Gündem

2019 Kadir Gecesi Ne zaman? Hangi Gün idrak Edilecek?

2019 Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün idrak edilecek? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan diyanet takvimine göre Kadir Gecesi 31 Mayıs Cuma günü

2019 Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün idrak edilecek? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan diyanet takvimine göre Kadir Gecesi 31 Mayıs Cuma günü

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesi üzerinden 2019 dini günler takvimi yayınladı. 2019 yılı için kandil ve bayram tarihlerini merak edenler bu başlık altından hemen öğrenebilecekler.

Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Mevlid Kandili, Regaip Kandili, Mirac Kandili ve diğer dini günler ne zaman? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı ile dini günler takvimi.

“Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içinde arayınız.” – (Buhârî, Leyletü’l-kadr 3)

2019 Kadir Gecesi

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayına veda edeceğimiz ve Kadir Gecesi’ni idrak edeceğimiz gün ise 31 Mayıs 2019 Cuma gününe denk geliyor.

2019 Kadir Gecesi Ne zaman? Hangi Gün idrak Edilecek?

İslam dininde bin aydan daha hayırlı olan ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, 31 Mayıs 2019 Cuma  gecesi idrak edilecek.

İslam dininde Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, “sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece” olarak kabul ediliyor.

Kur’an-ı Kerim’de “Kadir Suresi”nde bu gece şöyle anlatılıyor:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

 31 Mayıs 2019 Cuma Gecesi Kadir Gecesi

 

Kadir Suresi Arapça Okunuşu

Bismillâhirrahmânirrâhîm.

İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr.
Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr.
Leyletülkadri hayrün min elfişehr.
Tenezzelülmelâiketü verrûhu
fîhâ bi-izni Rabb’ihim, min külli emr.
Selâmün, hiye hattâ matle’il fecr.

Kadir Suresi Türkçe Alamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Şüphesiz Biz, (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.Melekler ve Ruh (Cebrail), Rabb’i’nin izni ile her iş için (semâ’dan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana kadar esenliktir.

Kadir Suresi Arapça

“Kadir gecesinde üç defa lâilâhe illallah diyenin, birincisinde bütün günahları affolur. İkincisinde Cehennemden kurtulur. Üçüncüsünde Cennete girer.” buyuruldu.

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ

Kadir Gecesinde Yapılacak Dualar, İbadetler

Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli.

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevrî: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.” (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.

Hz. Aişe demiştir ki; Hz. Muhammed (s.a.v) ‘e:

“Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum.

Rasûlüllah (s.a.s):

“Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî: Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

 

kadir-gecesi-mesajlari-2017
Kadir Gecesi

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi

Kadir gecesi, Yüce Allah’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kuran’ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir.

Kadir gecesi; Yüce Mevla’nın hakkında müstakil bir sure indirdiği ve bu surede, “Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail O gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece,tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir.” buyurduğu müstesna bir gecedir.

Kadir Gecesi Mesajları

Bediüzzaman Hazretlerinin Risale-i Nur’da Kadir Gecesi ile ilgili bölümleri

Aziz, Sıddık Kardeşlerim!

Evvelâ: Rivâyât-ı sahiha ile, “Leyle-i Kadri nısf-ı âhirde, hususan aşr-ı âhirde arayınız” ferman etmesiyle, bu gelecek geceler, seksen küsur sene bir ibadet ömrünü kazandıran Leyle-i Kadir’in gelecek gecelerde ihtimali pek kavî olmasından istifadeye çalışmak, böyle sevaplı yerlerde bir saadettir.

Şualar, s. 535

***

Aziz, Sıddık Kardeşlerim!

Evvela: Hadis-i şerifin sırrıyla Ramazan-ı Şerif’in nısf-ı âhirinde, hususan aşr-ı âhirde, hususan tek gecelerde, hususan yirmi yedisinde, seksen küsur sene bir ibâdet ömrünü kazandırabilen Leyle-i Kadir’in ihyâsına ve her biriniz umum Nur Talebeleriyle beraber, hususan bu bîçare, çok kusurlu, hasta, zaif kardeşinizi hissedar etmenizi ve her birinizin dualarınızın binler manevî âminlerin teyidiyle dergâh-ı İlâhîde kabul olmasını rahmet-i İlâhiyeden niyaz ediyoruz.

Emirdağ Lahikası, s. 348

***

Aziz, Sıddık Kardeşlerim!

Evvela: Bu aşr-i âhir-i Ramazan’da her gece, hususan tek gecelerde Leyle-i Kadir’in bulunmak ihtimali kuvvetli olduğunu hadis-i şerif ferman ediyor. Onun için, Nurcular o nur-u a’zamdan istifadeye çalışmak gerektir.

Emirdağ Lahikası, s. 283

***

Aziz, Sıddık Kardeşlerim!

Evvelâ: Sizin Leyle-i Beratınızı ve gelecek Ramazanınızı tebrik eder ve bu gelecek Leyle-i Kadri hakkınızda ve hakkımızda bin aydan daha hayırlı olmasını ve defter-i a’mâlimize böyle geçmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz ve böylece, bayrama kadar “Allah’ım bu Ramazanda Kadir Gecesini biz ve sadık Nur Talebeleri için bin aydan hayırlı kıl” duasını etmeye niyet ettik.

Kastamonu Lahikası, s. 95

Sizin mübarek Ramazanınızı ve leyle-i Kadrinizi ve bayramınızı bütün ruh u canımızla tebrik ve tes’id ediyoruz. Cenab-ı Erhamürrâhimîn, emsâl-i kesiresiyle sizleri müşerref eylesin. ÂminEmirdağ Lahikası – I

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Ramazan ayının her bir gecesi kadir çok kıymetli olduğu için Cenabı Hak,Kullarım sadece kadir gecesinde değil de Ramazan ayının her gecesini ibadetle geçirip istifade etsinler diye “kadir gecesini” rmazanı şerifin geceleri içerisine gizlemişlerdir.Kadir gecesini Ramazan ayının tekli gecelerinde aramak lazımdır.Zira Allah tektir teki sever.Onun içindir ki tekli gecelerde aramak lazımdır.

  Bir rivayete göre kadir gecesi Ramazan ayının 27.gecesi’dir.Ancak diğer gecelerde de aramak lazımdır.

  İmamı Şarani Hazretleri 30 sene,Ramazan ayının giriş günlerine göre tesbit edip Kadir Gece’sini ihya etmişlerdir.İmamaı Şarani’ye göre KADİR GECE’si:

  *Pazar günü girerse,28’i 29’a bağlayan gece
  *Pazartesi günü girerse, 20’yi 21’e bağlayan gece
  *Salı günü girerse, 26’yı 27’ye bağlayan gece
  *Çarşamba günü girerse,18’i 19’a bağlayan gece
  *Perşembe günü girerse, 24’ü 25’e bağlayan gece
  *Cuma günü girerse, 16’yı 17’ye bağlayan gece
  *Cumartesi günü girerse, 22’yi 23’e bağlayan gece

  İmamı Şarani Hz. bu usul ile 30 sene kadir gecesini bulup ihya etmişlerdir.Bir çok evliya bu usul ile kadir gecesini bulmuşlardır.

  Bu tesbite göre 2019 kadir gecesi bu sene Ramazanın 20’yi 21’e bağlayan gece yani 25 Mayıs 2019 cumartesi gecesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status