Kuran-ı Kerim

Kadir Suresi Arapça-Türkçe okunuşu, Anlamı ve Fazileti

Kuran-ı Kerim’in 97. suresi olan Kadir Suresi, Mekke’de nazil olmuştur ve 5 ayettir. Kadir Suresi Anlamı, Arapça-Türkçe okunuşu ve Diyanet Meali

Kuran-ı Kerim’in 97. suresi olan Kadir Suresi, Mekke’de nazil olmuştur ve 5 ayettir. Kadir Suresi Anlamı, Arapça-Türkçe okunuşu ve Diyanet Meali

Kadir Suresi nedir, kaç kez okunmalı? Kadir Suresi ne zaman ve nasıl okunur? Kadir Suresi vakit namazda okunur mu? Inna Enzelnahü ne demek? Kadir kelimesi ne anlama gelir? Kadir suresinin faziletleri nelerdir? Kadir Suresinin Mucizeleri nelerdir? Kadir suresinin iniş (nüzul) sebebi nedir? Mübarek gün ve gecelerde, kandil gecelerinde ve Kadir gecesinde okunmasının fazileti nasıldır?

Kadir Suresi

Mekke döneminde nazil olan ve Kur’an-ı Kerim’in doksan yedinci suresi olan beş ayetlik Kadir Sûresi‘nde Kadir Gecesi‘nden bahsedilir.  Kadir, “azamet” ve “şeref” demektir.

5 Ayetten oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’in doksan yedinci (97.) suresidir. Kadir Suresi 30. Cüzde yer alır. Mekke’de nazil olmuştur. 112 harften oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’de iniş sırasına göre 25. Suredir

Kadir ne demek?

Kadir kelime anlamı olarak Kadr, azamet ve şeref anlamına gelir.

Kadir Sûresi’nde; Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğundan, Kadir Gecesi‘nin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.

Nüzul (iniş) Sebebi

Bu surenin inişi hakkında değişik rivayetler vardır. Bunlardan biri şöyledir:

Bir kere Resulüllah (s.a.v) Ashab-i Kirama Israilogullarindan birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihat ettiğini bildirmişti.

Ashabin buna hayret etmesi üzerine Cenabi Hak, Kadir suresini indirmiştir. (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313).

Kadir Suresi Dinle, ezberle

Abdulbasit Abdussamed 

Kadir Suresinin Faziletleri ve Faydaları

Kadir Suresini 10 kere okumak, bin küçük günahın bağışlanmasına vesile olur.

Kadir Suresini 100 (yüz) kere okuyan kimsenin dilekleri, duaları kabul olur, Allah’ın izniyle istekleri yerine gelir.

Sabah ve Akşam namazından sonra Kadir Suresinin okuyan ve okumayı alışkanlık edinen kimseyi Allahu Teala şeytanın vesveselerinden korur.

İşlerde bereket, rızıkta bereket, kolay rızık kazanılmasına yardımcı olur.

Sağlık ve sıhhat ve afiyetin devamına vesile olur. Hasta ise şifa bulur.

Kadir Suresini sesli veya gizli olarak okuyan kimsenin sesi, kelimelerin (ayetlerin) ağızdan çıkmasıyla sanki kılıcını sıyırmış da Allah (C.C) yolunda savaşıyormuş gibi sevap kazanır.

Bela ve musibetlerden korunmaya sebep olur. Allah’ın azabından korunmaya ve güvende olmaya neden olur.

Dünya ve ahiret saadeti için ve pek çok derde deva için devamlı surette okunur.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi vessellem)’i rüyasında görmek isteyen kimse Cuma günü Cuma namazından sonra 2 rekat nafile namaz kılarak 1000 kere Kadir suresi okumalıdır.

Kadir suresini Arapça olarak bir kağıda yazıp bir su içinde beklettikten sonra içilirse, kişinin basireti açılır. Kıbleye yönelip okunduğunda dilekleri kabul olur.

Kadir Suresi Havassı ve Sırları

Fakru zarurete düçar olan ve şiddetli sıkıntıya giriftar olan kimse, sıkıntı ve fakirlikten kurtulmak için Kadir suresini 41 defa okuduktan sonra aşağıdaki şu duanın okunması tavsiye edilmiştir.

“Allahümme ya men yektefi an cemiy’ı halkıhi ve la yektefi anhü ehadün min halkıhi ya ehade men la ehade lehü ingadaarricaaü illa minke ve habetil el’amalü illa fiyke ve süddetitdaraigu illa ileyke ya ğıyaasel müsteğıysiyne eğısni.”

Duanın Arapça Yazılışı

اللهم يا من هو يكتفي عن جميع خلقه ، ولا يكتفي عنه أحد من خلقه ، يا أحد من لا أحد له انقطع الرجاء إلا منك ، وخابت الآمال إلا فيك ، وسدت الطرق إلا إليك ، يا غياث المستغيثين أغثني أغثني أعثني أغثني أغثني أغثني أغثني

Duanın Anlamı

Ey bütün mahluklarından müstağni olan ve mahluklarından hiçbiri kendisinden müstağni olmayan Allah’ım! Ey hiçbir kimsesi olmayanların kimsesi! Senden başka her şeyden ümit kesilmiş, sana yönelik olanların dışında bütün ümit ve arzular hayal kırklığı yaşatmış, sana ulaşanların dışında bütün yollar kapanmıştır. Ey yardım isteyenlerin yardımcısı! Bana yardım et! (bu son cümle: 7 defa tekrar edilir.)

Bir kimse her gün sabah namazını müteakip üç defa “İnna enzelnâhü”

(Kadir Suresi) okur ve bir kere de yukarıdaki duayı okursa Allah’ın izniyle hiçbir zaman fakru zarurete (fakirlik belasına) düçar olmaz, hiçbir sıkıntıya düşmez. Allahu Teala onu her teşebbüs ettiği şeyde muvaffak buyurur. Bol rızık içinde hayat sürer.

Kadir Suresini 36 defa bir kase üzerine okuyup, bu sudan yeni bir elbise üzerine serpilerek bu elbiseyi giyen kimsenin o elbiseyi giydiği müddetçe rızkı bol ve maişeti geniş olur.

Kadir Suresini gece yarısı yatsı namazından sonra Allah rızası için iki rekat nafile namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı oturup Besmele ile birlikte bin defa (1000) okuyan ve sonra da 41 defa yukarıdaki duayı okuyan kimseyi Cenâb-ı Hak yakın bir zamanda zengin kılar. Hiç ümit etmediği yerden ona rızık ve mal gelir.

Cenâb-ı Allah’tan bir haceti, isteği, arzusu olan kimse, Cuma gecesi, gece yarısından sonra kalkıp abdest alarak kıbleye karşı oturup 41 defa “inna enzelnâhü” sure-i şerifesini ve sonra da 41 defa yukarıdaki duayı okuduktan sonra dergah-ı ilahi’den hacetini talep ederse Allah’ın izniyle isteği kabul olur ve arzusu yerine getirilerek mükafatlandırılır.

Bilgisayar Hatlı Arapça Yazılışı

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

Kadir Suresi Arapça, Latin Harfli Okunuşu ve Türkçe Diyanet Meali

Bismillâhirrahmânirrahîm

Besmele

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Bismillahirrahmanirrahîm.

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla.

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ
1. İnnê enzelnêhu fî Leyleti’l-Kadr(i).
1. Doğrusu Biz, onu (Kurân’ı) Kadir gecesinde indirdik.

وَمَا أَدْرَيكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ
2.Ve mê edrâke mê Leyletu’l-Kadr.
2. Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen?

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ
3. Leyletu’l-Kadri hayrum-min elfi şehr.
3. Kadr (Kadir) gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ
4. Tenezzelül melêiketu ver-rûhu fîhê biizni Rabbihim min kulli emr.
4. O gece Rab’lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner…

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
5. Selêmun hiye hattê metla’il fecr.
5. Artık o gece bir esenliktir gider. Tâ [ki] tan ağarana kadar…

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün