü Doodle sanat eserini, Türkiye merkezli konuk sanatçı Sedat Girgin temsil etmektedir.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün