Gündem

29 Mart 2021 Türkiye’nin koronavirüs risk haritası

29 Mart 2021 tarihli koronavirüs risk haritası yayımlandı! Yeni tabloda 17 olan kırmızı il sayısı 58'e çıktı ve Covid-19 önlemleri artırıldı

Sağlık Bakanlığı 29 Mart 2021 tarihli güncel corona virüsü risk haritası yayımlandı. Yeni tabloda 17 olan kırmızı il sayısı 58’e çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir yeni haritada kırmızıya bürünürken sadece Şırnak mavi kategoride yer aldı. İşte gündemdeki en önemli konulardan birisi olan Türkiye’de normalleşme süreci nasıl olacak?

Türkiye’nin koronavirüs risk haritası

Türkiye’de ilk risk haritası 1 Mart 2021’de Türkiye geneli tüm illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak açıklanmıştı.

29 Mart Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de kırmızı kategorideki il sayısı 58’e yükselirken, Covid-19 önlemleri artırıldı. Günlük vaka sayıları 30 bini bulurken Sağlık Bakanlığı İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere 81 ilin yer aldığı güncel risk haritasını yayımladı.

Covid-19 risk değerlendirme haritası

Kırmızı Kategorideki 58 İl

Güncel haritada 17 olan kırmızı il sayısı 58’e çıktı. Böylece nüfusun yüzde 80’nini yaşadığı yerleşim alanları haritada “çok yüksek riskli” olarak gösterildi. İstanbul, Ankara, İzmir yeni haritada kırmızıya bürünürken sadece Şırnak mavi kategoride yer aldı.

Yeni haritada 12 il ise turuncu kategoride yer alırken sarı kategoride sadece 10 il bulunuyor.

Kırmızı İllere Haftasonu Yasağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 5.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması, artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecek.

Kırmızı Kategorideki İller

Çok Yüksek Riskli İller (Kırmızı); Edirne, Kırıkkale, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecek, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Antalya, Konya, Isparta, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Sivas, Ordu, Malatya, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır.

Turuncu Kategorideki İller

Yüksek Riskli İller (Turuncu); Manisa, Afyonkarahisar, Denizli, Burdur, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Tunceli, Bingöl, Kars, Ağrı, Kırşehir

Sarı Sategorideki İller

Orta Riskli İller (Sarı) ; Uşak, Van, Muş, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Siirt

Mavi Kategorideki Tek il

Düşük Riskli İller (Mavi); Uşak

Ramazan ayında toplu iftar ve sahur yapılamayacak

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Nisan Salı günü başlayan Ramazan ayı boyunca toplu iftar ve sahur programlarının yapılamayacağını söyledi. Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacak.

Ramazan ayı boyunca Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek.

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kararlar sonrası 81 İl Valiliğine “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi“ konulu genelge gönderdi.

Risk Değerlendirmesine göre 4 Kategori

Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs risk değerlendirme kriterlerine göre Türkiye genelinde iller 4 kategoriye ayrıldı. Bunlar; “Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak belirlendi. Haftalık güncellenecek bu haritaya göre normalleşme adımları atılacak ve tedbirli ve kademeli olarak normal hayata geçilecek.

Risk Haritasının ilk hali

İşte 1 Mart’ta açıklanan Türkiye’nin Koronavirüs Risk Haritasının ilk hali

20-26 Şubat tarihlerini kapsayan illere göre risk haritası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün