İslamRamazan

Ramazan Ayı ilk teravih namazı ne zaman 2024?

Huzur ve bereket ayı olan, 11 ayın sultanı 2024 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 10 Mart 2024 Pazar günü kılınacak. Teravih Nasıl Kılınır?

2024 Ramazan Ayı ilk teravih namazı ne zaman? Son teravih namazı ne zaman kılınacak? Huzur ve bereket ayı olan ve 11 ayın sultanı 2024 Ramazan Ayı ilk teravih namazı 10 Mart 2024 Pazar gecesi ilk Teravih namazı kılınacak. Teravih Namazı Nasıl Kılınır? 2024 Ramazanda son Teravih ne zaman? 10 Mart 2024 Pazar teravih namazı kılınacak mı?

İslam dininde önemli bir yeri olan üç ayların sonuncusunu, huzur ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan Ayı yaklaşıyor. İlk teravih namazının kılınacağı tarih, pek çok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Mübarek ramazan ayının ilk teravih namazı için tarih araştırması yapan vatandaşlar, konuya dair Diyanet’in açıklamalarını sorguluyor. Peki, ramazan ayının ilk teravih namazı ne zaman kılınacak? İşte, 2024 Ramazan ayı hakkında detaylar ve Ramazan imsakiyesi…

2024 İlk Teravih Namazı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2024 yılı Dini Takvime göre, Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç aylardan Ramazanın ilk orucu için 10 Mart Pazar’ı 11 Mart Pazartesi gününe bağlayan gece sahura kalkılacak. 2024 yılı Ramazan Ayının ilk teravih namazı 10 Mart Pazar gecesi kılınacak. Ertesi gün 2024 Ramazan Orucuna niyet edilecek ve ilk oruç tutmaya başlanacaktır.

Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği bu ayda, Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi idrak edilecek.

  • Teravih Namazı, Ramazan gecelerinde kılınan nafile namazdır.
  • Teravih Namazı; Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.
  • Teravih namazı, sünnet-i müekkededir. Kadın ve erkek için Ramazan Ayı içerisinde kılınan sünnet namazıdır.

Teheccüt namazı 12 rekatı geçmediği halde, teravih namazı yirmi rekattır. Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitirden Önce kılı­nır. Teravihin cemaatle kılınması kifâî sünnettir. Teravih on selâm ile kılınır ve beş tervîha (dinlenme) yapılır. Yani her iki rekatta bir selâm verilip, her dört rekatta bir istirahat edilir. Besinci tervîhadan sonra yine cemaatle vitir namazı kılınır.

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir. (Buhârî, Salâtü’t-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 177-178).

Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

2024 Kadir Gecesi 5 Nisan 2024 Cuma gecesi idrak edilecek. (26 Ramazan 1445)

Ramazan ayının ardından 10 Nisan 2024 Çarşamba günü ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı’na girilecek.

Son teravih namazı hangi gün?

Ramazan ayının son orucu bu yıl 9 Nisan’da tutulacak. Bu yılın son teravih namazı ise 8 Nisan 2024 Pazartesi günü yatsı namazının ardından kılınacak. Ramazan ayının son günü (arefe) olan 9 Nisan 2024 Salı gecesi teravih kılınmayacak, sadece yatsı namazı kılınacak. Ertesi gün ise Ramazan bayramı idrak edilecek.

  • 29 Şaban 1445 / 10 Mart 2024 Pazar gecesi ilk Teravih Namazı Kılınacak.
  • 1 Ramazan 1445 / 11 Mart 2024 Pazartesi RAMAZAN BAŞLANGICI
  • 26 Ramazan 1445 / 5 Nisan 2024 Cuma KADİR GECESİ
  • 30 Ramazan 1445 / 9 Nisan 2024 Salı Ramazan Bayramı AREFE

Teravih cemaatle kılınmalı mı?

Bu namazı cemaatle kılmanın hükmü, diğer namazları cemaatle kılmanın hükmünden farklıdır. Ramazan ayında, diğer vakitlerdeki kıyamdan farklı olarak, her gece cemaatle teravih namazını ilan ederek ve teşvik ederek kılmak caizdir.

Ramazan ayında gece ibadetine verilen isim olan teravih namazını herkesin evde, tek başına veya toplu olarak kılması son derece uygundur. Aslında nafile namazları evde kılmak, farz namazlar için camiden çıkmak daha iyidir.

Bir kimse evde, tek başına veya eşi ve çocukları ile birlikte namaz kılarsa, iyi faziletli bir amel işlemiş olur. Bazı kişiler çalıştıkları veya yapacak bir işleri olduğu için cemaate katılamayabilirler. Bu nedenle, fırsat buldukça evde dua edebilir veya namazlarını kılabilirler.

Hafız olan bazıları ise teravihte Kuran’dan uzun bölümler okumak isteyebilir, bu da onların evde namaz kılmak zorunda oldukları anlamına gelir. Bütün bunlar kabul edilebilir. Teravih de dahil olmak üzere nafile namazlarda uzun Kur’an ayetleri okumakta bir sakınca yoktur. Teravih namazında en az rekat sayısı 2’dir.

Teravih namazı kaç rekattır, nasıl kılınır?

Teravih, normal namaz kıldığınız gibi, her biri ikişer rekat olarak kılınır. En kısası iki rekat, en uzunu ise 20 rekattır. Ancak Halife Hz. Ömer bin Abdülaziz zamanında (MS 717 – 720) Medine halkı teravih namazını 36 rekat da kılmıştır.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün