Esmaül Hüsna

El-Vâlî Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

El-Vâlî Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Vâlî ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El-Vâlî Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Vâlî ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El-Vâlî

Koruyup gözeten, yardım eden, kainatı ve bütün işleri, hadisatı tek başına tedbir ve idare eden, yöneten.

El-Vâli isminin ebced değeri ve zikir adedi 47 adettir. Zikir saati Güneş, Zikir günü Pazar’dır.

El Vâli Anlamı

Vali kelime anlamı olarak, yönetici, idare eden, yöneten, idare ve tedbirde yetkili merci anlamlarına gelir.

Bütün mahlukatı koruyup gözeten, tüm eşyanın yegane maliki olan, bütün mahlukat âlemini tedbir ve idare eden, O’ndan habersiz hiçbir şey cereyan etmeyen, iyiye mükafatını ve zalime cezasını eksiksiz veren anlamına gelir.

El-Vâli olan Allahu Teala tüm mahlukatının işlerini yoluna koyandır.

Allahu Teala bu muazzam kâinatı ve bütün hâdisatı tek başına idare ve tedbir eden, tüm mahlukatta tasarruf sahibi olan El Vâli olan Allah’tır.

Allah Teala’nın idaresi, koruyup gözetmesi, velâyet ve tedbiri mutlak ve hakikîdir. Her hadise, her varlık O’nun emri ve idaresi altındadır. Her şeyi bilen, ihtiyaçlara göre muamele eden, iyiye mükafatı, kötüye ise mücazatı veren O’dur. O’ndan habersiz mülkünde hiçbir şey cereyan etmez.

Sebepler ise bu dünyada O’nun icraat ve idaresindeki izzet ve haşmetini gösteren birer perdedir. Allah Teala’nın kudretine hiçbir şey ağır gelmez. Tüm kâinatı tek başına idare eder. Bunun için yardımcılara ihtiyacı yoktur.

El-Vâlî esmasının ebced değeri ve zikir sayısı, zikir günü ve zikir saati:

Ebced değeri ve zikir sayısı: 47 (Büyük ebcede göre hesaplanıp zikredilmesi de uygun görülmüştür) 47X47=2209
Zikir günü: Pazar
Zikir saati: Güneş (Sabah güneş doğarken ve ikindi sonrası)

El Vâli Arapça Yazılışı

الوالي

El Vâli Esması Fazileti, Faydaları ve Sırları

Ya Vâli ism-i şerifinin zikrine devam eden kimse hususan devlet memuriyetinde olursa toplum nazarında sevilen, sayılan ve herkesin itaat ettiği kimse olur. Herkese karşı heybetli görünür.

“Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyan kimse her türlü afetlerden muhafaza olunur. Yıldırım çarpmasından korunmak için bu ism-i şerif okunmalıdır.

Cuma günü 1000 defa “Ya Vâli” ism-i şerifini okuyan kimse her işinde başarılı olur. Allah’ın izniyle kolay ve çabuk maksadına ulaşır

“Yâ Vâlî” ism-i şerifini zikir saati ve gününde zikrine devam eden kimsenin bütün düşmanları Allah’ın izni ile dost olur. El Vâli ism-i şerifi kalpleri etkilemede en güçlü ve tesirli esmalardandır. Kimin üzerine niyet edilip okunursa kalbi etkilenir ve yumuşar.

“Yâ Vâlî” ism-i şerifini her gün okumaya devam eden kimse her türlü afetlerden muhafaza olunur.

5 vakit namazdan sonra 47 defa “Ya Vâlî” celle celâlühû esmasının zikrine devam eden kimse idareci ise başarılı olur ve herkes tarafından sevilir. Yönetimi altındaki kimseler ona itaat eder, emirlerine riayet ederler.

Her gün 2209 defa “Ya Vâlî” celle celâlühû esmasının okuyan kimse Allah’ın inayeti ile geçim sıkıntısı çekmez, tasarruf kuvveti kazanır.

Sabah namazından sonra 47 kere “Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyan kimse bulunduğu makamdan daha yüksek bir makama yükselir.

El-Vâli Esması Allahu Teala’nın veli kullarının zikridir. Kim bu ism-i şerifi gece ve gündüz 10.000 defa okumaya devam ederse, Allah’ın izni ile evliyalarla görüşebilir ve onlar ile görüşme liyakatini elde eder.

El Vâlî ism-i şerifi geçen Kuran Ayetleri

El Vâlî ile ilgili Ayetler

Rad Suresi 11. Ayet: Lehu muakkibâtun min beyni yedeyhi ve min halfihî yahfezûnehu min emrillâh(emrillâhi), innallâhe lâ yugayyiru mâ bi kavmin hattâ yugayyirû mâ bi enfusihim, ve izâ erâdallâhu bi kavmin sûen fe lâ meredde lehu, ve mâ lehum min dûnihî min vâl(vâlin).

Anlamı: Onları (o kavimdekileri), önünden ve arkasından (önden arkaya doğru uzanan) takip edenler (devrin imamlarını koruyan muhafız melekler) vardır. Allah’ın emrinden olup, onları korurlar. Muhakkak ki; Allah, onlar nefslerinde olan şeyi (hidayette kalma konusundaki niyetlerini) bozmadıkça, bir kavimde olan şeyi bozmaz (devrin imamının ruhunu başlarının üzerinden almaz). Ve Allah, bir kavme ceza vermeyi dilediği zaman, artık onu reddedecek (mani olacak kimse) yoktur. Ve onlar için, ondan başka koruyan bir dost yoktur.

 

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün