Yaşam

Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü 2023

2023 Dünya Kekemelik Farkındalık Günü ne zaman, hangi gün? Dünya Kekemelik Gününün önemi nedir? Kekemelik neden olur, tedavisi var mı?

2023 Dünya Kekemelik Farkındalık Günü ne zaman, hangi gün? Kekemelik nedir? Dünya Kekemelik Gününün önemi ve amacı nedir? Kekemelik neden olur, tedavisi var mı? Kekemelik ruhsal bir bozukluk mudur? Kekemelik tıbbi veya sağlık durumu mu? 22 Ekim Bugün ne günü? Hangi özel gün?

Dünya Kekemelik Farkındalık Günü

Kekemelik, iletişimi engelleyebilen ve kişinin yaşam kalitesini etkileyebilen bir akıcı konuşma bozukluğudur. Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü her yıl 22 Ekim’de kutlanır.

Kekemelik, tekrarların – veya seslerin ve hecelerin anormal şekilde kesilmesinin – konuşma akışını bozduğu ve yaygın olarak yanlış anlaşılan bir iletişim bozukluğudur. Kekeme rahatsızlığı olan bireylerde konuşmayla ilişkili olağandışı yüz ve vücut hareketleri de olabilir.

Araştırmalara göre kekemelik, konuşma üretimini etkileyen nörolojik bir bozukluktur. Konuşmalarındaki kesintiler dışında kekeleyen insanlar normaldir. Bununla birlikte, kekemeliği çevreleyen mitler ve önyargılar devam etmektedir. Bu inançlara değinilmezse, kekemelik yaşayan insanların kendilerini nasıl gördüklerini etkileyen, kamuda önyargı ve önyargıya yol açabilirler. Genç erkekler, genç kızlara göre dört kat daha fazla kekeler. Bir araştırmaya göre, kızların hayatta kekemelik döneminden daha erken kurtulma olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Siz ve çocuğunuz kekemelikle yalnız başına yüzleşmek zorunda değilsiniz. Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü, dünya nüfusunun yüzde birini etkileyen kekemelik konusunda halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyor, kekemeliğe dikkat çekiyor ve halkı bunun nedenleri hakkında eğitiyor. Gün aynı zamanda kekeleyen çocuklara ve yetişkinlere umut ve güç vermeyi amaçlıyor.

Tarihçesi

1998 yılında kurulan Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü, dünya çapında bu özel iletişim bozukluğuyla yaşayan milyonlarca insana dikkat çekiyor. Genellikle insanlar kekemelikten bahsederken, belirli bir kelimenin tekrarını hayal ederler; ancak kekemelik, sesli harfin veya hecenin uzaması da dahil olmak üzere birçok başka biçimde ortaya çıkar. Bu durum da değişkendir, yani kekemeliğin şiddeti tutarsızdır. Bazı günler bir kişi sadece birkaç kez kekeleyebilirken, bazen de kişinin gün boyu bir çok etkileşimini etkileyebilir.

19. yüzyıl Avrupa’sında, konuşma bozukluğundan etkilenen insanlar için ameliyat öneriliyordu. Cerrahlar, dilin arkasından üçgen bir kısmı çıkarmak, boyun ve dudaklardaki sinirleri ve kasları kesmek için makas kullanırlardı. Diğer cerrahlar, küçük dilin kısaltılması veya bademciklerin çıkarılması üzerine çalıştı. Bu uygulamalar daha sonra hastalar kan kaybından öldüğü için terk edildi ve hayatta kalanlarda kekemelik sorunu giderilemedi.

Kekemeliğin gelişimsel (çocukken edinilen) veya yetişkinlikte travma veya uyuşturucu kullanımı nedeniyle gelişen nörolojik bir bozukluk olduğu artık anlaşılmış olsa da, kekemeliğin onunla yaşayanları takip eden etkileşim sorunları halen devam ediyor.

Dünya Kekemelik Farkındalık Günü, kekemelik rahatsızlığından etkilenen insanlığın %1’ini ve başkalarının bu durum hakkında eğitimli kalmasına yardımcı olmak ve neler yapabileceğinizi öğrenmek için önemli bir fırsattır.

2017 yılında Türkiye’de, Kekemelerle dayanışmak ve kekemelikle ilgili toplumsal bir farkındalık yaratmak için “Özgürce Kekele” sloganıyla yola çıkan bir grup insan, Türkiye’nin ilk Kekemeler Derneği’ni kurdu.

Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü Neden Önemlidir?

Kekemelik bir iletişim bozukluğudur. Kekemeliğin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, mevcut araştırmalarda %70 çevresel ve %30 genetik olduğunu düşündüren çok faktörlü bir kökene sahip gibi görünebilir. Halk, kekeleyen kişilere hakim olmaktan ziyade iletişim sürecine ortak olarak destek olabilir.

Kekemelik yanlış anlaşılıyor

Kekemeliği ve bu durumla yaşayanları çevreleyen çok fazla yanlış bilgi var. Örneğin, birçok kişinin düşündüğünün aksine, bunun nedeni sinirlilik veya utangaçlık değildir. Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü, halkı kekemelik konusunda eğitir ve böylece bireylerin yaşadığı sorunların azaltılmasını sağlar.

Yardım sağlar

Bugün kekeleyen insanlara yalnız olmadıklarını göstererek ve konuşmalarını geliştirmeleri için kaynaklar sağlayarak umut veriyor. Bireyler, araştırma ve konuşma patologlarıyla daha kolay iletişime geçebilir ve terapilere katılabilir.

Topluluk

Ulusal Kekemelik Derneği, zorluklarını ve hikayelerini birbirleriyle paylaşan insanlardan oluşan bir topluluktur. Kekemeler, genellikle yerel bölgeler aracılığıyla verilen etkinliklere ve atölye çalışmalarına katılarak, benzer hikayeleri olan başkalarıyla tanışabilir ve onlardan bir şeyler öğrenebilir.

Dünya Kekemelik Vakfı; Kekemelere ve ailelerine ücretsiz çevrimiçi kaynaklar, hizmetler ve desteğin yanı sıra kekemeliğin nedenlerine yönelik araştırmalara destek sağlayan bir vakıftır.

Kekemeliğin tedavisi var mı?

Kekemeliğin gerçek bir tedavisi yoktur, ancak bozukluğu kontrol etmenin ve yönetmenin yollarını arayanlar için konuşma terapisi dersleri vardır. Bu durum bile her zaman %100 olumlu sonuç vermeyebilir. Çocuklar bazen ergenlik döneminden geçerken veya yetişkinliğe girerken kekemeliklerinden kurtulabilir. Diğer yandan ise çocukluk döneminde hiç kekeme olmayan yetişkinlerde daha sonra kekemelik geliştirebilir.

Kekemelik ruhsal bir bozukluk mudur?

Kekemelik, genetik olarak veya beyni etkileyen travma yoluyla elde edilebilen nörolojik bir konuşma bozukluğudur. Dolayısıyla kekemelik, genetik ve nörolojik nedenlere bağlanabilir ancak psikolojik değildir.

Kekemelik Hakkında Gerçekler ve İstatistikler

 • Dünya çapında 70 milyondan fazla insan kekemedir
 • Dünyada 66 milyon insan kekemeliğin etkilerinden müzdariptir.
 • Kekemelik erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır.
 • Neredeyse her 100 çocuktan 1’i uzun süreli kekemelik ile karşı karşıya kalıyor.
 • Kekemelik çocukların yaklaşık %5’ini etkiler.
 • ABD’de yaklaşık 10 milyon kişi kekeliyor.
 • Türkiye’de ise yaklaşık 1 milyon kişi kekeme rahatsızlığı yaşıyor.
 • Kekeleyen çocukların, kekelemeyenlere göre psikolojik sorunları olma olasılığı daha yüksektir.

Yıllara Göre Dünya Kekemelik Günü Tarihleri

Uluslararası Kekemelik Farkındalık Günü (International Stuttering Awareness Day – ISAD) her yıl 22 Ekim’de düzenlenen yıllık bir kutlamadır. Bu gün, dünya nüfusunun yüzde birini etkileyen kekemelik konusunda halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

 • 2023 – 22 Ekim Pazar
 • 2024 – 22 Ekim Salı
 • 2025 – 22 Ekim Çarşamba
22 Ekim Dünya Kekemelik Farkındalık günü

Kekemelik farkındalığının rengi nedir?

2009 yılı kekemelik farkındalık şeridinin başlangıcı oldu. Bu renk; deniz yeşilidir. ‘Mavi’ renk geleneksel olarak sakinlikle ilişkilendirilirken, ‘yeşil’ özgürlük, bağımsızlık ve adaleti temsil eder.

Kekeleyen İnsanlar için bu renklerin kombinasyonu, deneyimlerini anlayan ve paylaşan diğer insanlarla destek ve topluluk bulurken ‘barış’ ve ‘özgürlük’ arasındaki bağı gösterir.

Kekemelik ve kekeleyen insanların her gün karşılaştığı sorunlar hakkında farkındalığı artırmak için 22 Ekim’de Deniz Yeşili giysiler veya kurdele takmayı unutmayın.

Çocuklar ne zaman kekelemeye başlar?

Kekemelik genellikle iki ile yedi yaşları arasında başlar. Ancak, bir çocuğun hayatının herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. İlk kez yeni bir kardeşe sahip olmak ve yeni bir okula girmek gibi diğer yaşam değişiklikleri de ilgili olabilir.

Benzer Konular 

Kaynak
Uluslararası Kekemelik Derneği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün