Esmaül Hüsna

El Kadir Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

Mutlak kudret sahibi olan El Kâdir Esması Esmaül Hüsna isimlerindendir. El Kâdir ismi anlamı, zikir ve ebced değeri, faziletleri, faydaları

El Kadir Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Kadir ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Kadir ne anlama geliyor? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Ya Kadir kaç defa çekilmeli? Kadir kelimesi Kuran’da geçiyor mu? Faydaları ve sırları nedir? Ya Kadir Esması Türkçe Anlamı ve Ya Kadir Zikrinin Fazileti

El Kadir

Mutlak kudret sahibi, Sonsuz güç ve kudret sahibi olan. Her istediğini, istediği şekilde yapmaya muktedir olan, sonsuz güç ve kudretiyle yapan. Dilediği gibi yapmaya gücü yeten, Dilerse yapan, dilemezse yapmayan, Kudret sahibi olan

Ebced değeri ve zikir sayısı ; 305
Zikir saati ; Güneş
Zikir günü ; Pazar (sabah güneş doğarken ve ikindi sonrası)

El Kadir Anlamı

Her şeye gücü yeten, her istediğini, istediği gibi sonsuz bir güç ve kudretle yapan, sonsuz kudret sahibi olan demektir.

El Kadir Arapça Yazılışı

El Kâdir : القادر
Yâ Kâdîr : يَا قَد۪يرُ

İstediğini, istediği gibi yapmaya gücü yeten

EL-KADİR isminin zikri (305) adettir. Zikir saati Güneş, günü Pazardır. (pazar sabah)

“Her şey Onun irade ve meşîetiyle olur. İstediği olur, istemediği olmaz. Her ne isterse yapar. İstemezse hiçbir şey olmaz.” (Risale-i Nur / Şuâlar)

El Kadir isminin Özellikleri, Fazileti ve Faydaları:

Her gün 305 kere “Ya Kadir celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan düşmanlarından korunur, anlayışı artar, mesleğinde ilerler.

Abdest esnasında her azanın yıkanması sırasında ve abdest aldıktan sonra ”Ya Kadir celle celâlühû” esmasını okumaya devam eden kimse, düşman şerrinde korunur, dilek ve muradına nail olur.

Her türlü dileklerin kabulü için her gün 100 kere “Ya Kadir” esması okunur.

“Ya Kadir” ism-i şerifinin zikrini belirtilen ölçü ve saatte yerine getiren kimse, her türlü giriştiği işte ve mücadelede, alım-satımda, daha önce bilmediği bir iş ve sanatta bile olsa başarıya ulaşır.

“Ya kadir ya Allah, ya Rahman ya Allah, ya Rahim ya Allah, ya Kerim Ya Allah” zikrini her gün bilhassa gece 100 defa okuyan maksat ve amacına, dilek ve muradına nail olur.

“Ya Kadir” esmasını okumayı adet haline getirenler hayatındaki mucizelerle müşerref olur. Çünkü Allah her şeye ”Kadir’‘dir.

Yarım kalmış bütün işleriniz, arzularınız ve “Ya Kadir” esmasının güçlü tecellisiyle tamamlanır.

Ya Kadir” ism-i şerifini okuyan kimse seferde, Hac ve diğer yolculuklarda, karada ve denizde başarılı olur.

Sanat ve bilimle uğraş veren insanların “Ya Kadir” esmasını devamlı okurlarsa ilham almasına vesile olur.

Güç ve iktidar talebinde bulunanlar her daim “Ya Kadir” ism-i şerifini okumalıdır.

“Ya Kadir” ism-i şerifi okuyan kimse düşmanlarının şerrinden korunmasını sağlar.

“Ya Kadir” esması mevki olarak yükselmenize vesile olur, sizin o mevkide düşmemenizi ve devamlılığını sağlar.

Arzu ettiğiniz, gücünüzün yetmediği işlerde muvaffak olabilmek için “Ya Kadir” esması vird edinerek her gün okunmalıdır.

İnsanları tesir altına almak ve hastalıklardan korunmak için “Ya Kadir” ism-i şerifi her gün okunmalıdır.

“Ya Kadir” esmasını okuyan güvende olur.

“Ya Kadir” ismi bütün zorluklara karşı bir kalkan gibidir. Ama zorluklardan kurtulmak isterseniz Ya Basit, o zorlukların üstüne yürümek isterseniz ise Ya Fettah ismini okumanız gerekecektir.

“Ya Kadir” esması kudret sahibi olmanızı sağlar.

“Ya Kadir” esmasını okuyan bütün eksik ve aciz kalınan işlerden ve olaylardan kurtarır ve yükseltir.

ALLAH HER ŞEYE KADİRDİR…

El-Kadir Esmasının içinde Geçtiği Kuran ayetleri

Kuran-ı Kerim’de geçen El Kadir ile ilgili ayetler

Fussilet Sûresi 39. Ayet : Ve onun âyetlerindendir ki, arzı gerçekten kurumuş görürsün. Onun üzerine su indirdiğimiz zaman hareketlenir ve kabarır. Muhakkak ki ona (arza) hayat veren (Allah), elbette ölülere de hayat verendir. Muhakkak ki O, her şeye “Kadîr”dir.

Bakara Suresi 20. Ayet : Şimşek neredeyse onların gözlerini kamaştırır. Onları her aydınlatmasında onun (ışığında) yürürler. Ve onların üzerlerine karanlık çökünce de dikilip kalırlar. Ve eğer Allah dileseydi, onların duymalarını da görmelerini de elbette giderirdi. Muhakkak ki Allah, herşeye Kadîr’dir (herşeye gücü yeter).

Hacc Suresi 74. Ayet : Allah’ın kadrini de (kudretini de) hakkıyla takdir edemediler. Muhakkak ki Allah, mutlaka Kaviyy’dir (kuvvetlidir), Azîz’dir (yücedir).

Isra Suresi 99. Ayet: Ve onlar; Allah’ın, semaları ve yeryüzünü yarattığını ve onların bir mislini daha yaratmaya kâdir (muktedir) olduğunu görmüyorlar mı? Onlar için, onda (hakkında) şüphe olmayan bir ecel kıldı (belli bir süre takdir etti). Buna rağmen zulmedenler, sadece inkâr ederek direndiler.

Kıyame Suresi 4. Ayet:  Evet bizim, onun parmak uçlarını bile düzenlemeye gücümüz yeter.

Murselat Suresi 23. Ayet:  Sonra da ona ölçülü bir biçim verdik. Biz ne güzel biçim verenleriz!

Maide Suresi 40. Ayet: Göklerin ve yerin mülkünün Allah’ın olduğunu bilmiyor musun? Dilediğine azap eder ve dilediğini mağfiret eder. Ve Allah herşeye Kâdir’dir.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün