Kuran-ı KerimNamazVideo

Nas Suresi Okunuşu ve Anlamı

Nas Suresi

Nas Suresi Medine’de indirilmiştir. Toplam 6 ayetten oluşmaktadır. İnsanların Allah’a sığınmayı emrettiği içinde manası ‘İnsanlar’ olarak bilinmektedir. Felak Suresine Muavvizeteyn Süresi de denilmektedir.

Nas Suresi Ezberlemek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Nas Suresi’nin İnişi
Bir rivayete göre Yahudilerden bir çocuk Hz. Muhammed (S.a.v)’e hizmet ederdi. Yahudiler bu çocuğun aklını çelip Hz. Peygamber (S.a.v) taradığı saçlarından ve tarağından birkaç diş almasını söylediler. Çocuk da bunları alıp Yahudilere vermiştir. Yahudiler de bu tarak ve saçlarla Hz. Muhammed (S.a.v)’e büyü yapmışlardır. Daha sonra bu büyüyü bir kuyuya atmışlardır.

Bu büyünün etkisiyle Hz. Muhammed (S.a.v) bir anda rahatsızlanmış ve başındaki saçları dağılmış. Uzun bir süre yapmadığı şeyleri yapmış gibi görmekte ve erimeye başladığını fark etmekteydi. Uyuduğu sırada rüyasına gelen iki melek ona büyüden haber verdi. Bu olaydan sonra Nâs suresi indirildi ve okundukça büyünün düğümlerinin her biri çözülmeye başladı. Düğümler çözüldükçe Hz. Muhammet (S.a.v)’ rahatlamaya başlıyordu.

Nas Suresi Türkçe Okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

Kul e’uzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min serrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Nas Suresi Türkçe Anlamı

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

De ki: insanların kalplerine vesvese sokan [insan Allah’ı andığında] pusuya çekilen cin ve insan şeytanın şerrinden insanların Rabbine , insanların Melikine [mutlak sahip ve hakimine] . insanların İlahına sığınırım.

Nas suresinin arapça okunuşu
Besmele
Nas_suresi_arapca

Ukbe İbnu Amir (radıyallahu anh) anlatıyor:

Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Bu gece indirilen ayetler var ya, onlar gibisi hiç görülmemiştir: Kul eüzu bi-rabbi’l-felak ve Kul eüzu bi-rabbi’n-nas süreleri”.

Müslim, Misafırin 264, (814); Tirmizi, Sevabu’1-Kur’an 12, (2904), Tefsir, Muavvizateyn, (3364); Ebu Davud, Salat 354, (1462,1463); Nesai, İstiaze 1, (8, 251-254).

* * *
Hz. Cabir (radıyallahu anh) anlatıyor:
Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) bana:
“Ey Cabir oku!” dedi. Ben:
“Annem babam sana kurban olsun, ne okuyayım?” diye sordum. Bunun üzerine:
” Kul eûzu bi-rabbi’l-felak ve KuI eûzu bi-rabbi’n-nas sürelerini oku!” dedi. Ben de onları okudum. Resûlullah ilaveten:
” Bu iki sûreyi oku, bunlar gibisini asla okuyamıyacaksın!”dedi. (Nesai, İstiaze)
* * *
İmâm-ı Rabbânî hazretleri de, “Sıkıntılı zamanlarda kulyâ, kulhüvallahü ehad, Felâk ve Nâs sûrelerini çok okumalıdır” buyurmaktadır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu