Esmaül Hüsna

Es-Selam Esmasının Zikri, Fazileti ve Faydaları

ES-SELAM

Es-Selâm (c.c.) esmasının Anlamı : Her çeşit afet ve kötü hadiselerden salim kalan ve etkilenmeyen, kullarını her türlü tehlikelerden selamete çıkaran, bahtiyar kullarına lütuf ve kereminde bulunan demektir. Güven ve huzur içinde yaşatan. Zor durumlardan selamete çıkaran.

 

Es Selâm  

1selam

Tüm sıkıntı ve dertlerden uzak, huzur halini Yaratan. Tüm sıkıntılardan kurtaran

Es-Selâm isminin ebcedi değeri 131’dir

Zikir saati Güneş’tir. Günü pazardır.

Es-Selâm: Esenlik veren Kullarına rahmet ve bereket ihsan eden, onları emin kılan

Kullarını tehlikelerden koruyan ve onlara selamet veren, kıyamet günü mü’min kullarını azaptan koruyan ve cennette kullarına selam veren.

 

“O Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. Melik’tir; Kuddûs’tur; Selam‘dır; Mü’min’dir; Müheymin’dir; Aziz’dir; Cebbar’dır; Mütekebbir’dir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok yücedir.”

(Haşr Suresi,23)

* * *

“Ve bir selamla selamlandığınız zaman, o taktirde siz, ondan daha güzeli ile selam verin veya onu (aynen) iade edin. Muhakkak ki Allah, her şeyi en iyi hesap edendir.”

 – Nisa suresi 86. ayet –

selam_esmasi

Es-Selâm isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:

ES-SELAM ismi şerifini devamlı okuyan kimse, her türlü felaketten, her türlü afet ve beladan güvende olur.

ES-SELAM ismi şerifini devamlı okuyan kimse, Allah’ın himayesine girer ve Onun yardımı ve himayesi ile zalimin zulmünden kurtulur, koruma altına alınmış olur.

Her namazın arkasından “Ya Selam” isminin zikrine devam eden kimseyi Yüce Allah, adalet ve selamete ulaştırır, emniyet ve güven verir, her türlü zulümden, kötülüklerden korur.

Bir hastaya her gün(131) kere “Ya Selam” okunsa Allah’ın izni ile şifa bulur. Yer ve gök afet ve belalardan korunur. Bu miktara devam eden kimse Kalb-i selime kavuşur.

Her gün 131 kere “Ya Selâm celle celâlühû” zikrine devam eden kimse görünür, görünmez her türlü kazalardan korunur.

Cuma ezanı okunurken “Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. Selâmün kavlen min Rabbi’n-Rahîm ” okuyup ardından 17161 kere “Ya Selâm” ism-i şerifini zikredenin dileği en kısa zamanda gerçekleşir.

Ruh ve sinir hastalarına, her gün 131 kere “Ya Kuddûs, Ya Selâm celle celâlühû” okunursa en kısa zamanda sıhhat bulur, iyileşir.

“Ya Selâm celle celâlühû” 131 zikrine devam eden kimse bekâr ise en kısa zamanda evlenir, evli ise ömür boyu mutlu olur.
“Aranızda Selâmı Yayınız.”
(Müslim)

aranızda_selami_yayiniz

 

 

Nisa suresi 86. ayet

 

وَإِذَا حُيِّيْتُم بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّواْ بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا ﴿٨٦﴾

Ve izâ huyyîtum bi tahıyyetin fe hayyû bi ahsene minhâ ev ruddûhâ. İnnallâhe kâne alâ kulli şey’in hasîbâ(hasîben).

Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık verin. Muhakkak ki Allah, her şeyi en iyi hesap edendir.

 * * *

Nisa suresi 94. ayet

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا ضَرَبْتُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ فَتَبَيَّنُواْ وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ أَلْقَى إِلَيْكُمُ السَّلاَمَ لَسْتَ مُؤْمِنًا تَبْتَغُونَ عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فَعِندَ اللّهِ مَغَانِمُ كَثِيرَةٌ كَذَلِكَ كُنتُم مِّن قَبْلُ فَمَنَّ اللّهُ عَلَيْكُمْ فَتَبَيَّنُواْ إِنَّ اللّهَ كَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرًا ﴿٩٤﴾

 

Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ darabtum fî sebîlillâhi fe tebeyyenû ve lâ tekûlû li men elkâ ileykumus selâme leste mu’minâ(mu’minen), tebtegûne aradal hayâtid dunyâ, fe indallâhi megânimu kesîrah(kesîratun). Kezâlike kuntum min kablu fe mennallâhu aleykum fe tebeyyenû. İnnallâhe kâne bimâ ta’melûne habîrâ(habîran).

 

Ey iman edenler! Allah yolunda sefere çıktığınız zaman, gerekli araştırmayı yapın. Size selâm veren kimseye, dünya hayatının geçici menfaatine (ganimete) göz dikerek, “Sen mü’min değilsin” demeyin. Allah katında pek çok ganimetler vardır. Daha önce siz de öyle idiniz de Allah size lütufta bulundu (müslüman oldunuz). Onun için iyice araştırın. Çünkü Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

es_selam_anlami

Selam ile ilgili Ayetler ve Hadisler
Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu