GündemSözler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları ve Şiirleri

En güzel ve anlamlı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları, Kutlama ve tebrik sözleri, En güzel kısa ve uzun 29 Ekim Şiirleri

En güzel ve anlamlı, gurur verici 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları, Kutlama ve tebrik sözleri, En güzel kısa ve uzun 29 Ekim Şiirleri, Cumhuriyet sözleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyetin kurulduğu 29 Ekim 1923 yılından itibaren büyük bir coşkuyla resmi bir bayram olarak kutlanmaktadır. Bu nedenle de 2021 Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajları büyüğün, küçüğe, küçüğün, büyüğe gönderebildiği mesajlar olarak gönderilir.

Özellikle öğrenciler, veliler, eğitimciler ve Cumhuriyet Bayramı coşkusunu sevdiklerini ile paylaşmak isteyen vatandaşlar en güzel, en yeni ve anlamlı mesajları araştırıyor. Cumhuriyet Bayramı mesajları 29 Ekim 1923’ün yıl dönümünde sosyal medyanın ana konusu olmaya devam ediyor. İşte yakınlarının bayramını kutlamak isteyenler için hazırlanmış o mesajlar…

Cumhuriyetinin ilanının 98. yıl dönümü

Bu yıl da Cumhuriyet Bayramı tebrik mesajları, kutlama sözleri ve Cumhuriyet Şiirleri, öğrenciler ve büyükler arasında gönderilmeye devam edilecek. Bu yıl 98. yıl dönümünü kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlanacak.

Bu milli bayram ile ilgili güzel, kısa ve uzun, anlamlı sözler, bu günün önemini ve değerini belirten alıntı cümleler araştırma konusu olduğundan, sevdikleriniz için gönderebileceğiniz, sosyal paylaşım sitelerinde ve Whatsapp kanalıyla paylaşabileceğiniz mesajları ve şiirleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cumhuriyet Bayramı Mesajları Atatürk sözleriyle kutlamak isteyenler için yazımızda Atatürk sözleri ve Cumhuriyetin ilanı döneminde çeşitli kaynaklardan alıntılar da bulabilirsiniz. Çünkü Cumhuriyetin kurucusu ve devletimizin ilk Cumhurbaşkanı Atatürk’tür.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti, zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti… 29 Ekim Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun!

“Efendiler yarın Cumhuriyeti kuruyoruz” diyen bir milletin torunları olduğum için gurur duyuyor Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum.

Bu güzel ülkeyi kuran ve bu güzel günü bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun!

“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Cumhuriyetimizin ilanının 98. yılında Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk”ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Bir TÜRK sadece zeybek oynarken diz çöker… “Ne Mutlu TÜRK’üm diyene“

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının üstün gayret ve fedakârlıklarla inşa ettikleri Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması, gelecek nesillerin eğitimli, kabiliyetli, vicdanlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi milletimizin en büyük hedefi ve arzusudur. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti, Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun!

Cumhuriyet; Bir devrimin, bir mucizenin yıldönümüdür. Cumhuriyet Bayramımızın 98. yıl dönümü Kutlu Olsun…

Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Bu duygularla Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

Bazılarının asla hissedemeyeceği bir onurun, bir gururun, bir namusun ve bir şerefin günüdür 29 Ekim

Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister. Cumhuriyetimizin 98. yılı milletimize kutlu olsun.

Ey Türk Kadını! Sen; Nene Hatun, İstanbul’da Halide Onbaşı, Sakarya’da Nezahat Onbaşı, İnebolu’da Şerife bacı, Kafkas cephesinde Fatma bacı, İnebolu’da Hakime Çavuş, Afyon’da Gördesli Makbule, Aydın’da Çete Emir Ayşe, Adanalı Rahime bacısın…  98 Yıl önce bugün 29 Ekim 1923

98 yıldır ‘Sen, Ben, O’ değiliz! Cumhuriyetimizin güvencesinde daima biriz, beraberiz. Benim Adım 29 Ekim

Bugün, bizim bağımsız ve özgür bir devlet olarak yeniden ayağa kalktığımız ve Cumhuriyeti kurduğumuz, Atatürk’ün ifadesi ile “En Büyük Bayram” günüdür.

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Şiirleri

CUMHURİYET

Bayrağımız çekilmiştir göğe,
Bir daha inmeyecektir yere,
Biz verirsek el ele,
Muhtaç olmayız namerde.

Atatürk’ün armağanı bu vatan,
İzinden yürürüz hep Ata’m.
Düşmandı yurdumuzdan kaçan,
Cumhuriyetle şenlendi vatan.

Ata’mın aziz kılıcı,
Kesti bitirdi savaşı,
Getirdi büyük barışı,
Cumhuriyettir tek kurtarıcı.

Akdeniz’e Doğru

Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti…

Sakarya’dan su içtik o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış bir avuç yılmaz erle.

“Hedef Akdeniz, asker!” diyen parmağa koştuk…
Zafer bahçelerinden gül koparmağa koştuk…

Yol gösterdi göklerden bize binlerce yıldız,
Kıpkızıl ufuklardan taştı al bayrağımız.

Koştuk aslanlar gibi kükreyip dağdan dağa
Canavarlar dişinden vatanı kurtarmağa.

Sakarya’dan su içtik o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış bir avuç yılmaz erle.

Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti…

Ömer Bedrettin Uşaklı

Cumhuriyet

Cumhuriyet Bayramı
Geldi bize ne mutlu!
Bayraklarla donattık,
Güzel okulumuzu.

Sokaklarda, evlerde,
Al bayrak dalgalanır.
Onun o al rengini,
Bütün bir dünya tanır.

Yirmi dokuz ekimi
Karşılarız neşeyle,
Çünkü bu günde erdik
Büyük Cumhuriyete.

Yürüyün arkadaşlar,
Hep ileri koşalım.
Bugün bayramımız var.
Gelin bayramlaşalım.

Ali PÜSKÜLLÜOĞLU

CUMHURİYET

Türk milleti savaştı
Yüce istiklâl için,
Sonunda temelini
Attı Cumhuriyetin.

Atamızın yolunda
Her zorluğu aşarız,
Biz sağlam Türk gençleri,
Neş’e ile coşarız.

Bin dokuz yüz yirmi üç
Yirmi Dokuz Ekimde,
Şan ve şeref içinde
Erdik Cumhuriyete.

Var olsun Cumhuriyet
Yaşasın Türk Milleti,
Bizler yaşatacağız
Şanlı Cumhuriyeti.

Ali PÜSKÜLLÜOĞLU

AKDENİZ’ E DOĞRU

Eğilmez başımız, taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık cumhuriyeti..

Sakarya’dan su içen o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış, yılmaz bir avuç erle,

“Hedef Akdeniz, asker!” diyen parmağa koştuk;
Zafer bahçelerinden gül koparmağa koştuk..

Yol gösterdi göklerden bize binlerce yıldız,
Kıpkızıl ufuklardan taştı al bayrağımız;

Koştuk aslanlar gibi kükreyip dağdan dağa,
Canavarlar dişinden vatanı kurtarmağa..

Vahşetlere dikilmiş gözlerimiz dumanlı,
Hürriyete susamış yanık bağrımız kanlı;

Çılgınca atılarak şanlı Dumlupınar’a,
Süngümüzden şan verdik coşkun yıldırımlara..

Sakarya’dan su içen o çelik süngülerle,
Yuvaları dağılmış, yılmaz bir avuç erle,

Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık cumhuriyeti…

Ömer Bedrettin Uşaklı

Kitap Alıntı Sözleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet ile ilgili ünlülerden alıntılar ve sözler

Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. 1923 (Atatürk’ün Siyaset Bilimi ve Devlet Yönetimi lll, S. 71)

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. 1933 (Afet İnan, Atatürk Hakkında B. H., S. 251)

İmkân kalmayacak surette muhafazasının mecburî kılan bir devlet şeklinde, cumhuriyet idaresi ilân olunsa bile, onu yaşatmak mümkün değildir. 1927 (Nutuk ll, S. 831)

Ben, 1919 senesi mayısı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde, maddî hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevî bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım. Ben Türk ufuklarından birgün mutlaka bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağını o kadar emindim ki, bunu âdeta gözlerimle görüyordum. 1937 (Cumhuriyet gazetesi, 1.4.1937)

Ölmek isteyen bir milleti hiçbir kuvvet kurtaramaz. Türk milleti ölmek istemez; o, daima yaşıyacaktır efendiler! (Şevket Aziz Kansu, Türk Dili Dergisi Sayı:12,1952,s.682)

Türk, esaret kabul etmeyen bir millettir. Türk milleti esir olmamıştır. 1925 (Atatürk’ün S.D. II s. 230)

Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin yapısının ruhu, millî egemenliktir. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir. Bir milletin egemenliğini anlayabilmesi ve onu güvenle koruyabilmesi, birtakım hususi vasıflara ve üstün terbiyeye sahip olmasına bağlıdır. Bir milletin ki siyasî terbiyesinde, sosyal terbiyesinde, vatan sevgisinde noksan vardır, öyle bir millet, egemenliğini lüzumu derecede kuvvetle elinde tutamaz. 1923 (Atatürk’ün S.D. I, s. 299-300)

Bu millet, bu memleket, yeni rejimi üzerinde dünyanın en makbul bir mevcudiyeti olacaktır. Ben bunu kendi gözlerimle görmeden ölmeyeceğim. 1929 (İkdam gazetesi, 11.8.1929)

Eğer bana Cumhuriyet nedir, diye sorarsınız. Size cevabım şudur: Cumhuriyet benim işte! İslamköy’den çıkmış bir köylü çocuğunu cumhurbaşkanı yapan, Cumhuriyet’tir. Cumhuriyet budur. Bunu Büyük Atatürk’e borçluyuz.” – Süleyman Demirel – Cumhuriyet Biziz

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı ne zaman ilan edildi?

29 Ekim 1923’te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.

2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaleti’nce düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karara bağlanmıştır. 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu