Tarihte Bugün

27 Ocak Tarihte Bugün

27 Ocak Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

27 Ocak Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 27 Ocak olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 27 Ocak’ta ne oldu? 27 Ocak özel bir gün mü? 27 Ocak ne günü? 27 Ocak’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 27 Ocak Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

27 Ocak Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Osmanlı Devleti’nin kuruluşu (1299)
  • Kasımpaşa – Sütlüce Tüneli açıldı (2018)
  • Şâir Nef’î nin vefâtı (1635)

Osmanlı Haftası 21-27 Ocak

Osmanlı İmparatorluğu 27 Ocak 1299 tarihinde kurulmuş, ilk defa kuruluşunun 700. yıl dönümü 27 Ocak 1999’da, tüm yurt çapında yıl boyu yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır. Bu tarihten itibaren itibaren de her yıl 21-27 Ocak tarihleri arası Osmanlı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Günün Sözü: “İşçiye ücretini alınteri kurumadan veriniz! ” (İbni Mace – Hadis-i Şerif)

27 Ocak Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1299 – Osmanlı Devletinin Kuruluşu, Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye

Anadolu’da hüküm süren Anadolu Selçuklu Devleti yıkılma süreci içinde olmasıyla birlikte bu yıllarda Osman Gazi Bey, yakın arkadaşları ile birlikte Eskişehir ve Bilecik’in Söğüt çevresinde yerleşmişlerdi.

Osman Gazi tarafından kurulan Devlet, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde kurulmuştur. Osmanlı Devleti’nin bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine çıkması yaygın kabule göre 1299 yılında olmuştur.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşu 723’inci Yıldönümü

13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüş Osmanlı Devleti (Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye), Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika’ya kadar topraklarını genişletmiş ve 16. yüzyılda dünyanın en güçlü imparatorluğu halini almıştır. En geniş toprak sınırlarına 1683 yılında ulaşmıştır

1521 – Mastaba Meydan Muharebesi: Saatlerce süren muharebe Osmanlı Devleti Canberdi Gazali İsyanınını bastırmasıyla sonuçlanmıştır.

Nef’i Ölümü

1635 – 17. yüzyıl Türk şairlerinden ve Hiciv Üstadı Nef’i (Asıl adı Ömer), Bayram Paşa’nın cellatları tarafından kementle boğularak öldürüldü. Daha sonra naaşı İstanbul boğazında denize atılmıştır. (d. 1572)

Hiciv edebiyatında oldukça başarılı olduğu aşikâr olan Nef’i, Padişah IV. Murat kendisinden hiciv yazmamasını rica etmesine rağmen, Vezir Bayram Paşa hakkında bir hicviye kaleme alması ve bu hicviyesinden dolayı öldürüldüğü bilinmektedir.

1785 – Amerika Birleşik Devletleri’nde devlet araştırma üniversitesi olan Georgia Üniversitesi kuruldu.

1880 – Amerikalı mucit ve iş adamı Thomas Edison, elektrik ampulünün patentini aldı. Edison, bu patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir.

1901 – İstanbul’daki Sultanahmet Meydanı’nda, Sultan I. Ahmed Türbesinin karşısında yer alan, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Sultana ve İstanbul’a hediyesi  olan Alman Çeşmesi açıldı

1915 – Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri, Haiti’yi işgal etti.

1918 – Amerikalı romancı Edgar Rice Burroughs’un yarattığı “Tarzan”ı konu alan ilk film, Gorillerin Tarzanı (Tarzan of the Apes) adıyla ABD’de gösterime girdi. Oyuncu Elmo Lincoln, beyazperdenin ilk Tarzan’ı oldu.

1923 – İzmir’e gelen Mustafa Kemal Paşa, Karşıyaka’da trenden inerek, Ege gezisine başladığı gün (14 Ocak 1923) ölen annesinin (Zübeyde Hanım) kabrini ziyaret etti.

1924 – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı, siyasetçi Rauf Denktaş, bugün doğdu. (ö. 13 Ocak 2012)

1926 – İskoçya’lı mucit John Logie Baird ilk televizyon yayınını gerçekleştirdi.

1937 – Cenevre’de Milletler Cemiyeti toplantısında, Hatay’ın bağımsızlığı kabul edildi.

1940 – Millî Koruma Kanunu, Resmi Gazete’de yayınlandı.

1941 – II. Dünya Savaşı’nda İngilizler Doğu Afrika’nın kuzeyindeki Eritre’ye girdi.

1943 – Varlık Vergisini ödemeyen mükellefler, borçlarını “bedenen çalışarak ödemeleri” için çalışma kamplarına gönderildi. Tümü İstanbullu gayrimüslimlerden oluşan 32 kişilik ilk kafile Aşkale’ye doğru yola çıktı.

1945 – Sovyetler Birliği’nin Kızıl Ordu birlikleri, Polonya’da Almanya’nın kurduğu Auschwitz-Birkenau Toplama ve İmha Kampını ele geçirdi.

1947 – Öğretim kurumları dışında din eğitimine izin verildi.

İlk Teyp Cihazı satışa Çıktı

1948 – İlk teyp cihazı 27 Ocak 1948 tarihinde satışa çıktı.

Manyetik ortama kayıt yapabilen, elektrik işaretlerinin saklaması ve gerektiğinde yeniden sinyallere dönüştürülebilmesi amacı ile kullanılan kayıt cihazı olan Teyp, ilk kez bir fikir olarak Amerikalı mühendis Oberlin Smith tarafından ortaya atılmıştır.

1894 yılında Danimarkalı kaşif Valdemar Poulsen tarafından sesi elektrik işaretlerine dönüştürerek manyetik bir ortamda saklamayı başarmış ve 1898 yılında telegraphone adını verdiği bu cihazın Danimarka patentini almıştır.

Köy Enstitüleri Kapatıldı

1954 – Köy Enstitüleri ile İlk Öğretmen Okullarını, “İlk Öğretmen Okulları” adı altında birleştiren yasa Meclis’te kabul edildi. Böylece Köy Enstitüleri kapatıldı.

1954 – 1948-1954 yılları arasında etkin olan Millet Partisi kapatıldı; din esasına dayanan ve amacını gizleyen bir parti olduğu iddia edildi, yöneticileri de birer gün hapis ve 250’şer kuruş para cezasına çarptırıldı.

1956 – Yabancı petrol şirketi Mobil, Türkiye’de petrol arama ruhsatını alan ilk firma oldu.

1958 – Kıbrıs’ta 10 bin Türk “taksim” lehinde gösteri yaptı. İngiliz askerleri topluluğun üzerine zırhlı araçlarla yürüdü, yaralananlar oldu.

1965 – İsviçre’de Fransızca olarak 27 Mayıs Askeri İhtilali adlı bir kitap yayınlamasından dolayı Ord. Prof. Ali Fuat Başgil’in 5 yıl hapsi istendi.

1965 – Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Oktay Kaynarca, Malatya’da doğdu

1967 – Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri, yeni yönetmelik hükümlerini protesto için boykota başladılar.

Apollo-1 uzay aracı yandı

1967 – Apollo-1 uzay aracı, Kennedy Uzay Merkezi’nde test edildiği sırada yandı: Astronotlar Gus Grissom, Edward Higgins White ve Roger Chaffee hayatlarını kaybetti.

1969 – İstanbul Aksaray’daki Küçük Opera Tiyatrosu tamamen yandı.

1969 – Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası’na (TEKSİF) bağlı 5 fabrikada daha grev başladı. 7915 işçi işi bıraktı.

1971 – Türkiye İşçi Partisi (TİP) Amasya İl Başkanı Şerafettin Atalay, evinin önünde vurularak öldürüldü.

1972 – Süleyman Demirel, “Rejimi değiştirme gayreti siyasi suç değildir” dedi.

ABD – Vietnam ateşkes anlaşması

1973 – ABD ve Vietnam temsilcileri arasında Paris’te ateşkes anlaşması imzaladı.

Bu antlaşma ile ABD, Vietnam’da bulunan bütün askeri birliklerini geri çekecek, Kuzey ve Güney Vietnam arasında 17. Enlem sınır olacak ve Amerika, Güney Vietnam’ın iç işlerine karışmayacaktı. Ancak Kuzey Vietnam bir süre sonra Güney Vietnam’ı işgal etti. Güney Vietnam’ın elindeki çok miktarda ki ABD silahı Kuzey Vietnam’ın eline geçti.

1973 – Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir, Ermeni örgüt ASALA tarafından öldürüldü.

1974 – Kıbrıs’ı Yunanistan’a vermek isteyen EOKA (Kıbrıslıların Millî Mücadele Örgütü) lideri Yorgo Grivas, Kıbrıs’ta kalp krizinden 75 yaşındayken öldü.

Markiz Pastanesi kapandı

1980 – Mustafa Kemal Atatürk’ten Orhan Veli’ye, Abdülhak Şinasi Hisar’dan, Van der Goltz Paşa’ya kadar döneminin aydınlarına ev sahipliği yapan Beyoğlu’ndaki tarihi Markiz Pastanesi kapandı. Pastane daha sonra 23 Aralık 2003’te yeniden açıldı.

1983 – Dünyanın en uzun (53,9 km) denizaltı tüneli olan Seikan Tüneli açıldı. Tünel Japonya’nın Honshu ve Hokkaido adalarını birbirine bağlıyor.

1984 – Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz’ü öldürmekten sanık İbrahim Çiftçi hakkındaki ölüm cezası kararı Yargıtayca bozuldu. Altı yıldır tutuklu bulunan İbrahim Çiftçi tahliye edildi.

1988 – Türk yazar ve anayasa hukuku profesörü Server Tanilli’nin ‘Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz’ adlı kitabı DGM kararı ile toplatıldı.

1991 – Somali diktatörü Siad Barre, isyancıların Başkent Mogadişu’yu ele geçirmesi üzerine ülkeden kaçtı.

1994 – İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul Kumkapı Polis Karakolu’nda gözaltına alınan Vakkas Dost isimli vatandaşın, polis memuru Nurettin Öztürk tarafından dövülerek öldürüldüğünü açıkladı.

1994 – Özgür Gündem gazetesinin Ankara temsilciliğinde patlama oldu. Ayrıca gazetenin Ankara Haber Merkezi’ne de molotof kokteyli atıldı.

1995 – Sahte kimlikle Fransa’ya giriş yaparken tutuklanan ve Eylül 1994’ten beri Paris’te cezaevinde bulunan Dev-Sol lideri Dursun Karataş, serbest bırakıldı.

1995 – Çocuk Hakları Sözleşmesi, Türkiye tarafından çekince koyularak kabul edildi.

1996 – Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarına, Yunan ve Türk gazetecilerin ayrı ayrı bayrak dikmeleri Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim yarattı.

1996 – Bursa’da 1963 yılından beri hizmet veren Teleferik özelleşti.

2000 – Kamuoyunda, İkinci Manisa davası olarak bilinen 10’u tutuklu 14 sanığın yargılandığı ve Yargıtay tarafından iki kez usulden bozulan davada, sanıklar, 2 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları aldılar.

2010 – Apple’ın kurucu ortaklarından ve Ceo’su Steve Jobs, aylardır beklenen taşınabilir bilgisayar ve akıllı telefon arası çok fonksiyonlu tablet bilgisayar iPad’ı, San Francisco`daki Yerba Buena Center`da Apple’ın basın konferansı sırasında tanıttı.

Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli Hizmete Girdi

2018 – İnşaatına 2014 yılında başlanılan, Sütlüce ile Kasımpaşa arasında 1316 ve 1234 metre olmak üzere toplam 2550 m’lik iki tüpten oluşan Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli, 27 Ocak 2018 tarihinde törenle hizmete girdi.

2021 – Avrupa’nın en yaygın sayısal loto oyunu olan Eurojackpot’un 94,8 milyon Euro’luk ikramiyesi, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Gütersloh kentinin Rietberg kasabasına yaşayan bir Türk vatandaşına isabet etti.

Ocak Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün