Esmaül Hüsna

Es-Selâm Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

Es-Selâm Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Es-Selâm ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Es-Selâm Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Es-Selâm ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir? ya Selâm esması kaç kez okunmalı? Selâm esması nasıl çekilir ve nasıl okunur?

Es-Selâm

Kullarını selamete çıkaran, kıyamet günü mümin kullarını azaptan koruyan ve cennette kullarına selam veren.

Her çeşit afet ve kötü hadiselerden salim kalan ve etkilenmeyen, kullarını her türlü tehlikelerden selamete çıkaran, bahtiyar kullarına lütuf ve kereminde bulunan demektir. Güven ve huzur içinde yaşatan. Zor durumlardan selamete çıkaran.

Es-Selâm (c.c.) Anlamı

Her çeşit skıntı ve musibetlerde, hadiselerde salim, selamette kalan, her türlü tehlikeden kullarını selamete çıkaran Allahu Teala’nın Esmaül Hüsnasından bir ismidir.

Allahu Teala’nın mastar ism-i şerifi olan Es-Selam; dertten, afet ve beladan, ayıptan, kusurdan koruyan, engelleyen manasındadır.

Es-Selâm ism-i şerifi, gerek dünyada, gerek ahirette tehlike içine düşen kullarını, isterse selamete çıkan, her türlü selametin sahibi ancak Allah olduğu gibi, istediğini selamete erdirecek olan da ancak Allahu Teala’dır.

Allahu Teala, Kuran-ı Kerim Yasin Suresinde “Selâmün kavlen min Rabbi’r-Rahim” buyurmuştur. Anlamı ise Cennet ehline Rahim olan Rab’den doğrudan doğruya söylenen bir selam vardır.

  • Es Selam isminin ebced değeri ve zikir adedi 131 adettir. Zikir saati Güneş, Zikir günü Pazar‘dır.

Es Selâm Arapça Yazılışı

1selam

Tüm sıkıntı ve dertlerden uzak, huzur halini Yaratan. Tüm sıkıntılardan kurtaran

Felaket ve buhranlı zamanlarda, bela ve müsibet anlarında her türlü selametin sahibi, bağışlayanı, feraha çıkaranı yalnız Allah’dır. Allahu Teala, merhametlidir, Kadir’dir, kuvvetlidir, her işi hikmetlidir. Allah’ın yardımından ve merhametinden asla ümit kesilmez. Bu gibi durumlarda daima sabır içinde olmalı ve Sabr-ı Cemil davranmalıdır. Cenab-ı Hakk’ın Es-Selâm ism-i şerifine müracat edilmelidir.

Risale-i Nurdan Yirminci Mektup’da bu durum şöyle ifade edilmektedir.

Allah birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma. Onlara tezellül edip minnet çekme. Onlara temelluk edip boyun eğme. Onların arkasına düşüp zahmet çekme. Onlardan korkup titreme. Çünkü Sultan-ı Kâinat birdir. Her şeyin anahtarı O’nun yanında, her şeyin dizgini O’nun elindedir. Her şey O’nun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun.

  • Es-Selâm isminin ebcedi değeri 131’dir
  • Zikir saati Güneş’tir. Günü pazardır.
  • Es-Selâm: Esenlik veren Kullarına rahmet ve bereket ihsan eden, onları emin kılan

Kullarını tehlikelerden koruyan ve onlara selamet veren, kıyamet günü mü’min kullarını azaptan koruyan ve cennette kullarına selam veren.

“O Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. Melik’tir; Kuddûs’tur; Selam’dır; Mü’min’dir; Müheymin’dir; Aziz’dir; Cebbar’dır; Mütekebbir’dir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok yücedir.” (Haşr Suresi,23)

* * *

“Ve bir selamla selamlandığınız zaman, o taktirde siz, ondan daha güzeli ile selam verin veya onu (aynen) iade edin. Muhakkak ki Allah, her şeyi en iyi hesap edendir.”  – Nisa suresi 86. ayet –

selam_esmasi

 

Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:

Es-Selâm ismi şerifini devamlı okuyan kimse, her türlü felaketten, her türlü afet ve beladan güvende olur.

Es-Selâm ismi şerifini devamlı okuyan kimse, Allah’ın himayesine girer ve Onun yardımı ve himayesi ile zalimin zulmünden kurtulur, koruma altına alınmış olur.

Her namazın arkasından “Ya Selam” isminin zikrine devam eden kimseyi Yüce Allah, adalet ve selamete ulaştırır, emniyet ve güven verir, her türlü zulümden, kötülüklerden korur.

Bir hastaya her gün(131) kere “Ya Selam” okunsa Allah’ın izni ile şifa bulur. Yer ve gök afet ve belalardan korunur. Bu miktara devam eden kimse Kalb-i selime kavuşur.

Her gün 131 kere “Ya Selâm celle celâlühû” zikrine devam eden kimse görünür, görünmez her türlü kazalardan korunur.

Cuma ezanı okunurken “Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. Selâmün kavlen min Rabbi’n-Rahîm ” okuyup ardından 17161 kere “Ya Selâm” ism-i şerifini zikredenin dileği en kısa zamanda gerçekleşir.

Ruh ve sinir hastalarına, her gün 131 kere “Ya Kuddûs, Ya Selâm celle celâlühû” 

okunursa en kısa zamanda sıhhat bulur, iyileşir.

“Ya Selâm celle celâlühû” 131 zikrine devam eden kimse bekâr ise en kısa zamanda evlenir, evli ise ömür boyu mutlu olur.

“Aranızda Selâmı Yayınız.”
(Müslim)

aranızda_selami_yayiniz

Nisa suresi 86. ayet

وَإِذَا حُيِّيْتُم بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّواْ بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا ﴿٨٦﴾

Ve izâ huyyîtum bi tahıyyetin fe hayyû bi ahsene minhâ ev ruddûhâ. İnnallâhe kâne alâ kulli şey’in hasîbâ(hasîben).

Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık verin. Muhakkak ki Allah, her şeyi en iyi hesap edendir.

* * *

Nisa suresi 94. ayet

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا ضَرَبْتُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ فَتَبَيَّنُواْ وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ أَلْقَى إِلَيْكُمُ السَّلاَمَ لَسْتَ مُؤْمِنًا تَبْتَغُونَ عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فَعِندَ اللّهِ مَغَانِمُ كَثِيرَةٌ كَذَلِكَ كُنتُم مِّن قَبْلُ فَمَنَّ اللّهُ عَلَيْكُمْ فَتَبَيَّنُواْ إِنَّ اللّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا ﴿٩٤﴾

Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ darabtum fî sebîlillâhi fe tebeyyenû ve lâ tekûlû li men elkâ ileykumus selâme leste mu’minâ(mu’minen), tebtegûne aradal hayâtid dunyâ, fe indallâhi megânimu kesîrah(kesîratun). Kezâlike kuntum min kablu fe mennallâhu aleykum fe tebeyyenû. İnnallâhe kâne bimâ ta’melûne habîrâ(habîran).

Ey iman edenler! Allah yolunda sefere çıktığınız zaman, gerekli araştırmayı yapın. Size selâm veren kimseye, dünya hayatının geçici menfaatine (ganimete) göz dikerek, “Sen mü’min değilsin” demeyin. Allah katında pek çok ganimetler vardır. Daha önce siz de öyle idiniz de Allah size lütufta bulundu (müslüman oldunuz). Onun için iyice araştırın. Çünkü Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

es_selam_anlami

Nukteler.com Facebook’tan!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Allah razı olsun. Ebced değeri ve anlamı ile birlikte olması ve fazileti hakkındaki yazılar çok güzel olmuş.

  2. Es-Selam Allah (c.c) en kıymetli isimlerinden. Rengi, ırkı, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun her insan selama muhtaçtır. Teşekkürler

  3. Allah’ın selamı tüm müminlerin üzerine olsun.. detaylı bilgiler ve Esmaül hüsna özellikleri için çok sağolun.. Faydalı bir site hazırlamışsınız

  4. Esmaül Hüsna açıklamaları ve bilgileri çok güzel ve faydalı olmuş. emeğinize sağlık Allah razı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün