BiyografiGündem

Nene Hatun – Cesaret ve Kahramanlık Timsali

Osmanlı Rus Savaşı sırasında beşikte bebeğini bırakarak cepheye koşan Türk Kadını Nene Hatun

Osmanlı Rus Savaşı sırasında beşikte bebeğini bırakarak cepheye koşan Nene Hatun kimdir? Kısaca hayatı ve kahramanlık hikayesi

Nene Hatun Kimdir?

Osmanlı tarihinin 93 Harbi olarak adlandırılan en önemli savaşlarından 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sırasında beşikte bebeğini bırakarak cepheye koşan Türk Kadını Nene Hatun, bu gün vefatının 63. yıldönümünde saygı ve minnetle anılıyor.

Nene Hatun Kimdir?

1857 yılında Erzurum’un çeperli köyünde dünyaya gelmiştir. 16 yaşında Erzurumlu Mehmed Efendi ile evlenmiştir.

1877-1878 yıllarında Osmanlı “93 Harbi”ni kaybetmiş, Rus ordusunun baskınla aldığı kent merkezi yakınındaki Aziziye Tabyaları, Erzurum halkının da yardımıyla yapılan karşı baskınla Ruslardan geri alınmıştır.

Osmanlı Rus savaşında henüz 22 yaşında olan Nene Hatun, bebeğini beşikte bırakarak Erzurum halkıyla birlikte cepheye koşmuştur.

Nene Hatun genç yaşında olmasına rağmen “Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar” diyip bebeğini beşikte bırakarak cepheye koşan ve bu cesareti ve fedakarlığı ile Türk kadınının kahramanlığını gözler önüne sermiştir.

Cumhuriyet döneminde Kırkgöz soyadını alan ve 4’ü erkek ve 2’si kız olmak üzere 6 çocuğu olmuştur. 3 oğlu ise 1.Dünya Savaşında şehit düşmüştür.

1955 yılı 22 Mayıs tarihinde tedavi gördüğü Numune Hastanesinde 

98 yaşındayken vefat etmiştir.

 

II.Dünya Savaşı sırasında da birçok zorluklar, sıkıntılar çeken Nene Hatun’a, 1952 yılında ‘3. Ordunun Nenesi’ unvanı verilmiştir. 1955 yılında hayata veda ettikten sonra da cenazesi, direnişinin sembolü olan yere yani Aziziye Şehitliğine defnedilmiştir.

 

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı