Kuran-ı Kerim

Âl-i İmran Suresi 27. Ayet Arapça-Türkçe Okunuşu ve Meali

Kuran-ı Kerim 3. suresi olan Âl-i İmran Suresi 27. Ayet Açıklaması, Arapça-Türkçe yazılışı, okunuşu, kelime anlamı, Meali

Kuran-ı Kerim 3. suresi olan Âl-i İmran Suresi 27. Ayet “Tülicü’lleyle fi’n-nehari ve tülicü’n-nehare fi’l-leyl…” Meali ve Açıklaması ve Tefsiri, Arapça-Türkçe yazılışı, okunuşu, kelime anlamı

Âl-i İmran Suresi Hakkında Bilgi

Kuran-ı Kerim’in 3. suresi olan Âl-i İmran Suresi 3. Cüzde yer alır. 200 ayet ve 14605 harften oluşmaktadır. Kur’ân-ı Kerîm’in Bakara suresinden sonra ikinci uzun suresidir.

Âl-i İmran kelimesinin anlamı İmran Ailesi anlamına gelmektedir. Medine’de nazil olmuştur.  Kuran-ı Kerim’de iniş sırasına göre 89. Suredir. Başındaki Huruf-u Mukatta (şifreli harfler) ise Elif Lam Mim’dir.

Âl-i İmran Suresi 27. Ayet Açıklaması ve Diyanet Tefsiri

Ali İmran Suresi 26. Ayet açıklaması ve konusu olarak;

Geceyi gündüze katmak, gündüzü geceye katmak ifadesi, müfessirlere göre;

Bazen gecenin kısalması, bu kısalmanın gündüze dahil edilmesi, bazen de bunun aksinin gerçekleşmesi olarak düşünülebilir.

Diğer bir anlam olarak ise gündüzden sonra gecenin gelmesi, dünyanın karanlığa büründürülmesi, sonra tekrar gündüzün getirilip dünyanın aydınlatılması anlamları taşır. (Diyanet İşleri Başkanlığı Tefsir Bölümü, İbn Atıyye)

Ayrıca fıkıh ve tefsir âlimi İbn Arafe’ye göre Kuran-ı Kerim, her seviyedeki insana hitap ettiğinden dolayı herkesin anlayabileceği ifadeleri içerir. Ayetin anlamı olarak hem günlerin kısalıp uzaması olayı hem de herkesin fark ettiği günlerin ve gecelerin oluşmasını ve mevsimlerin değişmesini kapsamaktadır. Ayrıca sahih bir dini inanca sahip olduktan sonra insanların yeryüzünde cehalet ve şirk karanlığının kaplamasına ve ardından Allahu Teala’nın Peygamberler göndererek insanlığa aydınlık yolu göstermesine işaret eder.

Ayette geçen “Ölüden diriyi çıkarır, diriden ölüyü çıkarırsın” ifadeleri de Allahu Teala’nın Hayy ve Mumit isimlerinin tecellilerini, ihya, hayat verme, diriltme ve imate, öldürme, hayatına son verme sıfatlarını açıklar. Ayrıca geniş manada ise mevsim değişiminde bitkilerin ölmesi ve baharda tekrar dirilmesi ve canlanması gibi…

Ayetin son bölümünde ise “ve dilediğine hesapsız rızık verirsin” cümlesi Yüce Allah’ın kime ne kadar rızık vereceğinin hesabını soracak hiçbir varlık yoktur. O’nun ihsanı ve lütfu geniş, sınırsız ve hesapsızdır. O’nun ihsanı, vermesi ve lütfu bunu hak etmesine göre değil, kendi takdirine ve iradesine göredir. (Kuran, Diyanet Tefsiri, Râzî, VIII, 10)

Âl-i İmran Suresi 27. Ayet Arapça

 

Arapça Yazılışı

Arapça Okunuşu

Tülicü’lleyle fi’n-nehari ve tülicü’n-nehare fi’l-leyl, ve tuhricü’l-hayye mine’l-meyyiti ve tuhricü’l meyyite mine’l-hayyi ve terzüku men teşa’ü bi gayri hisab.”

Âl-i İmran Suresi 27. Ayet Mealleri

Diyanet Vakfı Meali: Geceyi gündüze katar, gündüzü de geceye katarsın. Ölüden diriyi çıkarır, diriden de ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de sayısız, hesapsız rızık verirsin.

Diyanet İşleri Meali: Geceyi gündüze sokarsın, gündüzü geceye sokarsın. Ölüden diriyi çıkarırsın, diriden ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali: Geceyi gündüzün içine sokarsın, gündüzü gecenin içine sokarsın; ölüden diri çıkarırsın, diriden ölü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.

Ömer Nasuhi Bilmen Meali: Geceyi gündüz içine tıkarsın, gündüzü de gece içine tıkarsın, ve diriyi ölüden çıkarırsın, ölüyü de diriden çıkarırsın ve dilediğini hesapsız olarak merzuk buyurursun.

Hayrat Neşriyat Meali:

Geceyi gündüze katarsın, gündüzü de geceye katarsın! Hem ölüden diriyi çıkarırsın, diriden de ölüyü çıkarırsın! Dilediğini ise hesabsız rızıklandırırsın!

Ali imran Suresi 27. Ayet

Kelime Kelime Anlamı

tûlicu el leyle: geceyi sokarsın
fî en nehâri: gündüzün içine
ve tûlicu en nehâra: ve gündüzü sokarsın
fî el leyli: gecenin içine
ve tuhricu el hayya: ve canlıyı çıkarırsın
min el meyyiti: ölüden
ve tuhricu el meyyite: ve ölüyü çıkarırsın
min el hayyi: canlıdan
ve terzuku: ve rızıklandırırsın
men teşâu: dilediğin kimseyi
bi gayri hısâbin: hesapsız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün