Yaşam

Wikipedia Günü 2024

Wikipedia Günü: En popüler açık kaynaklı bilgi platformu 23. yılını kutluyor… Wikipedia nedir nasıl kullanılır? Wikipedia'nın doğum günü hangi gün? Wikipedia'nın kurucusu kimdir? İşte Wikipedia hakkında bilinmeyenler

Wikipedia Günü: En popüler açık kaynaklı bilgi platformu 23. yılını kutluyor… Wikipedia nedir nasıl kullanılır? Wikipedia’nın doğum günü hangi gün? Wikipedia’nın kurucusu kimdir? Wikipedia nasıl sayfa oluşturulur? Vikipedi’yi kim yazıyor? Bugün ne günü?

Bugün Dünya ne Günü? 15 Ocak’ta başka hangi günü kutluyoruz? Wikipedia’nın sahibi kim? İşte Wikipedia hakkında bilinmeyenler ve Wikipedia’nın tarihi hakkında biraz daha fazla bilgi…

Wikipedia Günü

Bir şey aradığımızda, arama motorlarımızda açılan ilk şey bir Wikipedia bağlantısıdır. Ayrıca, derinlemesine bilgi sağladığı ve her şeyi kullanıcı dostu bir şekilde sunduğu için popüler bir sitedir.

15 Ocak 2001’de Wikipedia kuruldu. Wikipedia Günü son birkaç yıldır hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kutlanmaktadır. Dünyadaki hemen hemen her insan Wikipedia’nın ne olduğunu biliyor. Bir şey aradığımızda, arama motorlarımızda karşımıza çıkan ilk şey bir Wikipedia bağlantısıdır.

Öğrencilerin ve araştırmacıların veya internette herhangi bir konu hakkında bilgi edinmek için bir kütüphanede tonlarca kitap okuması gerektiği bir zaman vardı. Bu, internetin bugün sahip olduğu inovasyonun doruklarına henüz ulaşmadığı bir zamandı.

Ancak, bildiğimiz dünya, bu arama motorları oluşturulduğunda tamamen gelişti ve insanlara çeşitli konularda bilgi sağlamak için çok sayıda web sitesi karşımıza çıkmaya başladı. Bu ünlü web sitelerinden biri, ücretsiz internet ansiklopedisi olarak da bilinen Wikipedia’dır. Kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı tarafından denetlenen web sitesi, makalelerin oluşturulmasını ve geliştirilmesini kolaylaştırdığı için dünya genelinde tanınmaktadır.

Ayrıca, derinlemesine bilgi sağladığı ve her şeyi kullanıcı dostu bir şekilde sunduğu için popüler bir sitedir. O halde lafı daha fazla uzatmadan bu günü ilk günden beri bizi bilgiyle besleyen bilgi sağlayıcıya adayalım.

Wikipedia Günü 2024: Çok dilli çevrimiçi ansiklopedi, 23 yıllık oluşumu kutluyor… Vikipedi Günü kutlu olsun!

Wikipedia Günü Tarihi

Lawrence Mark Sanger ve Jimmy Wales birlikte çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’nın kurucularıdır. Her şey Jimmy Wales’in 1996 yılında bir web portalı şirketi olan Bomis, Inc.’i kurmasıyla başladı. 2000 yılının Mart ayında Galler, “Nupedia”yı dünyaya tanıtmıştı. Bu, genel yayın yönetmeni ve yayınlanan bilgileri gözden geçiren kişilerden oluşan bir ekibin bulunduğu ücretsiz bir çevrimiçi ansiklopediydi.

2001’de Nupedia’ya bir wiki yazılımı eklendi ve Wikipedia, Nupedia.com’un bir özelliği olarak kullanıma sunuldu . Ancak, birkaç tartışmadan sonra, Wikipedia bağımsız bir web sitesi olarak yeniden hizmete girdi ve ilk yılında 20.000’den fazla makale yayınlamayı başardı! Bu, Fransızca, Almanca, Lehçe, Felemenkçe, İbranice, Çince ve Esperanto gibi 18 farklı dilde çalışmayı içeriyordu.

Bugün dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri haline geldi ve hemen hemen her ilgi konusu hakkında bilgi sahibi oldu.

Ancak, dünyada bazı okullar ve üniversiteler, site tarafından kullanılan uygun referansların eksikliğinden dolayı dönem ödevlerinde Wikipedia’nın kullanılmasına izin vermemektedir.

Vikipedinin en belirgin özelliği nedir?

Vikipedi’nin en önemli politikalarından biri tarafsızlık politikasıdır. Tarafsız bakış açısı yönergesi, Vikipedi’nin temel taşlarından birisidir. Özellikle tartışmalı tüm konular, tartışmanın taraflarına eşit mesafede kalınarak yazılmalıdır.

Wikipedia’nın kısaltması nedir?

Sitenin adı, herkesin Web tarayıcısı aracılığıyla Web sitesi içeriğini düzenlemesini sağlayan bir sunucu programı olan wiki’den gelmektedir.

Wikipedia içeriğini kim yazıyor?

Herkes. Evet, herkes Wikipedia içeriği için cesur olabilir ve mevcut bir makaleyi düzenleyebilir veya yeni bir tane oluşturabilir ve gönüllülerin herhangi bir resmi eğitim almasına gerek yoktur.

Wikipedia’da makaleler oluşturan ve düzenleyen kişiler birçok ülkeden kişiler olabilir. Hepsi gerçek ve tarafsız bilgi ve içerik oluşturmaya çalışan, ama en önemlisi yardım etmeye istekli bireylerdir. Bu ansiklopediye hem kayıtlı olmayan hem de kayıtlı herhangi bir katkıda bulunan kişiye “Vikipedian” veya daha resmi olarak ansiklopedinin “editörü” denir. Neredeyse tüm Vikipedistler gönüllüdür.

Vikipedi %100 doğru mu?

Girişlerin birçoğu iyi belgelenmiştir, kalite açısından kontrol edilmiştir ve referans kitaplarının aksine genellikle tamamen günceldir, ancak oluşturulmasından 20 yıl sonra, çevrimiçi ansiklopedi hala %100 güvenilir değildir. Çünkü bilgi manipüle edilebilir ve bazen neredeyse farkedilemez.

Bir Wikipedia sayfası oluşturulur?

Tüm Wikipedia sayfaları, henüz var olmayan bir sayfa başlığına erişilerek oluşturulur ve oluşturma basittir. Genellikle kırmızı renkli bir bağlantıya tıklayarak (bazı istisnalar dışında bağlantılı sayfanın var olduğunu gösteren mavi bir bağlantının aksine, var olmadığını belirtir) boş bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Burada herhangi bir metin girebilir ve ardından Değişiklikleri yayınla düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu kadar basit. Bu şekilde sayfa oluşturulmuş olur.

Wikipedia para kazanıyor mu?

Evet. Ancak site reklamlardan para kazanmaz. Okurların bağışlarıyla, yatırımlar ve mal satışlarıyla para kazanıyor. Ancak sitenin içeriğinde gelecekte, işletmelere verilerine erişim için ücret talep eden bir API başlatmayı planlandığı belirtiliyor.

Vikipedi, merkezi San Francisco’da bulunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı tarafından yürütülen ticari olmayan bir web sitesidir. Bağışlar ve hibelerle desteklenir.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün