Kültür-Sanat

2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti; Anev

Bursa'da düzenlenen 39. TÜRKSOY Daimi Konseyi Dönem Toplantısı’nda “2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkmenistan'ın Anev şehri olmasına karar verildi.

Bursa’da düzenlenen 39. TÜRKSOY Daimi Konseyi Dönem Toplantısı’nda “2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkmenistan’ın Anev şehri olmasına karar verildi.

2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti

TÜRKSOY Daimi Konseyi 40. Dönem Koordinatörlüğünün Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov tarafından üstlenilmesi ve söz konusu toplantının 2023 yılı sonlarında Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin Şuşa’da yapılması karara bağlandı.

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesi TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı tarafından açıklandı.

Bildirgede, Daimi Konsey’in TÜRKSOY Genel Sekreterliğinin 39. Dönem Çalışma Raporu ile Mali Raporu’nu görüşerek oy birliğiyle onaylandığını açıkladı.

Daimi Konsey’in, 2023 Kültür Başkenti olarak seçilen Bursa’da yıl boyunca yapılan etkinlikler hakkında Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hazırlanan sonuç raporunu olumlu değerlendirdiği aktarılan bildirgede, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın kültür başkenti seçilen şehirler arasındaki etkileşimin devamı amacıyla Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği kurulması fikri memnuniyetle karşılanmış, gerekli çalışmaların sürdürülmesi için TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevlendirilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca başarıyla düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivaline Türk dünyasından gençlerin kültür bakanlıkları ve üniversiteler öncülüğünde ortak projeler geliştirilerek katılımlarının sağlanması kararlaştırıldı.

TÜRKSOY tarafından kabul edilen toplantının Sonuç Bildirgesi’ni üye ülkelerin temsilcileri, aynı zamanda Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov imzaladı.

2024 yılı Mahdumkulu Firaki Yılı ilan edildi

TÜRKSOY 2023 Yılı Faaliyet Programı kapsamında, doğumunun 300’üncü yılı olması dolayısıyla 2024’ün Türk dünyasının büyük şair ve düşünürü Mahdumkulu Firaki Yılı ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Bildirgede, üye ülkelerden gelen öneriler ve Daimi Konsey üyelerinin teklifleri doğrultusunda TÜRKSOY 2023 Yılı Faaliyet Programı’nın onaylandığı belirtildi.

Ayrıca sonuç bildirgesinde, toplantıda TÜRKSOY’un çalışmalarının verimliğinin artırılması için üye ülke kültür bakanlıkları ve ilişkili kurumların temsilcilerinin katılımlarıyla TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde ve dönem koordinatörü ülke ev sahipliğinde yılda iki defa kıdemli memurlar toplantısının yapılması kararlaştırıldı.

Türk Dünyası Kültür Başkenti Ne Demek?

Her yıl TÜRKSOY tarafından belirlenen Türk Dünyası Kültür Başkenti, Türk dünyasından bir şehrin ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyondur.

Kültür başkenti için karar 2010 yılında Türksoy’un onuncu toplantısı sırasında alındı. 2012 yılında İlk kültür başkenti Kazakistan’ın başkenti Astana seçildi. 2013’ten itibaren düzenlenen Eurovision temalı bir şarkı yarışması olan Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın, her yıl o yılın Türk Dünyası Kültür Başkenti’nde düzenlenilmesi kararı alındı.

Daimi Konseyin, 2023 yılının Türk devletleri arasında kurulan ilk uluslararası iş birliği örgütü olan TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yıl dönümü olmasından dolayı üye ülkelerde, UNESCO Genel Merkezi, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütler bünyesinde ve dünyanın önemli kültür merkezlerinde kutlamalar düzenleneceği de bildirgede yer aldı.

Yıllara Göre Türk Dünyası Kültür Başkentleri listesi

2012 – Astana Kazakistan        

2013 – Eskişehir Türkiye

2014 – Kazan Tataristan

2015 – Merv Türkmenistan         

2016 – Şeki Azerbaycan

2017 – Türkistan Kazakistan       

2018 – Kastamonu Türkiye          

2019 – Oş Kırgızistan

2020 – Hive Özbekistan (COVID-19 pandemisi sebebiyle 2021 yılında kutlandı.)

2022 – Bursa Türkiye     

2023 – Şuşa Azerbaycan

2024 – Anev Türkmenistan

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün