Tarihte Bugün

14 Şubat Tarihte Bugün

14 Şubat Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

14 Şubat Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 14 Şubat olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 14 Şubat’ta ne oldu? 14 Şubat özel bir gün mü? 14 Şubat ne günü? 14 Şubat’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 14 Şubat Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

14 Şubat Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Sevgililer Günü
  • Dünya Öykü Günü
  • Uluslararası Epilepsi Günü (Şubat ayının ikinci Pazartesi günü)
  • Trabzon’un Vakfıkebir ve Beşikdüzü ilçesinin kurtuluşu (1918)

Sevgililer Günü: 270 yılında Aziz Valentinus adlı rahibin, Roma İmparatoru II. Cladius tarafından kafası uçuruldu. 226 yıl sonra 496’da ise Papa Gelasius, ”14 Şubat”ı ”Aziz Valentin Günü” ilan etti. Aziz Valentinus Yortusu, 19. yüzyıla gelindiğinde Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını göndermesinden bu yana farklı biçimde kutlanmaya başlandı.

Günün Sözü: “Allah Teâlâ, yaşından ötürü bir ihtiyara saygı gösteren gence yaşlılığında hizmet edecek kimseler lütfeder.” (Tirmizî – Hadis-i Şerif)

14 Şubat Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

496 – Sevgililer Günü, 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

1779 – İngiliz denizci ve kâşif James Cook, Sandviç Adaları yerlileri tarafından öldürüldü. (d. 1728)

1804 – Osmanlı İmparatorluğu’na karşı Birinci Sırp Ayaklanması, Kara Yorgi tarafından başlatıldı.

1859 – Oregon, Amerika Birleşik Devletleri’nin 33. eyaleti oldu.

Graham Bell telefonu icat etti.

1876 – Alexander Graham Bell, telefon patenti için başvurdu. Grahambell icat etmiş olduğu telefon ile aynı zamanda ilk görüşmeyi gerçekleştiren kişidir.

1876 – İstanbul Tramvay Şirketi işçileri greve çıktı.

1878 – II. Abdülhamid, Meclis-i Mebusan’ı süresiz olarak tatil etti ve istibdat dönemi başladı.

1909 – Osmanlı Devleti’nde ilk güven oylaması yapıldı; Kâmil Paşa kabinesi düşürüldü.

1912 – Arizona, ABD’nin 48. eyaleti oldu.

1912 – ABD’nin ilk dizel motorlu denizaltısı, Connecticut’da kullanılmaya başlandı.

Trabzon’un Vakfıkebir ve Beşikdüzü ilçesinin kurtuluşu 

1918 – 1917’de imzalanan Erzincan Antlaşması’na rağmen, bölgede bulunan Ermeniler, Türkler aleyhine katliama girişince Türk Ordusu 11 Şubat 1918’de harekat emri ile Trabzon üzerine doğru ilerleyerek bölgedeki çete ve işgalcileri temizledi. 14 Şubat 1918’de Trabzon’un Vakfıkebir ve Beşikdüzü ilçelerini Rus ve Ermeni işgalinden kurtararak geri aldı. Türk Ordu birliklerimiz 24 Şubat 1918 tarihinde Trabzon’a girdi.

1918 – SSCB’de Gregoryen Takvimi kullanımına geçildi.

1923 – Mustafa Kemal, Batı Anadolu gezisine çıktı.

IBM şirketi kuruldu.

1924 – International Business Machines (IBM) şirketi kuruldu.

1925 – TBMM’de 9 Şubat’ta vurulan Deli Halit Paşa öldü.

1929 – Al Capone’un rakibi yedi gangster, Chicago’da öldürüldü. Olay 14 Şubat’ta gerçekleştiği için “Sevgililer Günü Katliamı” olarak anılmaktadır.

1931 – Türkiye güzeli Naşide Saffet Esen, Avrupa’da “Güzel Göz Kraliçesi” seçildi.

1945 – Şili, Ekvador, Paraguay ve Peru, Birleşmiş Milletler’e katıldı.

1945 – II. Dünya Savaşı: Birleşik Krallık ve ABD uçakları, Dresden’in bombalanışının ikinci gününde yangın bombaları kullanmaya başladılar.

1946 – İlk genel amaçlı elektronik bilgisayar ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), Pensilvanya Üniversitesi’nde (ABD) tanıtıldı.

1946 – İngiltere’nin Merkez Bankası olan “The Bank of England” millileştirildi.

1949 – İsrail parlamentosu (Knesset), ilk toplantısını yaptı.

Sessiz Devrim

1949 – Kanada’da “Asbest Grevi” olarak adlandırılan direniş başladı. Grevin başladığı bu gün Québec’teki “Sessiz Devrim”in de başlangıcı olarak kabul edilir.

1951 – Türk piyano sanatçısı İdil Biret, 10 yaşında Paris’teki ilk piyano resitalini verdi.

1951 – Senaryosunu Behçet Kemal Çağlar’ın yazdığı ve Maraş’ın Kurtuluş Savaşı sırasında düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan “Kendini Kurtaran Şehir” adlı filmin çekimi olaylara neden oldu. Rejisör Faruk Kenç ve ekibi, senaryo gereği Maraş Kalesi’ne Fransız bayrağı çekince, yakalanarak mahkemeye sevk edildiler.

1952 – Kış Olimpiyatları Oslo’da (Norveç) başladı.

1955 – İzmir Alsancak Limanı’nın temeli, Başbakan Adnan Menderes tarafından atıldı.

1961 – Lavrensiyum elementi (103 numaralı element), Kaliforniya Üniversitesi’nde ilk defa sentezlendi.

1963 – İstanbul’da Kavel Kablo Fabrikası’nda işçiler 28 Ocak‘ta iş bırakmış ve oturma eylemine başlamışlardı. Eylemin 17. günü Polis işçilere müdahale etti; 9 işçi yaralandı.

Dünyada ilk böbrek nakli

1963 – İngiltere’de Leeds General Infirmary Hastanesi’nde, Dünyada ilk kez insandan insana başarılı bir böbrek nakli yapıldı.

1971 – Türkiye İşçi Partisi’nin Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar, Parti’den istifa etti. Amacının kendisini Haysiyet Divanı’na sevk etmek isteyen Yönetim Kurulu’nu protesto etmek olduğunu söyledi.

1974 – Gazeteci İsmail Cem İpekçi, TRT Genel Müdürlüğü’ne atandı.

1977 – Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Hasan Tan atandı; öğrenciler dersleri boykot etti.

1979 – Türkiye, İran’daki Humeyni rejimini resmen tanıdı.

1980 – Kış Olimpiyatları Lake Placid’de (New York) başladı.

1980 – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, dış düşmanla değil, iç düşmanla uğraşmakta olduklarını söyledi. “Diyeceksiniz ki sıkıyönetime rağmen niye bunların hakkından gelemiyorsunuz? Şundan dolayı gelemiyoruz. Kan dökmek istemiyoruz. Yoksa meseleyi bir ayda hallederiz” dedi.

Tariş Olayları

1980 – 10 bin jandarma komandosu ve çok sayıda polis, Tariş’e ait Çiğli İplik Fabrikası’ndaki işçi direnişine müdahale etti. Operasyona keşif uçakları ve helikopterler de katıldı. Gün boyu süren müdahale sonucunda Fabrika boşaltıldı, 1500 işçi gözaltına alındı.

1981 – Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda bazı değişiklikler yapan yasa, Millî Güvenlik Konseyi’nce kabul edildi. Bu yasaya göre; yurt dışında oturup Türkiye aleyhine faaliyette bulunduğu tespit edilen veya yurt içinde bu tür faaliyetlerde bulunurken yurt dışına çıkan kişiler, yapılan duyuruya rağmen 3 ay içinde yurda dönmezlerse Türk vatandaşlığından çıkarılmasına karar verildi.

1981 – Dublin’de bir gece kulübünde çıkan yangında 48 kişi öldü.

Danıştay’ın Bülent Ersoy Kararı

1983 – Danıştay, ameliyat olarak cinsiyet değiştiren şarkıcı Bülent Ersoy’un hukuken erkek olduğuna ve dolayısıyla gazinolarda ancak erkek kıyafetiyle sahneye çıkabileceğine karar verdi.

1986 – Rüşvet aldığı iddiasıyla yargılanmakta olan eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Yüce Divan’da “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkûm edildi.

1986 – Türk doktor, yazar ve minyatürcü Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, bugün öldü. (d. 1898)

1987 – Tunceli iline bağlı 234 köyde yaşayan 50 bin kişinin; Mersin, Antalya, İzmir ve Muğla’ya yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Karar 6931 sayılı Orman Kanunu’na ve Anayasa’nın 170. Maddesine dayanılarak alındı.

1989 – İranlı lider Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rushdie’nin öldürülmesi emrini verdi.

1989 – Union Carbide, 1984’teki Bhopal felaketi’nde sebep olduğu zararlara karşılık Hindistan Hükümetine 470 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

1989 – GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi)’ni oluşturacak 24 uydudan ilki yörüngesine oturtuldu.

1990 – Yılmaz Güney’in Umut filmi, İstanbul’da gösterime girdi.

1994 – Demokrasi Partisi’nin (DEP) Ankara il binasına bombalı bir saldırı yapıldı; bina ağır hasar gördü, 3 kişi yaralandı.

1994 – 52 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Ukraynalı seri katil Andrey Çikatilo, Rusya’nın Novoçerkassk şehrinde kurşuna dizilerek idam edildi. İdamı, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından açıklandı.

1996 – Emekli olduktan sonra Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) katılan eski Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Nusret Demiral, “Ezan Türkçe okunmalı” deyince, partiden ihraç edildi.

2000 – Hizbullah cephaneliklerinin ortaya çıkışı ve varlığı, 1994’ten beri tartışılan JİTEM’i yeniden gündeme getirdi. Batman eski Valisi Salih Şarman “JİTEM var”, Jandarma eski Komutanı Teoman Koman ise “yok” dedi.

2003 – Şartla salıverilme yasasından toplam 43.500 tutuklu ve hükümlünün yararlandığı açıklandı.

Duvara Karşı “Altın Ayı” ödülü aldı.

2004 – Hamburg doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın’ın son filmi, “Gegen die Wand” (Duvara Karşı), Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film seçilerek “Altın Ayı” ödülü aldı.

2004 – Moskova’da bir su parkının çatısı çöktü; 25 kişi öldü, 100’den fazla yaralı var.

2005 – Lübnan’ın eski Başbakanlarından Refik Hariri, düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.

2006 – “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın İstanbul’da bir evde kıstırıldığı ve son anda kaçtığı ileri sürülen operasyonda, oğlu Murat Yıldırım, “adam vurdurduğu” gerekçesiyle on beş kişiyle birlikte gözaltına alındı.

2007 – Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi ve teknik araçlarla izlemeye ilişkin düzenlemelere ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, soruşturmalarda gizli soruşturmacı görevlendirilebilecek. Gizli soruşturmacının elde ettiği kişisel bilgiler, görevlendirildiği ceza soruşturması ve kovuşturması dışında kullanılamayacak.

2008 – Danıştay 1. Dairesi, Mehmet Ağar’ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçundan, Susurluk Davası kapsamında yargılanmasına karar verdi. Daire, Ağar’ın Vali statüsünde bulunması nedeniyle, yargılanmasının Yargıtay’da yapılmasına hükmetti.

TÜRKSAT 4A Uzaya fırlatıldı.

2014 – Türkiye’nin 5. uydusu TÜRKSAT 4A, Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.

2021 – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından, Kartal-2 operasyonunun yapıldığı Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde bir mağarada terör örgütü PKK tarafından başlarından vurulmuş halde 13 Türkün cesedinin bulunduğunu açıklandı. Akar, şehit edilen 13 kişinin kimliklerinin güvenlik gerekçesiyle açıklanmadığını belirtti.

2021 – Birleşik Arap Emirlikleri İsrail’e ilk kez büyükelçi atadı. BAE kabinesi normalleşme anlaşmasını geçtiğimiz sene 19 Eylül’de onaylamıştı.

Şubat Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün