Kuran-ı KerimNamaz

Nas Suresi Arapça Okunuşu ve Hakkındaki Hadisler

Nas Suresi, Kuran-ı Kerim'in son suresi yani 114. suredir. Nas suresi Arapça-Türkçe Okunuşu, Meali, Nüzul (iniş) sebebi, hakkında bilgiler.

Nas Suresi Medine’de nazil olmuş, toplam 6 ayetten oluşmaktadır. Nas Suresi Arapça Okunuşu, Diyanet Meali ve Anlamı, Hakkında Hadisler

Nas Suresi, Kuran-ı Kerim’in son suresi yani 114. suredir. Nas suresi Arapça-Türkçe Okunuşu, Meali, Nüzul (iniş) sebebi, hakkında bilgiler.

Nas Suresi Hakkında Kısa Bilgi

Medine’de indirilmiştir. Toplam 6 ayetten oluşmaktadır. İnsanların Allah’a sığınmayı emrettiği içinde manası ‘İnsanlar’ olarak bilinmektedir. Nas; kelime anlamı olarak ‘insanlar’ anlamına gelir.

Namaz surelerinden olan Nas ve Felak Suresine Muavvizeteyn Süresi de denilmektedir.

Nas Suresi’nin inişi (nüzul) sebebi

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e büyü yapılması sebebiyle nazil olmuştur.

Bir rivayete göre Yahudilerden bir çocuk Hz. Muhammed (S.a.v)’e hizmet ederdi. Yahudiler bu çocuğun aklını çelip Hz. Peygamber (S.a.v) taradığı saçlarından ve tarağından birkaç diş almasını söylediler. Çocuk da bunları alıp Yahudilere vermiştir. Yahudiler de bu tarak ve saçlarla Hz. Muhammed (S.a.v)’e büyü yapmışlardır. Daha sonra bu büyüyü bir kuyuya atmışlardır.

Bu büyünün etkisiyle Peygamber Efendimiz (S.a.v) bir anda rahatsızlanmış ve başındaki saçları dağılmış. Uzun bir süre yapmadığı şeyleri yapmış gibi görmekte ve erimeye başladığını fark etmekteydi.

Uyuduğu sırada rüyasına gelen iki melek ona büyüden haber verdi. Bu olaydan sonra Nâs suresi indirildi ve okundukça büyünün düğümlerinin her biri çözülmeye başladı. Düğümler çözüldükçe Hazreti Peygamber (s.a.v) rahatlamaya başlıyordu.

Türkçe Okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

Kul e’uzü birabbinnâsi.Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min serrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Türkçe Anlamı

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

De ki: insanların kalplerine vesvese sokan [insan Allah’ı andığında] pusuya çekilen cin ve insan şeytanın şerrinden insanların Rabbine , insanların Melikine [mutlak sahip ve hakimine] . insanların İlahına sığınırım.

Nas suresinin Arapça okunuşu

 

Besmele

Nas_suresi_arapca

Fazileti ve Faydaları

Ukbe İbnu Amir (radıyallahu anh) rivayet edilen hadis-i şerifte

Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:

“Bu gece indirilen ayetler var ya, onlar gibisi hiç görülmemiştir: Kul eüzu bi-rabbi’l-felak ve Kul eüzu bi-rabbi’n-nas süreleri”.

Müslim, Misafırin 264, (814); Tirmizi, Sevabu’1-Kur’an 12, (2904), Tefsir, Muavvizateyn, (3364); Ebu Davud, Salat 354, (1462,1463); Nesai, İstiaze 1, (8, 251-254).

* * *

Hz. Cabir (radıyallahu anh)’dan rivayet edilen hadiste;

Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) bana:

“Ey Cabir oku!” dedi.

Ben: “Annem babam sana kurban olsun, ne okuyayım?” diye sordum.

Bunun üzerine:

– Kul eûzu bi-rabbi’l-felak ve KuI eûzu bi-rabbi’n-nas sürelerini oku!” dedi.

Ben de onları okudum. Resûlullah ilaveten:

– Bu iki sûreyi oku, bunlar gibisini asla okuyamıyacaksın!” dedi. (Nesai, İstiaze)

* * *

İmâm-ı Rabbânî hazretleri de, “Sıkıntılı zamanlarda kulyâ eyyühel kafirun, kulhüvallahü ehad, Felâk ve Nâs sûrelerini çok okumalıdır” buyurmaktadır.

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün