İslam

2023 Cemaziyelahir ayı ne zaman başlıyor?

Cemaziyelahir ayı ne zaman başlıyor? İslami takvimde Hicri 6. olan 1445 yılı Cemâzilahir 14 Aralık 2023 Perşembe günü başlıyor.

Cemaziyelahir ayı ne zaman başlıyor? Cemaziyelahir ayında neler yapılır? Cemaziyelahir ayının anlamı nedir? İslam dininde Hicri aylardan altıncısı olan 2023 Cemâziyelâhir ayı 14 Aralık 2023 Perşembe günü itibariyle başlıyor.

Cemâziyelâhir ne demek? İslâm alemi açısından önemi ve fazileti yüksek olan Cemâziyelâhir Ayı ne zaman başlayacak? Hangi Hicri aydayız ve yıldayız? Cemaziyelahir ayı hangi aydır? Cemâziyelâhir ayının önemi nedir? Miladi takvime göre hangi güne denk geliyor? Bu ayda hangi ibadetler yapılır, nasıl ihya edilir? Cemâziyelâhir ayında çekilecek zikirler ve tesbihler nelerdir? İslam takvimine göre 12 ay hangileridir?

Cemâziyelevvel ayının son günleri yaşanmaya başlarken Cemâziyelâhir ayı ne zaman başlayacak? soru da araştırma konusu oldu. İşte 2023 Cemâziyelâhir Ayı hakkında tüm bilgiler…

Cemaziyelahir ayı ne zaman başlıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler ve hicri aylar takvimine göre 1 Cemâziyelâhir 1445 – Miladi takvime göre 14 Aralık 2023 Perşembe günü başlamaktadır. Bu yıl 29 gün çeken Cemâziyelâhir ayının son günü ise 11 Ocak 2024 Perşembe gününe denk geliyor. Bir sonraki girecek Recep ayı ile üç aylar başlıyor…

Cemâziyelâhir Anlamı Nedir?

Cemaziyelahir ayı, Hicri Aylardan Cemâziyelevvel ayından sonra, Recep ayından önce gelen, Cemaziyelsani veya Cemaziyelsaniye ya da Cemaziyelahire olarak adlandırılır ve hicri kameri ayların altıncısıdır. Cemâziyelâhir (Arapça: جُمادی‌الآخر) Ayı, Hicri takvime göre yılın 6. ayıdır.

Cemâziyelâhir kelime anlamı olarak Arapça “Cemadi”, “Cemazi”, “cemada” kökünden gelerek ve donma, şiddetli soğuk ve buz, kurak ve soğuk toprak anlamına gelir. Bu ay isimlendirilirken suların donduğu döneme rastladığı için, bu aya bu isim verilmiştir.

Câhiliye döneminde diğer aylar gibi Cemâziyelevvel ve Cemâziyelâhir aylarının da başka adları bulunduğu, bu isimlerin İslâm’ın doğuşu sırasında kullanılmaya başlandığı nakledilmektedir (Cevâd Ali, VIII, 454).

Cemâziyelâhir Arapça Yazılışı: جُمادی‌الآخر

Cemâziyelâhir ayı kaç gün çeker?

Cemâzil-Âhir ayı ne zaman başlar, ne zaman biter?

2023 yılının son günlerinde idrak edeceğimiz Hicri aylardan Cemâzil-Âhir ayı 14 Aralık 2023 Perşembe günü başlayacak. Bu sene 29 gün çeken Cemâziyelâhir ayı 11 Ocak 2024 tarihinde sona erecek.

 • 1 Cemâziyelâhir 1445 – 14 Aralık 2023 Perşembe
 • 29 Cemâziyelâhir 1445  – 11 Ocak 2024 Perşembe

Bir sonraki hicri 7. ay olan Recep ayı (Hicri 1445) 12 Ocak 2024 Cuma günü başlamaktadır.

Cemâziyelâhir Ayının Önemi

Cemâziyelâhir Ayı, İslam dinine göre önemli ve faziletli aylardandır. Cemâziyelevvel ayı gibi Cemâziyelâhir ayı da Müslümanların tövbeye yönelmesine, bol bol nafile namaz kılıp Allah’a (c.c.) dua ederek, tefekkür ederek, tövbe istiğfar etmesine vesile olan mübarek bir aydır. Bu ayda normal evrâd-u ezkâra devam edilmelidir. Hem Cemaziahir ayı da mübarek 3 aylardan önceki ay olduğu için “büyük tövbe ayı” olarak anılmaktadır.

Aynı zamanda hem Cemaziyelevvel hem de Cemaziahir ayları, mübarek 3 aylardan önceki aylar oldukları için de tövbe ayları olarak kabul edilir.

Cemâziyelâhir Ayının Fazileti Nedir?

Hicri Takvim’in 6. ayı olan bu ay, Cemâziyelevvel ve Cemâziyelâhir ayı ile birlikte “büyük tövbe ayı” olarak da bilinmektedir. Mübarek üç ayların başlangıcından bir önceki ay olan Cemâziyelâhir ayı da hususi kıymet ve önem verilmesi gereken aylardandır. İslam dinine göre Mübarek sayılan bu aylarda, gün ve gecelerde yapılması tavsiye edilen dualar, ibadetler, ilahi rıza ve manevi mertebelere kavuşmak için oldukça önem arz etmektedir.

Müslüman bir kul olarak kulluk vazifemizin en başında, Allahu Teala’nın farz kıldığı ibadetler, ondan sonra da vacip ibadetler gelir. Hiç bir ibadet, farzdan daha üstün olamaz. Zira farz olan ibadetler, isteğe bağlı olarak değil, mecburi olarak yapılması gereken ibadetlerdir. Yapmayanlar veya yapamayanlar sorumluluktan kurtulamazlar. Nafile ibadetler ise, yapılması mecburi olmayan, fakat yapanların değerini Allah katında artıran ibadetlerdir.

Bunun içindir ki Hadis-i Kudsi’de;

بِالْفَرَرئِضِ نَجَى مِنِّى عَبْدِى وَ بِالنَّوَافِلِ يَتَقَرَّبُ اِلَىّ

“Farzları yerine getirmekle kulum benim azabımdan kurtulur, nafileleri yapmakla da bana yakınlık kazanır.” buyrulmuştur. (Buhari-Muslim)

Cemâziyelâhir Ayında Meydana Gelen Olaylar

Araplar arasında Cemâziyelâhir’de pek çok olayın meydana geldiğini ifade eden şöyle bir söz vardır: “Hayret verici pek çok olay cumâdâ ile receb arasında meydana gelir”

6 Cemâziyelâhir – Dört büyük halifeden, İslam dininin Hz. Ebu Bekir’den sonraki ikinci halifesi, Hz. Ömer Cemâziyelâhir ayının altısında halife olmuştur.

20 Cemâziyelâhir – Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in neslinin kendisiyle devam ettiği en küçük kızı Hz. Fatıma-i Zehra’nın (r.a) doğum tarihi ihtilaflı olmakla birlikte (605, 609, 615) yıllarında dünyaya geldiğine dair çeşitli rivâyetler ve görüşler vardır. Bir rivayete göre de Hz. Fâtıma ise Cemâziyelâhir ayının yirmisinde dünyaya gelmişlerdir.

22 Cemâziyelâhir 13 – İslam dininin ilk halifesi ve ilk Müslümanlardan Hz. Ebû Bekir, Cemâziyelâhir ayının yirmi ikisinde (23 Ağustos 634 tarihinde) altmış üç yaşında vefat etti.

28 Cemâziyelâhir – Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.v) süt annesi Halime’ye verilmesi Cemâziyelâhir ayının 28. günü olmuştur.

Yeni Ay Görüldüğünde Okunacak Dua

“Hicri aylarda birinci veya ikinci günleri aya bakarak şu duayı okumak sünnettir.”

هِلاَلُ خَيْرٍ وَرُشْدٍ آمَنْتُ بِللَّهِ الَّذِي خَلَقَكَ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعاَلَميِنَ

“Hilalü hayrin ve ruşdin amentü billahillezii halegake velhamdülillahi rabbil alemiin”

Alamı: Hayır ve hidayet ayı(hilali)olasın. Ey hilal seni yaratan Hz. Allah’a iman ettim. Ve alemlerin rabbi olan Allahu Teala’ya hamd olsun. (Ebul-Faruk KS Hazretleri)

Bu duadan evvel 1 defa tekbir getirilir ve sonra bu dua 3 veya daha fazla okunur.

Bu duayı okuyan kimsenin çocuğunun çoluğunun dinini diyanetini Cenabı Hak kendisi muhafaza eder. Bu duanın maddi ve manevi faydası vardır ve sünneti seniyyedir.

Dünyada ve ahirette sıkıntı görmez; yeni ayı gözetlemek sünneti şerifedir.

Hilâl görülünce üç kez tekbir ve tehlilden sonra üç kez şöyle dua etmelidir.

 • Hilâle hayrin ve rüşdin! Amentü billâhillezî halekake. (3 kere)
 • Elhamdü lillâhillezî zehebe bişehrin keza ve cae bişehrin keza.
 • Allahümme ahlilhü aleyna bil-emal ve’l-imani vesselâmeti vesselam.

Anlamı: “Ey hayır ve salah hilâli. Seni yaratan Allahü Teâlâ’ya iman ettim. Şu ayı götürüp bu ayı getiren Yüce Allah’a hamd olsun, Allah’ım! Bu ayı bizlere emniyetle, imanla, selâmet ve selâmla bulundur.” (Ebu Davud)

Hicri Aylardan 6. ay olan Cemâziyelahir ayından sonraki 7. ay olan ve aynı zamanda 2024 üç ayların başlangıcı olan Recep ayı (Hicri 1445) 12 Ocak 2024 Cuma günü başlar.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

Cemâziyelâhir Ayımız mübarek olsun…

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün