Esmaül Hüsna

El-Hafiz Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

Allah'ın 99 isminden biri olan El Hafîz esmasının anlamı, zikir günü ve adedi, ebced değeri, faziletleri ve faydaları

El-Hafiz Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Hafiz ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir? El-Hafîz (c.c.) esması Anlamı ve Hakkında Bilgiler

El Hafîz

Koruyan, muhafaza eden, her şeyi koruyucu olan, bela, müsibet ve afetlerden koruyan, esirgeyen anlamlarına gelen El Hafiz ism-i şerifi Allahu Teala’nın Esmaül Hüsna isimlerindendir.

Her türlü kötülüklerden, bela ve musibetlerden korunmak ve kurtulmak için ebced adedi kadar her gün zikriyle meşgul olunmalıdır.

Oldukça tesirli ve kuvvetli bir zikir olan Cenab-ı Hakk’ın El Hafid ism-i şerifi tüm kainattaki olan ve olacak olan şeylerin muhafazası, korunması üzerine bir tecellisidir.

Kuran-ı Kerim’de Allahu Teala şöyle buyurmaktadır:

“… Senin Rabbin her şey üzerinde hakiki bir koruyucudur.” (Sebe Suresi 21)

Yarattığı her canlı ve cansız varlığı kötülükten, musibetten, bela ve kazadan koruyan gözeten, aynı düzeninde var olmasını sağlayan, başına bir felaket veya kötülük gelmesi halinde onu koruyan, esirgeyen yalnız her şeyin Rabbi olan Allah’dır.

El-Hafîz (c.c.) esması Anlamı

Her şeyi koruyan, muhafaza eden, Hakiki ve mutlak koruyucu, yapılan işleri bütün teferruatıyla tutan, her şeyi belli vaktine kadar afet ve belalardan saklayan demektir.

Zikir Günü ve Ebced Değeri: 998 Zikir Saati: zühal, Zikir günü ise Cumartesi’dir.

Arapça Yazılışı ve Okunuşu

El-Hafîz : الحفيظ
Yâ Hafız : يَا حَف۪يظُ

EL-HAFIZ: iyi -kötü, küçük-büyük, güzel-çirkin, doğru-yanlış, gizli-açık yapılan bütün iş ve davranışları, bütün incelikleri birlikte zapt edip saklayan, koruyan demektir.

hafiz_arapça

Ebced değeri ve zikir saati: 

El Hafîz ism-i şerifinin zikir adedi ve ebced değeri 998  adettir.
Zikir saati Zühal, günü Cumartesi dir.

Hafîz Esması Sırları, Havassı ve Fazileti, Faydaları:

Her türlü bela, musibet, afet gibi kötülüklerden korunmak, muhafaza olmak günü ebced değeri olan 998 kere okunur.

Zalim, zorba, zülmeden kimsenin zülmünden kurtulmak için her gün 998 kere okunur.

Bir zalim, hain veya düşmanın kahrolması veya helakı için zalim kişinin ismi ne ise onun ebced hesabı ile sayısı bulunur ve ona 1481 sayısı ilave edilir. Bu toplam sayı kadar “Ya Hafiz” ism-i şerifi okunur.

Bu ism-i şerifi bir kağıt üzerine Arapça olarak yazarak üzerinde taşıyan kimse her hususta kendisine husumet (düşmanlık) besleyen kimselere galip gelir.

Bir hakim veya bir amirin huzuruna girmek zorunda kalan ondan azar veya kötü söz işitme ihtimali bulunan veya hakarete uğramak ihtimalinden korkan kimse “Ya Hafiz” esmasını okuyarak girerse Allah’ın izniyle o yerde güzel muameleye maruz kalır, karşılanır.

Ya Hafiz Esması Vefki (Kaynak: Kenzül Havas)

Ya Hafiz Vefki
  • Bu simi şerifi şartlarına uygun olarak zikreden kimse, hasta ise şifa bulur. Bir yerde salgın hastalık varsa,onun meydana getireceği felaketten de yine bu ismiyle Allah’a sığınılır. Yardımı ve himayesi istenir. Cenabı Hak bu ismi hürmetine, salgın felaketini ülkenini üzerinde kaldırır. Çokça tecrübe edildiği söylenmektedir.
  • Sabahleyin evinde çıkan bir kimse önce Ayetel-Kürsi’yi sonrada “YA HAFIZ, ihfazni min külli belain ve suin” diye sığınsa, evine dönünceye kadar koruma altında olur.
  • Çok yerlerde gördüğümüz gibi “Ya Hafîz” ismi, bir kağıt üzerine yazılıp mülk veya eşyanın üzerine asılırsa, o eşya veya mülk Allah’ın koruması altında olur. Zarar gelmez.
  • Tehlikeli durumlarda zikreden güvende olur, Vahşi hayvanlardan zarar görmez.
  • Her gün 10 kere zikrine devam eden zarara uğramaz. Ateş, su, cin, insan şerrinden korunur. Karın ağrısı ve sancısından, hayvanların zararından korunur.

Kuran’da Geçen Hafiz ismi Ayetler

“El-Hafiz” ismi Kur’an-ı Kerim’in 6 yerinde geçmektedir.

“Onu itaatten çıkan her şeytandan koruduk.” (Saffat,37:7)

“… Senin Rabbin her şey üzerinde hakiki bir koruyucudur.” (Sebe,34:21)

“İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah’ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur.” (Ra’d,13:11)

Melekler insanları Allah’ın emri ile korumaktadırlar. Bunun yanında işlediklerini de kaydetmekte, böylece korumaya almaktadırlar. Allah, dostlarını günah işlemekten ve şeytanın tuzaklarına düşmekten korur.

Her şeyi en ince teferruatına kadar bilip koruyan ve kayıt altına alan yüce Allah, bu kayıt işlemini pek çok yol ve yöntemle yaptığını bize bildirmektedir.

“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız. ﴾16﴿ Üstelik, biri insanın sağ tarafında, biri sol tarafında oturmuş iki alıcı melek de (onun yaptıklarını) alıp kaydetmektedir. ﴾17﴿ İnsan hiçbir söz söylemez ki onun yanında (yaptıklarını) gözetleyen (ve kaydeden) hazır bir melek bulunmasın. ﴾18﴿” (Kâf,50: 16-18)

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün