Kuran-ı Kerim

Rahmân Suresi Fazileti ve Hakkında Bilgiler

Kuran-ı Kerim'in 55. suresi olan Rahman Suresi Fazileti ve Sırları. Sure-i Rahman Mekke döneminde nazil olmuş, Maddi-manevi ihtiyaçlar için okunan Rahman Suresi Anlamı

Kuran-ı Kerim’in 55. suresi olan Rahman Suresi Fazileti ve Sırları. Sure-i Rahman Mekke döneminde nazil olmuş, Maddi-manevi ihtiyaçlar için okunan Rahman Suresi Anlamı. Rahman suresi ne anlatıyor, konusu nedir? Ne zaman, nasıl ve ne için okunur?

Mekke döneminde inmiştir. 78 âyettir. Sûre, adını ilk âyeti oluşturan ve Allah’ın sıfatlarından biri olan “er-Rahmân” kelimesinden almıştır.

55.Sure Rahmân Suresi

Hakkında Kısa Bilgi

Rahmân Suresi adını, ilk âyetinde geçen “Rahman” kelimesinden almıştır. Rahmân Sûresinde başlıca, Allah’ın nimetleri, birliğini ve kudretini gösteren kâinat delilleri ve günahkârların kıyamette karşılaşacakları korku ve şiddet konu edilmektedir.

Rahman, Allah’ın isimlerinden biridir. Besmele-i Şerif’te yer alır.

Rahmân Anlamı Ne demek?

Rahman kelime anlamı olarak; rahmet eden, acıyan, merhamet eden, müşfik gibi anlamlara gelmektedir.

Rahman Suresi, “Arûsü’l-Kur’an” diye de anılır. 78 ayetten oluşan Rahman suresi, Ra’d suresinden sonra Mekke’de inmiştir. Tamamının Mekkî olduğu veya bir kısmının Mekke’de bir kısmının ise Medine’de indiği görüşleri de vardır.

Rahman Suresi Kuran-ı Kerim’deki sıralamaya göre 55. suredir. Nüzul yani iniş sırasına göre ise 97. suredir.

Rahmân Suresi Fazileti ve Sırları

Rahman Suresini okumak kişi için hayır kapılarının açılmasına vesiledir.

  • Rahman Suresini okuyan kimseye bütün hayır kapıları açılır.
  • Rahman Suresini 70 kere okuyan kimse, gönül ferahlığına kavuşur ve huzurlu olur. Kendisine hayır kapılarının açılmasını isteyen kimse, Rahman suresini okuyarak sebep vesile edinmelidir.
  • İbni Abbas (r.a.) hazretleri şöyle buyurmuştur: “Ben bir Sure okurdum, fakir iken zengin oldum. Korkuyordum korkularımdan emin oldum. Birçok mülke sahip oldum.”
  • Her kim Rahman Suresini okur ve hacetini Allah’tan isterse, Allah c.c. onun istediği haceti verir. İnsanların yanında o kişinin mertebesi üstün olur.
  • Rahman Suresini okuyan kimseden dünyada ve ahirette Allah o kişiden razı olur.
  • Rahman Suresini okuyan kişi hapiste ise en kısa zamanda kurtulur, fakir ise zengin olur. Hasta ise şifa bulur.
  • Borçlu ise borcundan kurtulur.
  • Günahkar ise Allah c.c. günahlarını affeder.
  • Her ne hacet dilerse Allah en kısa zamanda hacetini yerine getirir.

Rahmân Suresi ile ilgili Hadis-i Şerifler

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Hadid, Vakı’a ve Rahman surelerini okumaya devam eden kişi, göklerin ve yerin melekutunda, ‘Firdevs Cennetinin sakini’ diye isimlendirilir.”

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki “Her şeyin bir gözdesi vardır. Kur’an’ın gözdesi de Rahman Suresi’dir.”

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki “Her kim Rahman Suresi’ni okursa, Allah’u Teala’nın kendisine vermiş olduğu nimetlerin şükrünü yerine getirmiş olur.”

Abdullah ibni Ömer (Radıyallahu Anh) rivayet ettiki: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Rahman suresinin tamamını Ashabnına okudu. Ashab-ı Kiram (Radıyallahü Anhüm), sessizce dinleyip sükut ettiler.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ashabına: “Niye ben, cinlerden güzel karşılıklar (cevaplar) işitiyorum da sizlerden işitmiyorum!” buyurdu.

Ashabı Kiram (Radıyallahü Anhüm):
-“Onların verdiği karşılık (cevap nedir? Ey Allah’ın resulü!” dediler.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
-“Cinlerin Kur’an dinlemeye geldikleri gece, Rahman Suresini onlara okuduğumda: «Febieyyi âlâi Rabbikümâ tükezzibân» (O halde (ey insanlar ve cinler!) Rabbinizin nimetlerinin hangisini inkar ile yalanlarsınız?) ayetini her tekrar ettiğimde onlar

(cinler):

-Biz, Senin hiçbir nimetini yalanlamıyoruz, yalanlayamayız. Ey Rabbimiz, hamd ancak Sana’dır.” dediler.

İşte bu incelikten dolayı, bu ayeti dinleyen bir müminin, bu şekilde söylemesi mendup (sevap) görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün