DualarEsmaül Hüsna

Esma-i idrisiyye Şerhi 20. isim Anlamı ve Fazileti

Esma-i idrisiyye Şerhi 20. isim “Yâ Rahîme külle sarihin ve mekrubin ve gayesehü ve mea'zehü” zikrinin anlamı ve açıklaması, Zikir günü, fazileti ve esrarı, havasları

Esma-i idrisiyye Şerhi 20. isim “Yâ Rahîme külle sarihin ve mekrubin ve gayesehü ve mea’zehü” zikrinin anlamı ve açıklaması, Zikir günü, fazileti ve esrarı, havasları

Esma-i idrisiyye Şerhi 20. isim Anlamı ve Havasları

“Yâ Rahîme külle sarihin ve mekrubin ve gayesehü ve mea’zehü”

İlâhî isimlerden bir ism-i şerif de «Er Rahim» dir. Pek çok merhamet edici ve verdiği nimetlere şükür edenleri daha çok mükâfatlandırıcı demekdir.

Anlamı: Ey Rahim-i Vacibittâzim. Bütün zayıflara merhamet edicilerin en merhamet edicisisin. Ey rahmet edicilerin en rahmet edicisi. Ve bütün düşmüşlere yardım ve imdat etmek rahmetindendir. Yardıma muhtaç olanlar; ayrılık ateşinden, uzak kalmakdan meydana gelen ümitsizlik derd ve tasasından has rahmetine sığınırlar.

Fazileti, Havassı ve Esrarı:

Cenâb-ı Şeyhül Ekber Muhyiddin Arabi (K.S.) Hazretleri buyurur:

Bir kimse bir kişiyi teshir etmek (ele geçirmek, elde etmek) murad etse; riyazat-ı kâmile üzere hayvani gıdalar yemekden sakınsın. Bu şerefli ismi (duayı) matlubunun (elde etmek istediği kimsenin) adını ve kendi adını beraber yazıp güzel kokularla tütsüle-yip bir akar suya bıraksın. Bırakdığı sırada o suyun yanında bu ismi 1000 defa okusun. O kimse musahhar olur (sinirlenmiş, büyülenmiş) olur. Yahut âşık olur.

Bir kimse bu ism-i şerifi yazıp bir suya koysa ve o su ile meyva ağaçları sulansa berekât hasıl olup ağaçların meyvası çok olur.

Bir kimse o sudan devamlı içse; Cehennem ateşinden selâmet bulur. Cennet ni’meti ile rızıklanır. Dar, sıkışık hâli genişliğe tebdil olur. Allah zülcelâl belâların cümlesini o kimseden giderir.

Bir kimse her gün günde 5500 kere bu ism-i şerifi zikir etse; 40 güne kadar Allah Teâlâ’nın izniyle muradı hasıl olur ve muradından da fazla olur.

Bir kimse birisini sevse, aşkından deli divane olsa; sevdiği kişisiz yapamasa ve sevdiği de eline geçmese, onun olmasa. Bu adı misk ve zağ-feranla kâğıt üzerine yazsın. Kendi adını, anasının adını ve sevdiği kimsenin adını beraber yazıp akan suya bıraksın. Su kenarında oturup 1000 defa bu duayı okusun. Sevdiği kimse ona âşık olur. Muradı hasıl olur.

Esma-i Erbeîn-i İdrisiyye

Her biri ism-i azam kuvvetinde olan bu isimler, dünya ve ahretle ilgili tüm istekleri en süratli şekilde gerçekleştiren

“Erbaîn-i İdrisiyye” – Hazreti İdris (Aleyhisselam)’a indirilen 40 ism-i şerif

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün