Ramazan

2021 Ramazan Ayı ilk teravih namazı ne zaman?

Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı 2021 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 12 Nisan Pazartesi günü kılınacak. Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı 2021 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 12 Nisan Pazartesi günü kılınacak. Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Bilindiği üzere geçen yıl dünya genelinde etkisi artan pandemi nedeniyle Türkiye genelinde alınan tedbirler kapsamında Ramazan ayında camiler kapalı olduğundan Teravih namazı evlerde kılındı.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında bu yıl da teravih namazları evlerde kılınacak. 

Teravih namazı evde kılınacak

6 Nisan günü Ramazan Ayı Faaliyetleri Tanıtım Programında konuşan Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş, Salgın tehlikesinin devam ettiğini ve Teravih namazlarımızı evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdiklerini ifade etmişti.

“Salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının da uzun süre kapalı mekânda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Tabi acı ve üzücü böyle bir duyuruyu yapmak benim için gerçekten çok acı ama sağlık çok önemli Biliyoruz ki Yüce dinimiz İslam’a göre insan sağlığı çok önceliklidir. Dikkatsiz ve tedbirsiz davranarak tek bir kişinin sağlığını tehlikeye atmak büyük bir vebaldir.”

Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı Ramazan Ayı, ilk teravih namazının kılınacağı tarih, pek çok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Mübarek ramazan ayının ilk teravih namazı için tarih araştırması yapan vatandaşlar, konuya dair Diyanet’in açıklamalarını sorguluyor. Peki, ramazan ayının ilk teravih namazı ne zaman kılınacak? İşte, 2021 Ramazan ayı hakkında detaylar ve Ramazan imsakiyesi…

2021 İlk Teravih Namazı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2021 yılı Dini Takvime göre, Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç aylardan Ramazanın ilk orucu için Pazartesi’yi Salı gününe bağlayan gece sahura kalkılacak. 2021 yılı Ramazan Ayının ilk teravih namazı 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak. Ertesi gün 2021 Ramazan Orucuna başlanacaktır.

Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği bu ayda, Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi idrak edilecek.

  • Teravih Namazı, Ramazan gecelerinde kılınan nafile namazdır.
  • Teravih Namazı; Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.
  • Teravih namazı, sünnet-i müekkededir. Kadın ve erkek için Ramazan Ayı içerisinde kılınan sünnet namazıdır.

Teheccüt namazı 12 rekatı geçmediği halde, teravih namazı yirmi rekattır. Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitirden Önce kılı­nır. Teravihin cemaatle kılınması kifâî sünnettir. Teravih on selâm ile kılınır ve beş tervîha (dinlenme) yapılır. Yani her iki rekatta bir selâm verilip, her dört rekatta bir istirahat edilir. Besinci tervîhadan sonra yine cemaatle vitir namazı kılınır.

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir. (Buhârî, Salâtü’t-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 177-178).

Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

2021 Kadir Gecesi 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü idrak edilecek.

Ramazan ayının ardından 13 Mayıs 2021 Perşembe Günü ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı’na girilecek.

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu