İlmihal

Vacip Anlamı Nedir? Vacip olan ibadetler nelerdir?

İslam dininde ve fıkıh ilminde Vacip anlamı nedir, kısaca açıklaması, vacip ibadetler ve farz ibadetleri arasındaki farklar nelerdir? 

İslam dininde ve fıkıh ilminde Vacip anlamı nedir, kısaca açıklaması, Diyanet ilmihal bilgileri, vacip ibadetler ve farz ibadetleri arasındaki farklar nelerdir?

Vacip, sözlük anlamı olarak gerekli ve sabit olan, lâzım ve gerekli olan şey anlamlarına gelmektedir. Dini anlamında ise farz ile eş değerde olup, yapılması kesin ve bağlayıcı fiillerdir.

Vacip Ne Demek?

Sözlük anlamı olarak gerekli ve sabit olan, lâzım ve gerekli olan şey anlamlarına gelmektedir. Fıkıh ilminde fakihlerin çoğunluğuna göre farz ile eş anlamlı olup kişinin fiil olarak yapılmasını kesin ve bağlayıcı tarzda belirtildiği fiil demektir.

Vacip, Farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile gerekli ve yapılması lazım emredilen şeylerdir.

Vacip ibadetler hangileridir?

  • Vitr namazı kılmak (Yatsı namazı 10 rekattır, en son kılınan 3 rekat vitr namazıdır.)
  • Kurban Bayramında kurban kesmek 
  • Bayram namazı kılmak (Kurban ve Ramazan bayramı olarak yılda 2 kez bayram namazı kılmak)

Farz ve Vacip Arasındaki Fark Nedir?

Vacip kelimesinin anlamından da anlaşılacağı üzere bir emrin yerine getirilmesi farz kadar keskin değildir. Vacip olan emri ya da fiili inkar eden Müslümanlıktan çıkmazken, Farz olan emir ya da fiili inkar eden ise Müslümanlıktan çıkar.

Farzı inkar eden kimse dinden çıkar ancak vacibi inkar eden kimse dinden çıkmaz ama günah işlemiş olur.

Örneğin; namazın vaciplerinden herhangi birinin terk edilmesi namazı bozmaz. Namazın vaciplerinden biri sehven terk edilmişse sehiv secdesi yapmak gerekir. Eğer kasten terk edilmişse namazın iade edilmesi yani yeniden kılınması gerekir.

Meselâ fıtır sadakası, namazda Fâtiha suresi’nin okunması, vitir ve bayram namazları, kurban kesme belirtilmiş delillerle sabit olduğundan farz değil vâciptirler.

Farz olan ibadetler ve fiiller nelerdir?

Farz yani yapılması kesin olarak gerekli olan ibadetler ve fiillerdir. Farzları terkeden kimse günah işlemiş ve ağır cezayı hak etmiş olur. Farz olduğunu inkâr eden dinden çıkar. Namaz, oruç, kader veya haccın inkârı gibi.

Vacip kuranda geçer mi?

Kur’ân-ı Kerîm’de vâcip kelimesi geçmemektedir. Hac Suresinde sadece bir âyette “vecebe” fiili “düşmek” anlamında kullanılmıştır. (el-Hac 22/36).

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün