İslamRamazan

2022 Ramazan Ayı ilk teravih namazı ne zaman?

2022 Ramazan Ayı ilk teravih namazı ne zaman? Son teravih namazı ne zaman kılınacak? Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı 2022 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 1 Nisan Cuma günü kılınacak. Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

2022 Ramazan Ayı ilk teravih namazı ne zaman? Son teravih namazı ne zaman kılınacak? Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı 2022 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 1 Nisan Cuma günü kılınacak. Teravih Namazı Nasıl Kılınır? 2022 Ramazanda son Teravih ne zaman? 30 Nisan Pazar teravih namazı kılınacak mı?

İslam dininde önemli bir yeri olan üç ayların sonuncusunu, huzur ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan Ayı, ilk teravih namazının kılınacağı tarih, pek çok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Mübarek ramazan ayının ilk teravih namazı için tarih araştırması yapan vatandaşlar, konuya dair Diyanet’in açıklamalarını sorguluyor. Peki, ramazan ayının ilk teravih namazı ne zaman kılınacak? İşte, 2022 Ramazan ayı hakkında detaylar ve Ramazan imsakiyesi…

2022 İlk Teravih Namazı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2022 yılı Dini Takvime göre, Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç aylardan Ramazanın ilk orucu için 1 Nisan Cuma’ı 2 Nisan Cumartesi gününe bağlayan gece sahura kalkılacak. 2022 yılı Ramazan Ayının ilk teravih namazı 1 Nisan Cuma günü kılınacak. Ertesi gün 2022 Ramazan Orucuna niyet edilecek ve oruç tutmaya başlanacaktır.

Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği bu ayda, Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi idrak edilecek.

  • Teravih Namazı, Ramazan gecelerinde kılınan nafile namazdır.
  • Teravih Namazı; Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.
  • Teravih namazı, sünnet-i müekkededir. Kadın ve erkek için Ramazan Ayı içerisinde kılınan sünnet namazıdır.

Teheccüt namazı 12 rekatı geçmediği halde, teravih namazı yirmi rekattır. Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitirden Önce kılı­nır. Teravihin cemaatle kılınması kifâî sünnettir. Teravih on selâm ile kılınır ve beş tervîha (dinlenme) yapılır. Yani her iki rekatta bir selâm verilip, her dört rekatta bir istirahat edilir. Besinci tervîhadan sonra yine cemaatle vitir namazı kılınır.

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir. (Buhârî, Salâtü’t-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 177-178).

Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

2022 Kadir Gecesi 27 Nisan Çarşamba gecesi idrak edilecek.

Ramazan ayının ardından 2 Mayıs 2022 Pazartesi Günü ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı’na girilecek.

Son teravih namazı hangi gün?

Ramazan ayının son orucu bu yıl 1 Mayıs’ta tutulacak. Bu yılın son teravih namazı ise 30 Nisan Cumartesi günü yatsı namazının ardından kılınacak. Ramazan ayının son günü (arefe) olan 1 Mayıs Pazar günü teravih kılınmayacak, sadece yatsı namazı kılınacak. Ertesi gün ise Ramazan bayramı idrak edilecek.

Teravih namazları camilerde ve maskeli olarak kılınacak

Yeni normalleşmeyle birlikte namazlar da camilerde kılınmaya başlandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, beş vakit namazda olduğu gibi 2022 Ramazan ayı boyunca teravih namazlarının camilerde kılınabileceğini söyledi.

2022 Yılı Ramazan Ayı Faaliyetleri Tanıtım Programı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “Tüm aile fertlerimizle teravih namazına, sohbete ve mukabeleye katılarak, ramazanın manevi havasını hep birlikte teneffüs edeceğiz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2 yıl aradan sonra tekrar cemaatle teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatarak, “Ancak bu süreçte devam eden tedbirlere hassasiyetlere riayet etmemiz lazım. Cami ve mescitlerimizde Başkanlığımızca alınan temizlik ve maske kullanımı gibi gerekli tedbirlerin uygulanmasına devam edilecek. Hastalık belirtileri taşıyan kardeşlerimizin cemaate katılmamalarını istirham ediyorum” uyarısında bulundu.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu