Hadis

Sol Elle Yemek Yemenin Hükmü ve Hadisler

Dinimize göre sol elle yemek yemenin hükmü ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) rivayet edilen yemek adabı ve şekli hakkında hadisler

Dinimize göre sol elle yemek yemenin hükmü ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) rivayet edilen yemek adabı ve şekli hakkında hadisler

Sol el ile bir şeyler yeyip içmek haram değildir. Ancak Peygamberimiz (asm)’in yemek adabına uymadığı için, yemek yeme edebine uymamış olur ve sevaptan mahrum kalır. Bu bakımdan küçük yaştan itibaren sağ el ile yemek yemeye kendimizi alıştırmak gerekir.

Sol Elle Yemek Yemenin Hükmü ve Hadisler

Peygamber Efendimiz(asm)’in her hal ve hareketi bizler için birer örnek ve tavsiye hükmündedir.

Günlük insani ihtiyaçlarında bizlere en güzel örnek ve sıradan işlerimizi sevaba çevirebileceğimiz Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sünnetleri ve özellikle yeme içme ile ilgili uygulamış olduğu ve bilhassa sol elle yemek yemek ve su içmek gibi yasakladığı davranışlar…

Bazen aklımıza uymayan hallerinde bile, araştırma sonucunda ne kadar hikmet ve fayda olduğunu görebiliriz.

Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm görüyordu bir adam sol eliyle yemek yer. Ferman etmiş:

“Sağ elinle ye.” demiş. O adam demiş:

“Sağ elimle yapamıyorum.” Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm demiş:

“Kaldıramayacaksın.” diye beddua etmiş. İşte ondan sonra o adam sağ elini hiç kaldıramamış. (Müslim, Eşribe: 107, no. 2021; İbni Hibban, Sahih, 8:152; Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1:328-329; Ali el-Kari, Şerhu’ş-Şifâ, 1:666.)

Sağ elle yemek yemeye dair şu hadis-i şerifler de vardır;

Ömer b. Ebî Seleme (r.a.) anlatıyor:

“Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın terbiyesinde bir çocuktum. Yemekte elim, tabağın her tarafında dolaşıyordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bana ikazda bulundu:

“Evlat! Allah’ın ismini an, sağınla ye, önünden ye!” Bundan sonra hep böyle yedim.” (Buhârî, Et’ime 2, 3; Müslim, Eşribe 108; Muvatta, Sıfatu’n-Nebiyy 32; Ebu Dâvud, Et’ime 20)

“Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer.” (Müslim, Eşribe 106; Muvatta, Sıfatu’n-Nebiyy 5; Ebu Dâvud, Et’ime 20)

“Her biriniz sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin, sağ eliyle alsın, sağ eliyle versin. Zira şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer, sol eliyle verir, sol eliyle alır” buyurdular.

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün