Gündemİslam

Diyanet: “Turist vizesiyle hac ibadeti yapılamaz”

Diyanet'ten "kurasız hac turları"na ilişkin uyarı geldi. Diyanet Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan; "Turist vizesiyle hac ibadeti yapılamaz”

Diyanet’ten “kurasız hac turları”na ilişkin uyarı geldi. Diyanet Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan; “Turist vizesiyle hac ibadeti yapılamaz”

Diyanet Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, turist vizesiyle hac ibadetinin yerine getirilemeyeceği uyarısında bulundu ve hac mevsiminde bu vizeyle Arafat ve Mina’ya çıkmanın mümkün olmadığını açıkladı. 

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, 170 gün sonra ilk hacı kafilesini kutsal topraklara göndereceklerini ve Diyanet ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak hem Mekke’de hem de Medine’de 2024 hac ibadeti için hazırlıkların sürdüğünü ifade etti.

Bircan, 2 Kasım’da çekilen hac kurasında ismi çıkan hacı adaylarının kesin kayıtlarını 24 Kasım’a kadar yaptırmaları gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca kesin kayıt yaptırmayanların yerine her ilde yedek listedeki sıraya göre bekleyen hacı adaylarının hak kazanacağını bildirdi.

Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon kişi hac ibadeti için bekliyor. Bu nedenle hac ibadeti için Mekke, Medine ve haccın olmazsa olmazı olan Arafat, belli bir bölgeden ibarettir. Suudi Arabistan da ülke nüfuslarının binde bir oranında kota vermektedir. Türkiye kotası ise şu an 83 bin 430’dur. 

Diyanet İşleri Başkanı’nın talimatıyla kotamızın artırılması için ilgili ülkeyle sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Bircan, “Resmi yazıları yazdık. Onlar da ilerleyen süreçte kotanın artırılmasıyla ilgili cevap verecekler.” bilgisini verdi.

“Turist vizesiyle hac ibadeti yapılamaz”

“Özel ve kurasız hac adı altındaki turlara kesinlikle itibar edilmesin”

Diyanet Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, sosyal medyada “kurasız hac”, “turist vizesi” gibi söylemlerle hac yaptırma vaadinde bulunulduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti;

“Hac vizesi ve Türkiye’ye tanınan hac kotası haricinde hiçbir vatandaşımızın Mekke’ye giderek hac ibadetini yapması mümkün değildir. Geçen senelerde ticari ve turist vizeleri adı altında birçok kardeşimiz gitti ve maalesef orada mağduriyet yaşadı. Hatta bazıları haccını yapmadan döndüler. 

Onun için vatandaşlarımıza tavsiyemiz, il ve ilçe müftülüklerimiz veya e-devlet üzerinden kendileri hac çıktığı takdirde işlemlerini yapmalarını, yoksa özel ve kurasız hac adı altındaki turlara kesinlikle itibar etmemeliler. Bu aynı zamanda Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının da tavsiyesidir.”

Bircan, Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye tanıdığı elektronik vizesinin turist vizesi olduğunun, hac vizesi olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bu vize Riyad’ı, Mekke’yi ve Medine’yi gezmek içindir. Hac günlerinde bu vizelerin hiçbir önemi yoktur. Bu vizeyle oraya gittikleri takdirde Arafat’a, Mina’ya çıkamazlar. Oraya giden otobüslere binme imkanları yok. Vatandaşlarımızın bunu özellikle bilmeleri lazım.

Maalesef bazı kimseler, vatandaşlarımızın bu duygusal ortamını, hac özlemini istismar ederek onları mağdur ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ismi çıkmayan hiç kimsenin özel vize adı altında hac turlarına itibar etmemelerini tavsiye ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün