Dualar

Salaten Tüncina Duası Okunuşu, Anlamı ve Faziletleri

Namaz kıldıktan sonra okunan Salaten Tüncina duası, anlamı nedir, nasıl okunur? Arapça-Türkçe okunuşu ve fazileti nelerdir?

Namaz kıldıktan sonra ve namazlardan sonra okunan Salaten Tüncina duası, anlamı nedir, nasıl okunur? Arapça-Türkçe okunuşu ve fazileti nelerdir?

Salat-ı Tuncina ne demek? Salaten Tuncina ne icin okunur? Salatı Tuncinayı kaç kere okumak lazım?

Salaten Tüncina Duası

5 vakit namazdan sonra okunan bu salavat çok faziletli dualardan biridir. Bu faziletli duayı İslam âlimleri tavsiye etmişler ve namaz ibadetlerinden sonra bu duayı okumuşlardır.

Davut Efendinin yazdığı “Delailü’l-Hayrat”ta da geçen bu salavat-ı şerife için Bediüzzaman Hazretleri “Bir çok aktabların okumakta titizlik gösterdiği salavat” olarak bahseder.

Salaten Tüncina Duası Fazileti

Bu dua Peygamber Efendimizin hadis i şeriflerine dayanmaktadır ve bu nedenle Farz namazından sonra duayı okumak sünnettir.

Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî’in rivayet ettiği bir hadiste peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, ondan sonra dilediği dualar yapsın.” (Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî. Neylu’l-Evtar, 2/577)

Bu duaya (salavata) devam eden kimse belalardan, kötülüklerden korunur, dua ve istekleri, haceti Allah’ın izniyle kolay ve suhuletle yerine gelir, rızkı bol ve bereketli olur.

Saleten Tüncina Duası:

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Saleten Tüncina Duası Anlamı:

“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e (asm) ve onun Ehl-i beytine salât eyle. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi, bize bunları merhametinle nasip eyle. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

Saleten Tüncina Duası Arapça:

Salaten Tüncina Duası Arapça

 

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün