Tarihte Bugün

24 Ekim Tarihte Bugün

24 Ekim Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

24 Ekim Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 24 Ekim olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 24 Ekim’de ne oldu? 24 Ekim özel bir gün mü? 24 Ekim ne günü? 24 Ekim’de ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 24 Ekim Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

24 Ekim Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Birleşmiş Milletler’in Kuruluşu ve BM Günü (1945)
  • Dünya Bilgi Geliştirme Günü
  • Dünya Polio (Çocuk Felci) Farkındalık Günü
  • Silahsızlanma Haftası

Dünya Çocuk Felci Günü (24 Ekim), Uluslararası Rotary (Rotary International) tarafından çocuk felcine karşı bir aşı geliştiren ve ilk ekibi yöneten Amerikalı virolog ve tıbbi araştırmacı Jonas Salk’ın doğumunu anmak için oluşturuldu.

Günün Sözü: “Beş vakit namaz ve Cuma namazı diğer Cuma namazına kadar, Ramazan, diğer Ramazana kadar büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde aralarında işlenen küçük günahlara kefarettirler.” (Hadis-i Şerif)

24 Ekim Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1260 – Celaleddin Harzemşah’ın yeğeni ve Memlük Sultanı Seyfeddin Kutuz, siyasi rakibi I. Baybars tarafından bir suikast sonucu öldürüldü.

1857 – İlk futbol kulübü, Kuzey İngiltere’de bulunan Sheffield şehri’nin takımı olan Sheffield FC kuruldu.

1882 – Alman bilim insanı Robert Koch, verem mikrobunu keşfetti.

1911 – Tarihte ilk defa motorlu uçak uçuran Amerikalı Orville Wright (Wright Kardeşler), Kuzey Carolina’da hava aracı ile 9 dakika 45 saniye havada kalarak yeni bir Dünya rekoru kırdı. Bu uçuşu sayesinde neredeyse 10 yıldır kırılamayan bir rekorun sahibi oldu.

1912 – Birinci Balkan Savaşı’nda Osmanlı ve Sırp Orduları arasındaki Kumanova Muharebesi Sırpların galibiyeti ile sonlandı.

1926 – Ünlü illüzyonist Harry Houdini Detroit, Michigan’daki Garrick Tiyatrosu’nda son gösterisine çıktı.

1929 – New York Borsasında hisse senetleri düştü. Bu çöküş sürecini izleyen bunalım, dünya dış ticaretinde ciddi bir daralma yarattı.

1935 – İtalya, büyük bir Doğu Afrika ülkesi olan Etiyopya’yı işgal etti.

1935 – Türkiye geneli ilk belediyeler kongresi 1935’de 24-27 Ekim tarihleri arasında Ankara’da toplanarak başladı.

1939 – Naylon çoraplar, ilk kez Kuzey Karolina, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir liman kenti olan Wilmington’da satışa sunuldu.

Birleşmiş Milletler’in Kuruluşu

1945 –  Dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslararasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kurulan uluslararası bir örgüt olan Birleşmiş Milletler Antlaşması yayınlandı ve BM kuruldu.

Birleşmiş Milletler Antlaşması yürürlüğe girdi.

1945 – Birleşmiş Milletler Antlaşması, ABD’nin San Francisco şehrinde 51 kurucu devletin 50’si tarafından (Polonya hariç) 26 Haziran 1945’te imzalandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve imzacı devletlerin çoğunluğu tarafından onaylandıktan sonra 24 Ekim 1945’te yürürlüğe girdi. Daha sonra 24 Ekim, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Birleşmiş Milletler Günü olarak ilan edildi.

1945 – II. Dünya Savaşı sırasında, Nazilerin Norveç’i işgal etmesine yardım eden, daha sonra Hitler’in Norveç Başbakanı yaptığı Faşist Parti lideri Vidkun Quisling kurşuna dizildi.

Birleşmiş Milletler Günü

1947 – Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın yıldönümü olan 24 Ekim tarihinin “Birleşmiş Milletler’in amaçlarını ve başarılarını dünya halklarına duyurmaya ve onların desteğini almaya adanacağını” ilan etti.

1947 – Walt Disney, Amerikan Aleyhtarı Faaliyetler Komitesi (HUAC)’nde ifade vererek Komünist olduklarına inandığı bazı çalışanlarının isimlerini komiteye verdi.

1949 – Minik Vali olarak tanınan Ordinaryüs Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı görevine başladı.

1956 – Gazeteci Bedii Faik, Cumhurbaşkanına hakaretten 6 ay hapse mahkûm edildi.

1964 – Amerikalı insan hakları savunucusu Martin Luther King’e, Nobel Barış Ödülü verildi.

1965 – Nüfus sayımı yapıldı. Türkiye’nin nüfusu: 31.391.207

1969 – Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Behçet Kemal Çağlar,

61 yaşında hayatını kaybetti. (d. 1908) Onuncu Yıl Marşı, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Kemal Çağlar tarafından yazılmıştır.

Dünya Bilgi Geliştirme Günü

1972 – Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 24 Ekim’de Birleşmiş Milletler Günü’ne denk gelen tarihi Dünya Bilgi Geliştirme Günü olarak düzenlemeye karar verdi. Genel Kurul, her yıl dünya kamuoyunun dikkatini kalkınma sorunlarına ve uluslararası işbirliğini güçlendirmenin gerekliliğine dikkat çekmek amacıyla bugünü Dünya Bilgi Geliştirme Günü olarak ilan etti.

1975 – Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener katledildi. Saldırıyı ‘Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları’ adlı örgüt üstlendi.

1991 – Kripto davasında gazeteci Uluç Gürkan ile Dışişleri Bakanlığı memuru Hande Mumcu beraat etti.

1992 – Türkiye’nin ilk özel havaalanı olan Hezarfen, İstanbul Büyükçekmece’de hizmete girdi.

1996 – I. Avrasya İslam Şurası Türkiye’de toplandı.

1996 – Vehbi Koç’un cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’ndan çalındı.

1996 – Osmaniye Türkiye’nin 80. ili oldu.

2003 – Concorde yolcu uçağının son uçuşu New York ile Londra arasında yapıldı. Concorde Uçağı Ses üstü olarak tasarlanmış ancak güvenilirliğinin az, yüksek maliyeti ve sınırlı yolcu kapasitesi olduğu için üretimden kaldırılmıştır.

2021- Dolar 10 TL’ye tırmanıyor! Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 büyükelçi hakkında ‘istenmeyen kişi’ talimatını verdiği yönündeki açıklamasının ardından dolar bir rekor daha kırarak 9.75 TL seviyesine yükseldi.

2022 – Boris Johnson hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev yapan Hint asıllı 42 yaşındaki Rishi Sunak, Liz Truss’ın istifası sonrası İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. Muhafazakar Parti lideri Rishi Sunak, İngiltere’nin bu yıl üçüncü başbakanı olacak.

Ekim Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün