İslamRamazan

2022 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? İlk Oruç Ne Zaman?

2022 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? 2022 Oruç başlangıcı. Tüm Müslümanlar için önemli olan 2022 yılı Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı tarihleri

2022 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün ve ne zaman başlıyor? Ramazana ne zaman kalkılacak? 2022 de oruç ne zaman? Tüm Müslümanlar için önemli olan 2022 yılı Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı tarihi. Kurban Bayramı ne zaman? 2022 Dini Günler Listesi ve İşte Diyanet’in verdiği tarih bilgisi

11 ayın sultanı Ramazan ayı tarihlerini merak eden ve araştıran ziyaretçilerimiz ve Tüm Müslümanlar için 2022 yılı içinde idrak edeceğimiz Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı ne zaman, Ramazan hangi ayda başlıyor? Bu sene Ramazan orucu kaç gün? İlk oruç ne zaman tutulacak? İlk teravih ne zaman kılınacak? İlk sahur ne zaman yapılacak, bu gece sahura kaçta kalkılacak soruların cevaplarını bu yazımızda detaylıca bulabilirsiniz.

Hicri Aylardan 9. su olan Ramazan ayı tarihleri, miladi takvime göre hangi güne denk geliyor? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Dini Günler takvimine göre yazımızda derledik.

2022 Ramazan Ne Zaman?

Oruç ne zaman başlıyor?

Müslümanlar için manevi rahmetin tecellisi ve 11 ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazan ayı 2022 yılı itibariyle 1 Ramazan 1443 Hicri takvimine göre başlayacak. Manevi güzelliklerle ve rahmetle dolu Ramazan Ayı Başlangıcı Miladi olarak 2 Nisan Cumartesi gününe denk geliyor. Bu gün ilk oruç tutulacak ve Ramazan ayına girmiş olacağız.

Ramazan ayı içerisinde ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi 27 Nisan 2022 Çarşamba günü, Ramazan Bayramı Arefe Günü 1 Mayıs Pazar, Ramazan Bayramı 1. günü 2 Mayıs Pazartesi günü idrak edilecek.

Ramazan ayı nedir?

İslam âleminde önemli bir yere sahip olan ve aylardan en faziletlisi olan, Hicri aylardan dokuzuncusu Allahu Teala’nın biz Müslümanlar için oruç ayı olarak nitelendirdiği 11 ayın sultanı Ramazan ayıdır. Bu yıl 1443 yılı itibariyle Hicri Şaban ayından sonra gelen Ramazan ayı başlar. Ramazan ayından sonra gelen hicri ay ise Şevval ayıdır.

Allahü Teala azabı hak etmiş binlerce kişiyi bu ayın her bir gecesinde cehennemden azat eder. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincirlere vurulur. Rahman kapıları açılır.

Ramazan Ayı ile ilgili Rasûlullah (sallallahu aleyhi vessellem) şöyle buyurmaktadır:

“Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 28)

Şehr-i Ramazan ne demek?

Osmanlı’dan günümüze gelen mahya geleneğinde Ramazan’ın ilk haftasında camilere ‘Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan’ yazılır. ‘Şehr’ kelimesi ‘ay’ demektir. Dolayısıyla ‘Şehr-i Ramazan’ da ‘Ramazan Ayı’ anlamına gelir.

Şehr-i Ramazan, ‘Ramazan ayı’ anlamına gelir. Şehr, Arapça’da ‘ay’ anlamına gelir. Çoğulu ise ‘şuhûr’ (aylar) kelimesidir. ‘Ramazan’ sözcüğü ‘yanmak’ ve ‘yağmur’ anlamlarını içermektedir.

İslam dininin 5 temel şartından biri olan oruç tutmak, 12 aydan oluşan hicri takvimin 9. ayında yani Ramazan ayında idrak edilir.

İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2022 yılı Dini Takvime göre 1 Nisan Cuma gecesi ilk Teravih Namazı kılınacak ve bu gece ilk Sahur yapılarak ertesi gün Ramazan Orucuna başlanacaktır.

Teravih Namazı Nedir?

Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Ramazan ayı içerisindeki son oruç günü olan Arefe Günü ise 1 Mayıs Pazar günü (Arefe Günü) oruç tutularak Ramazan sona erecek.

2022 Ramazan Ayı ilk iftar ve ilk Sahur vakti

On bir ayın sultanı 2022 yılı içerisindeki Ramazan ayı için ilk sahur 1 Nisan Cuma’yı 2 Nisan Cumartesi’ye bağlayan gece yapılacak. Tüm Müslümanlar için Ramazan orucuna başlamak için bu gece kalkılarak sahur yemeği yenilecek. Ramazan ayının ilk orucu ise 2 Nisan Cumartesi günü tutulacak. Ramazan Ayı’nın ilk iftarı ise 2 Nisan Cumartesi günü yapılacak.

2022 Ramazan Ayı Cetveli

 • 29 Şaban 1443 / 1 Nisan 2022 Cuma gecesi Teravih Namazı Kılınacak.
 • 1 Ramazan 1443 / 2 Nisan 2022 Cumartesi Ramazan Ayı Başlangıcı, İlk Oruç tutulacak.
 • 26 Ramazan 1443 / 27 Nisan 2022 Çarşamba KADİR GECESİ
 • 30 Ramazan 1443 / 1 Mayıs 2022 Pazar RAMAZAN BAYRAMI AREFE

2022 Ramazan Bayramı Tarihi

 • Şevval 1443 / 2 Mayıs 2022 Pazartesi Günü RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)
 • 2 Şevval 1443 / 3 Mayıs 2022 Salı Günü RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)
 • 3 Şevval 1443 / 4  Mayıs 2022 Çarşamba Günü RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

Orucun Sünnetleri

Orucun sünnetlerinin bazıları şunlardır:

1) Tok olsa da sahur yemeğini yemek. Şüpheye düşmeyecek bir şekilde sahuru geç vakte kadar tehir etmek.

2) İftarı aceleye getirmek. Resûlüllah (sallallahu aleyhi vessellem) buyuruyor:

تَسَحَّرُوا فَاِنَّ فِى السُّحُورِ بَرَكَاةً فَلَا يَزَالُ النَّاسُ بِخَيْرٍ مَا عَجَّلُوا الْفِطْرَ

“Sahur yemeğini yeyiniz, çünkü sahurda bereket vardır. İftarı aceleye getirdikleri müddetçe insanlarda hayır vardır.” (Buhari-Müslim).

3) Varsa hurma ile, yoksa su ile orucu açmak.

4) Güzel koku koklamak ve güzel şeylere bakmak gibi keyif veren şeyleri terk etmek.

5) Hacamatı terk etmek.

6) Gündüz sakız çiğnemeyi ve yemek tatmayı terk etmek.

7) İftarı açtıktan sonra “Allahümme leke sumtü ve ala rızkike eftartu” duasını okumak.

اَللَّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَعَلَى رِزْقِكَ اَفْطَرْتُ

8) Ramazanda imkân varsa bol bol tasadduk (sadaka) etmek, zikir ve Kur’an-ı Kerim’i tilâvet etmek, meşgul olmak.

9) Ramazan-ı şerifin son on gününde, itikâf’a girmek.

Ramazan Ayı Özellikleri

 • Kur’an’da adı geçen tek aydır.
 • Kur’an bu ayda inmeye başlamıştır.
 • Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu ayın içindedir.
 • Bu ayda oruç tutmak farzdır.
 • Ramazanda yatsı namazından sonra vitir namazından önce teravih namazı kılınır.
 • Fıtır sadakası bu ayda ihtiyaç sahiplerine verilir.
 • Ramazanın son on gününde itikâfa girmek Peygamberimizin (s.a.s) sünnetlerindendir.

İlgili Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu