GündemNamazRamazan

Sağlık Bakanı Koca’dan Teravih Namazı Açıklaması

Koronavirüsle mücadelede son gelişmeleri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Gerekli tedbirler alındıktan sonra camilerde teravih namazı kılınabilir." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Teravih Namazı Açıklaması; “Gerekli tedbirler alındıktan sonra camilerde teravih namazı kılınabilir.” dedi. Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek.

Bilindiği üzere Türkiye genelinde artan Koronavirüs vakaları üzerine Sağlık Bakanlığı, 29 Mart 2021 tarihinde güncel yeni corona virüsü risk haritası yayınladı. Yeni tabloda kırmızı il sayısı 58’e çıktı. Sadece Şırnak mavi kategoride yer aldı.

29 Mart Pazartesi günü, Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılan basın açıklamasında yeni tedbirler uygulanacağı kararı alındı. Buna göre 13 Nisan Salı günü başlayacak olan Ramazan ayı boyunca toplu iftar ve sahur programlarının yapılmayacağı, ve sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacağı belirtildi. 2021 Ramazan ayı boyunca Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.

Merak edilen bir diğer konu ise bu yıl Ramazan Ayı’nda kılınması beklenen teravih namazları hakkındaki karar idi. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve her gün uygulanacak olan akşam 21:00’den sonraki sokağa çıkma sınırlaması kapsamında teravih namazının kılınıp kılınamayacağı açıklığa kavuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 30 Mart 2021’de yapılan açıklamaya göre gerekli tedbirler alındıktan sonra camilerde teravih namazı kılınabilecek.

Teravih Namazı Açıklaması

Koronavirüsle mücadelede son gelişmeleri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Geçen seneki gibi Ramazan’da teraviler kapalı olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek önlemler alınarak kılmaya devam edilecek. Toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi toplanmalar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, “Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Teravih namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi dün Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı.” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye’deki oranı şu anda yüzde 75’lere ulaştı. Mutant giderek arttığı için, ağırlıklı İngiliz varyantı olduğu için ve bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor.” dedi.

“Biontec-Pfizer aşısı muhtemelen önümüzdeki birkaç gün sonra başlayacak. Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı.” diyen Koca, “Biontec-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye geldiği doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak.” şeklinde konuştu.

Koca, “(Aşı) sırası gelen, ‘Ben Biontec aşısı olmak istemiyorum.’ dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak.” dedi.

Diyanet’ten Teravih Namazı Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 6 Nisan 2021 tarihinde ‘teravih namazı’ açıklaması yaptı..

Dünya genelinde yaşanan salgının tehlikesinin ve vaka ile vefat sayılarının artmaya devam ettiğine vurgu yapan Erbaş, şu ifadeleri kullandı;

“Yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, devletimizin yet kili organlarıyla yaptığımız çok yönlü istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazlarımızı camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik.

Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım, çoluğumuzla çocuğumuzla o coşkuyu camilerimizde yaşayalım. Ancak, salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı bir alanda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı geçen sene olduğu gibi teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Tabii acı ve üzücü. Yani böyle bir duyuruyu yapmak benim için gerçekten çok acı ama sağlık çok önemli.”

Teravih ne anlama gelir?

Terâvih namazı, Kutsal Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkede kabul edilir ve yirmi rekat cemaatle kılınır. Tek başına da kılınabilir. Cemaat ile kılınması daha makbuldür.

2022 İlk Teravih Ne Zaman?

Mübarek üç aylardan sonuncusu olan Ramazan ayında ilk teravih namazı 1 Nisan Cuma gecesi kılınacak. 2 Nisan Cumartesi günü ise ilk Ramazan orucu tutulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün