Esmaül Hüsna

El-Hafiz Esmasının Zikri, Fazileti ve Faydaları

El-Hafîz (c.c.) esmasının manası : Her şeyi koruyan, muhafaza eden, Hakiki ve mutlak koruyucu, yapılan işleri bütün teferruatıyla tutan, her şeyi belli vaktine kadar afet ve belalardan saklayan demektir.

El-Hafîz : الحفيظ
Yâ Hafız : يَا حَف۪يظُ

 

EL-HAFIZ: iyi -kötü, küçük-büyük, güzel-çirkin, doğru-yanlış, gizli-açık yapılan bütün iş ve davranışları, bütün incelikleri birlikte zapt edip saklayan, koruyan demektir.

hafiz_arapça

 

Hafîz İsminin Anlamları

  • Koruyucu.
  • Her şeyi muhafaza eden.
  • Her şeyi koruyucu olan.
  • Muhafaza eden, koruyup saklayan, yapılan işleri bütün ayrıntılarıyla saklayıp, her şeyi belli vaktinde afet ve belâlardan koruyan

Ebced değeri ve zikir saati: 

EL-HAFIZ; isminin zikri 998  adettir.

Zikir saati Zühal, günü Cumartesi dir.

 

Kuran’da Geçen Hafiz ismi Ayetlerinden bazıları

“Onu itaatten çıkan her şeytandan koruduk.” (Saffat,37:7)

“… Senin Rabbin her şey üzerinde hakiki bir koruyucudur.” (Sebe,34:21)

“İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah’ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur.” (Ra’d,13:11)

“El-Hafiz” ismi Kur’an-ı Kerim’in 6 yerinde geçmektedir.

Melekler insanları Allah’ın emri ile korumaktadırlar. Bunun yanında işlediklerini de kaydetmekte, böylece korumaya almaktadırlar. Allah, dostlarını günah işlemekten ve şeytanın tuzaklarına düşmekten korur.

Her şeyi en ince teferruatına kadar bilip koruyan ve kayıt altına alan yüce Allah, bu kayıt işlemini pek çok yol ve yöntemle yaptığını bize bildirmektedir.

“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız. ﴾16﴿ Üstelik, biri insanın sağ tarafında, biri sol tarafında oturmuş iki alıcı melek de (onun yaptıklarını) alıp kaydetmektedir. ﴾17﴿ İnsan hiçbir söz söylemez ki onun yanında (yaptıklarını) gözetleyen (ve kaydeden) hazır bir melek bulunmasın. ﴾18﴿” (Kâf,50: 16-18)

Hafîz İsminin Faziletleri ve Faydaları:

  • Bu simi şerifi şartlarına uygun olarak zikreden kimse,hasta ise şifa bulur. Bir yerde salgın hastalık varsa,onun meydana getireceği felaketten de yine bu ismiyle Allah’a sığınılır. Yardımı ve himayesi istenir. Cenabı Hak bu ismi hürmetine, salgın felaketini ülkenini üzerinde kaldırır. Çokça tecrübe edildiği söylenmektedir.
  • Sabahleyin evinde çıkan bir kimse önce Ayetel-Kürsi’yi sonrada “YA HAFIZ, ihfazni min külli belain ve suin” diye sığınsa, evine dönünceye kadar koruma altında olur.
  • Çok yerlerde gördüğümüz gibi “YA HAFIZ” ismi,bir kağıt üzerine yazılıp mülk veya eşyanın üzerine asılırsa, o eşya veya mülk Allah’ın koruması altında olur. Zarar gelmez.
  • Tehlikeli durumlarda zikreden güvende olur, Vahşi hayvanlardan zarar görmez.
  • Her gün 10 kere zikrine devam eden zarara uğramaz. Ateş, su, cin, insan şerrinden korunur. Karın ağrısı ve sancısından, hayvanların zararından korunur.

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Konular

 

 

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu