Kuran-ı Kerim

Rahman Suresi Fazileti ve Sırları

Kuran-ı Kerim'in 55. suresi olan Rahman Suresi hakkında hadisler, faziletleri ve sırları, Rahman Suresi konusu ve anlamı

Kuran-ı Kerim’in 55. suresi olan Rahman Suresi hakkında hadisler, fazileti ve sırları, Rahman Suresi konusu ve anlamı

Rahman suresi Kuran-ı Kerimde yer alan 55. Suredir. Mekke döneminde inmiştir. 78 âyettir. Sûre, adını ilk âyeti oluşturan ve Allah’ın sıfatlarından biri olan “er-Rahmân” kelimesinden almıştır.

Sûrede başlıca, Allah’ın nimetleri, birliğini ve kudretini gösteren kâinat delilleri ve günahkârların kıyamette karşılaşacakları korku ve şiddet konu edilmektedir. Bu sureyi okumak kişi için hayır kapılarının açılmasına vesiledir.

Er-Rahman Esması Anlamı

Rahman ism-i şerifi Cenab-ı Hakk’ın 99 isminden birisi olup, kelime anlamı olarak; bütün mahlûkata merhamet eden, şefkat gösteren, nimetlerini ihsan eden anlamına gelmektedir.

Rahman Suresi Fazileti ve Sırları

Rahman Suresi İle İlgili Hadis-i Şerifler

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki “Her şeyin bir gözdesi vardır. Kur’an’ın gözdesi de Rahman Suresi’dir.” (Suyuti, El-İtkan, 2/338)

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Hadid, Vakı’a ve Rahman surelerini okumaya devam eden kişi, göklerin ve yerin melekutunda, ‘Firdevs Cennetinin sakini’ diye isimlendirilir.” (Suyuti, Cami’ussağir, Beyhaki, Şü’abül-İman)

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki “Her kim Rahman Suresi’ni okursa, Allah’u Teala’nın kendisine vermiş olduğu nimetlerin şükrünü yerien getirmiş olur.” (Ebu Suud Efendi, Ebû Suud Tefsiri (İrşâdü Aklis-Selim))

İbni Abbas (r.a.) hazretleri şöyle buyurmuştur:

“Ben bir Sure okurdum, fakir iken zengin oldum. Korkuyordum korkularımdan emin oldum. Birçok mülke sahip oldum. Bu sure Zebur surelerinin eftalidir.

Kim bu sureyi okur ve hacetini Allah’tan isterse, Allah c.c. onun istediği haceti verir. İnsanların yanında o kişinin mertebesi üstün olur. Dünyada ve ahirette Allah o kişiden razı olur. Bu sureyi okuyan kişi hapiste ise en kısa zamanda kurtulur, fakir ise zengin olur, hasta ise şifa bulur, borçlu ise borcundan kurtulur, günahkar ise Allah c.c. günahlarını affeder. Her ne hacet dilerse Allah en kısa zamanda hacetini yerine getirir.”

Abdullah ibni Ömer (Radıyallahu Anh) şöyle rivayet etmiştir;

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Rahman suresinin tamamını Ashabnına okudu.

Ashab-ı Kiram (Radıyallahü Anhüm), sessizce dinleyip sükut ettiler. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ashabına: “Niye ben, cinlerden güzel karşılıklar (cevaplar) işitiyorum da sizlerden işitmiyorum!” buyurdu.

Ashabı Kiram (Radıyallahü Anhüm):

-“Onların verdiği karşılık (cevap nedir? Ey Allah’ın resulü!” dediler.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):

-“Cinlerin Kur’an dinlemeye geldikleri gece, Rahman Suresini onlara okuduğumda: “Febieyyi âlâi Rabbikümâ tükezzibân” (O halde (ey insanlar ve cinler!) Rabbinizin nimetlerinin hangisini inkar ile yalanlarsınız?) ayetini her tekrar ettiğimde onlar (cinler):

-Biz, Senin hiçbir nimetini yalanlamıyoruz, yalanlayamayız. Ey Rabbimiz, hamd ancak Sana’dır.” dediler.

İşte bu incelikten dolayı, bu ayeti dinleyen bir müminin, bu şekilde söylemesi sevap görülmüştür.

 

Faziletleri ve Sırları

Bu sureyi yazıp içinde zemzem suyu bulunan bir kabın içine koyup bir miktar beklettikten sonra içerse, bi-iznillah dalak rahatsızlığına şifa olur.

Bu sureyi okuyan kimseye bütün hayır kapıları açılır.

Bu sureyi 70 kere okuyan kimse, gönül ferahlığına kavuşur ve huzurlu olur. Kendisine hayır kapılarının açılmasını isteyen kimse, Rahman suresini okuyarak sebep vesile edinmelidir.

Büyük âlim Kelbi şöyle buyurur: “Benim Kuran okuyan bir çocuğum vardı. Kuran’dan her okuduğunu unuturdu. Rüyamda biri şöyle seslendi: “Temiz bir kaba “Rahman suresi, 1-6; Kıyame Suresi, 16-19; Buruc suresi, 21-22. ayetlerini yaz. Sonra o kaba zemzem suyu koyup bu sudan içir. İster Kuran-ı ezberlesin, ister diğer İslam’i ilimlerini.” Bu manevi reçeteyi yaptım. Çocuğum Kuran-ı çok rahat ezberledi.

Her kim ceylan derisi üzerine Rahman suresinin 33-36. ayetlerini yazıp üzerinde taşırsa, tüm korkulardan kurtulur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün