TeknolojiYaşam

Uluslararası Drone Günü 2023

Dünya Drone Günü Nedir, neden ve ne zaman kutlanıyor? Uluslararası Drone Günü’nü kim icat etti ve ne zamandan beri kutlanıyor

Drone Günü Nedir, neden ve ne zaman kutlanıyor? Uluslararası Drone Günü’nü kim icat etti ve ne zamandan beri kutlanıyor? Drone uçuş izni nereden ve nasıl alınır? Drone kaydı nasıl yapılır? Drone ehliyeti nereden alınır? Drone hakkında her şey bu yazıda.

Dünya Drone Günü

Uluslararası Drone Günü, her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü kutlanmaktadır. Bu yıl 6 Mayıs’a denk geliyor. Bu kutlama, arama kurtarma operasyonlarından paket teslimine ve tıbbi malzeme bırakmaya kadar sivil sektördeki dronlar ve çeşitli uygulamaları hakkında farkındalık yaratıyor.

İki İngiliz insansız hava aracı operatörü, Sarah ve David John O’Neal, bu tatil fikrini 2014 yılında ortaya attılar. Amaçları, insansız hava araçlarının olumlu ve yararlı yönlerini vurgulamaktı.

Drone Günü Tarihçesi

En eski drone modelleri, balonlar ve hava torpidoları şeklinde 1800’lere kadar uzanıyor. Ordular tarafından hava saldırıları, gözetleme ve hedef tatbikatı için kullanıldılar.

Birinci Dünya Savaşı, Dayton-Wright Airplane Company tarafından inşa edilen pilotsuz bir torpido olan ilk insansız hava aracının icadına damgasını vurdu. II. Dünya Savaşı’nda dronlar, her iki tarafça da hava savaşçılarını eğitmek ve muharebe görevlerinde destek sağlamak için kullanıldı.

1970’lerde İsrail gibi ülkeler, Yom Kippur Savaşı gibi askeri operasyonlarda insansız hava araçlarını kullandı. 1990’lar ABD askeri harcamalarının insansız hava aracı geliştirmesine yaptığı artışı gördü ve bunun sonucunda ‘MQ-1 Predator’ insansız hava araçları ve onun halefi olan ‘MQ-9 Reaper’ gibi çok daha şık ve daha gelişmiş modeller ortaya çıktı.

2006 yılına kadar dünya, insansız hava araçlarının askeri olmayan uygulamalar için kullanıldığını görmedi.

Günümüzde artık boru hatlarını denetlemekten, ekinleri değerlendirmekten ve afet yardım faaliyetlerine yardımcı olmaktan sorumlular. Ayrıca sınır güvenliği ve gözetiminden de drone uçak ve hava araçları kullanılıyor.

Dronlar, 2013 yılına kadar devlet kurumları ve işletmeler arasında çekicilik kazanmıştı, ancak 2016 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ticari drone operasyonlarına izin vermedi. O zamandan beri, ABD Federal Havacılık İdaresi (Federal Aviation Administration – FAA) her yıl binlerce insansız hava aracı izni verdi.

Tarım sektörü, ekin alanlarının denetimi ve yönetimi için dronların kullanımında bir artışa tanık oldu. Dronlar, petrol boru hatları, deniz taşıtları ve nükleer santraller gibi enerji üretim tesislerinin denetimi gibi endüstriyel alanlarda da kullanıldı.

2021’de ABD havacılık düzenleyicileri, ilk tam otomatik ticari drone uçuşlarını onayladı.

 • İlk Sivil Drone; 1935 yılında bir model uçak meraklısı olan Reginald Denny, insansız pilotlu bir araç geliştiren ilk sivil oldu.
 • 2007’de ABD Federal Havacılık İdaresi, Drone’ların Ticari Kullanımını yasakladı.
 • 2013’de Amazon, Teslimatlar İçin Drone’ları kullanmaya başladı.
 • 2014 yılında ABD’deki FAA’nın ilk operasyonel drone test sahası Kuzey Dakota’da açıldı.
 • 2015’de Tıbbi malzemelerin drone ile ilk yasal teslimatı ABD içinde gerçekleşti

Drone’ler Hakkında İlginç Gerçekler

Dronlar çiftçiliği daha ucuz hale getiriyor; Drone kullanımının 2035 yılına kadar yıllık mahsul tasarrufunda 200 milyon $’a varabileceği tahmin ediliyor.

ABD’nin neredeyse bir milyon insansız hava aracı var. ABD Federal Havacılık İdaresi’ne göre, 2021’de ABD’de eğlence amaçlı kullanım için kayıtlı yaklaşık 500.000 insansız hava aracı da dahil olmak üzere 900.000 kayıtlı insansız hava aracı vardı.

Dronlar çevreyi korumaya yardımcı olabilir. Drone’lar elektrikle çalışır ve çevreyi zehirli emisyonlarla kirletmedikleri için onları büyük ölçekli endüstriyel kullanım için daha çevre dostu bir alternatif haline getirir.

Otonom dronlar endüstrilerde devrim yaratacak. Gelecekte otonom dronlar, tarım ve imalattan gözetleme ve madenciliğe kadar çok özel ve karmaşık ortamlarda çalışacak.

Drone sevkiyatları artıyor. 2023 yılı sonuna kadar, drone ile perakende ürün sevkiyatının 122 milyonu bulması bekleniyor.

2023 Uluslararası Drone Günü Ne Zaman?

Amerika vatandaşı İngiliz David Oneal ilk drone’unu 2014 yılında aldı. İnternette kişisel kullanım için drone’lar hakkında bilgi eksikliği nedeniyle kendi video şovunu başlatmaya karar verdi. Buna “Bu Drone Gösterisi” adını verdi. Daha sonrasında ise diğer drone meraklılarıyla birlikte Uluslararası Drone Günü’nü yarattı.

Amaçları, dünyayı dronların iyi olduğuna ikna etmekti. İlk etkinlik Mayıs 2015’te yapıldı. O zamandan beri Mayıs ayının ilk Cumartesi günü düzenleniyor.

 • 2023 – 6 Mayıs Cumartesi
 • 2024 – 4 Mayıs Cumartesi
 • 2025 – 3 Mayıs Cumartesi
 • 2026 – 2 Mayıs Cumartesi

Peki insanlar drone’ları tam olarak ne için kullanıyor?

İşte sadece bazı örnekler:

 • Hava fotoğrafları ve videoları çekmek
 • Sarf malzemelerini teslim etmek
 • Muhteşem özçekimler yapmak
 • Diğer dronlarla yarışmak
 • Veri toplamak

Drone Tartışmaları

Pek çok insan insansız hava araçlarını (Drone) severken, bazıları kişisel kullanımlarının yasaklanması gerektiğini söylüyor. Dronların insanları gözetlemek veya bilgi çalmak için kullanılabileceğini savunuyorlar. Diğerleri, dronların hava yolculuğunu mahvettiğini söylüyor.

Bununla birlikte, dünyadaki çoğu ülke, kurallara ve yönergelere uydukları sürece kişisel insansız hava araçlarına izin verir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, kullanıcıların drone’larını Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) kaydettirmesi gerekir. Drone kullanıcılarının ayrıca İHA’larını yerden 400 fit yükseklikte veya altında tutmaları, görüş alanı içinde uçurmaları ve havaalanlarından ve uçaklardan uzak tutmaları gerekiyor.

Türkiye’de Drone Kaydı ve Uçuş İzni Nasıl Alınır?

İnsansız hava aracı Drone’u ister Türkiye’den satın alın, ister yurt dışından getirtin öncelikle kaydetmeniz gerekmekte. Drone kaydetme işlemini tamamladıktan sonra uçurmak için sisteme kayıtlı olmanız ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) onay almanız gerekiyor.

Son olarak uçuş izni alıyorsunuz. Bu noktada İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için, uçuşa yasaklı ve meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgeler dışında kalan sahalarda SHGM’den uçuş izni alma zorunluğunun olmadığını belirtmek gerekir.

Türkiye’de Drone uçurmadan önce izinsiz ve kayıtsız Drone uçuranlar için 6.868 TL, uçuş izni almadan yapılan uçuşlar için de 11.447 TL para cezası kesiliyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün