Esmaül Hüsna

Ya Hayyu Ya Kayyum Anlamı, Zikri ve Faziletleri

Esmaül Hüsna Allah'ın 99 ismi olan Ya Hayyu Ya Kayyum isimleri anlamı nedir? Ya Hayyu Ya Kayyum zikri, Fazileti Ebced değeri ve zikir adetleri

Esmaül Hüsna Allah’ın 99 ismi olan Ya Hayyu Ya Kayyum isimleri anlamı nedir? Ya Hayyu Ya Kayyum zikri, Fazileti Ebced değeri ve zikir adetleri

Ya Hayyu ne demek? Ya Hayyu fazileti nedir? El Kayyum anlamı nedir? Peki Ya Hayyu Ya Kayyum fazileti nedir? Ya Hayyu Ya Kayyum ne zaman okunur?

“Ya Hayyu Ya Kayyum” Zikri ve Faziletleri

يَا حَىُّ يَا قَيُّومُ

Allah’ın (C.C.) 99 ismi Esmaül Hüsna isimlerinden olan Ya hayy esması, Her şeye hayat veren diriliği sonsuz, can veren anlamındadır. Ya Kayyum ismi ise; daima baki bütün varlığı, gökleri, yeri ve her şeyi varlığıyla ayakta tutan anlamına gelir.

Anlamı:  Ey (Zatına mahsus ezelî ve ebedî hayat sahibi olan) Hayy, ey (bütün mahlûkatı yöneten ve koruyan) Kayyûm!

İsm-i A’zam olabileceği hakkında rivayetler olan bu zikrin na-mütenahi (sınırsız) faziletlerinden bir kaçını sizinle paylaşayım inşaallah. Çünkü hayırlar paylaşılınca daha da artar biiznillah. Allahu Teala, bu büyük zikirle amel edebilmeye cümlemizi muvaffak eylesin…

Hz. Ali (kerremallahu veche) şöyle anlatıyor;

“Bedir Harbi başlayınca bir müddet savaştım. Sonra Resûlullah ne yapıyor diye bakmak için hızla yanına vardım. Bir de baktım ki, Allah Resûlü secdeye kapanmış, durmadan: “Yâ Hayyu yâ Kayyûm, Yâ Hayyu yâ Kayyûm: Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım, Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım!” diye niyâzda bulunuyor, bundan başka bir şey söylemiyorlardı.

Oradan ayrıldım, biraz daha savaştım ve tekrar geldim. Yine secde hâlinde aynı şekilde Allah’a yalvarıyorlardı. Savaşa tekrar döndüm. Bir müddet sonra tekrar geldiğimde Allah Resûlü aynı şekilde duâ ediyorlardı. Nihâyet Allah Teâlâ ona yardım ve fetih kapılarını açtı.”

“Ya Hayyu ya Kayyum! Bi rahmetike esteğîsu.”

“Ey daima hayatta olan Hayy, bütün varlıkları ayakta tutan Kayyum! Rahmetinin hakkı için senden yardım istiyorum.”

Ya Hayyu Ya Kayyum

Allahü Teâlâ’nın bu iki  ismi şerifini her gün birlikte 184 defa “Yâ Hayyü Ya Kayyum celle  celalühü” şeklinde  zikir  eden kimselerin, haram olmadığı sürece her dileği kabul olur ve gerçekleşir.

El Hayy Anlamı Nedir?

Her şeye can ve hayat veren, diriliği sonsuz olan anlamına gelir. Diri, her şeye gücü yeten ve her şeyi bilen manalarına gelen bu zikri, sözünün tesirli olmasını ve herkesten tazim görmeyi isteyen kişilerin günde ihlaslı olarak 324 kere zikretmeleri tavsiye olunur.

Ya Hayy ismi şerifini zikretmeye devam eden kişinin hem ömrü uzun hem de afiyette olduğu gibi kalbi de Allah ın nuru ile nurlanır. Hasta olanlar okuması halinde şifaya kavuşurken, Ya Hayyu Ya Kayyum isimlerini 184 defa zikredenin her muradı Allah ın izni ile gerçekleşir.

Bir de yine Ya Allah, Ya Hayy, Ya Kayyum isimlerini birlikte olarak zikretmeye devam eden kimseler ise Allah yolundan ayrılmazlar.

Arapça Yazılışı 

Ya Hayyu يَا حَىُّ

Ebced değeri ve zikir saati: 

  • EL-HAYY isminin zikir adedi ve ebced değeri 18 adettir. Zikrin saati Güneş, günü pazardır. Büyük ebcede göre hesaplanıp 18×18= 324 adet okunması daha uygundur.

El Kayyum Anlamı Nedir?

Gökleri ve yeri,bütün mahlukatı ayakta tutan.

Kur’an-ı Kerim’de pek çok yerde Allah’ın, HAYY ve KAYYUM olduğu birlikte zikredilmektedir. Bunlardan biride hemen herkesin bildiği ve her gün okuduğu AYET’EL-KÜRSİ ayetidir.

“Allahü lâ ilâhe illâ hüve’l–hayyü’l–kayyûm”

Allah’tan başka ilah yoktur. O, Hayy’dır, sürekli diridir. Kayyum’dur O, kudretin kaynağıdır. Ne gaflet yaklaşır O’na ne kendinden geçme, nede uyku.

Arapça Yazılışı

El-Kayyûm : القيّوم
Yâ Kayyûm : يَا قَيُّومُ

  • El Kayyum Esmasının Ebced değeri ve zikir saati: 156 adettir. Zikir saati Müşteri,zikrin günü Perşembedir.

YA KAYYUM: Daima baki bütün varlığı, gökleri, yeri ve her şeyi varlığıyla ayakta  tutan.

Allahü Teâlâ’nın bu iki  ismi şerifini her gün  birlikte 184  defa ” Yâ Hayyü Ya Kayyum celle  celalühü” şeklinde  zikir  eden kimselerin, haram olmadığı sürece her dileği kabul olur ve gerçekleşir.

  • YA HAYYUHer şeye  hayat veren diriliği sonsuz, can veren.
  • YA KAYYUM: Daima baki bütün varlığı,gökleri,yeri ve her şeyi varlığıyla ayakta  tutan.

Allahü Teâlâ’nın bu iki ismi şerifini her gün  birlikte  184 defa “Yâ Hayyü Ya Kayyum celle  celalühü” şeklinde  zikir  dene kimselerin, haram olmadığı sürece her dileği kabul olur ve gerçekleşir.

Her kim YA HAYYU YA KAYYUM zikrine devam ederse;

  • ALLAH Teâlâ, ondan her türlü kederi, sıkıntıyı ve üzüntüyü giderir.
  • ALLAH Teâlâ, onu hiç ummadığı yerlerden rızıklandırır.

* ALLAH Teâlâ, her gün güneş doğarken 40 kere bu zikre devam edenlerin; kalbini (manevi hayatla) diriltir, fikrini nurlandırır, zorluklarını kolaylaştırır, (dilini) hikmetle konuşturur, göğsünü marifetullaha açar. (Kaynak: Dimyati, El-Cevahiru’l-Lü’lüiyye fi şerhi’l-erbaine’n-Neveviyye; syf: 16)

El Hayy Esması ne için okunur?

Her gün 324 kere “Ya Hayy celle celâlühû” zikrine devam edenin sıhhati devamlı olur.

300.000 kere “Ya Hayy celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan ebedi olarak hasta olmaz. Kalbi tevhid nuru ile nurlanır. Hastaysa şifaya kavuşur.

Her gün 324 kere “Ya Hayy celle celâlühu” zikrine devam edenin kalbinde Tevhid nuru parlar.

Ya Hayy ismini zikreden kişinin ömrü uzun ve afiyette olur.

Ya Hayyu Ya Kayyum isimlerini birlikte 184 defa zikredenin her muradı gerçekleşir.

Ya Allah Ya Hayy Ya Kayyum isimlerini birlikte zikreden Allah yolundan ayrılmaz.

“Yâ Allah, yâ Hayyü yâ Kayyûm” diye okumaya devam eden kimse, insanlığın menfi propagandasının etkisinden kendini korur. Sapık yollardan uzaklaşır.

18 veya 324 kere bir hastaya okunursa şifaya kavuşur, çok faydalıdır.

Bu isme devam eden kimsenin ömrü uzun, sıhhatli olur ve  kalbi nurlanır

Üzerinde yorgunluk halsizlik hisseden kimse okumaya devam ederse enerjisi yükselir o hallerinden eser kalmaz.

Seher vaktinde 324 kez okuyan ve devam eden kimse istediği kimsenin kalbini kazanır.

Ya Kayyum Esmasının Özellikleri

Bu ismin zikriyle uğraşan kimse, mutluluğa erer, istediğine kavuşur.

Bu ismin zikrine her gün (780) defa devam eden  kimse, her tuttuğu iş kolayca hallolur. her yerde herkes tarafından sevilir, sayılır. ilgi ve itibar görür.

Ya Hayyu Ya Kayyum ismini her gün güneş doğarken ZÜHRE  saatinde, vekfi üzerinde iken (174) veya (870) defa zikreden kimse kısa zamanda bir çok olağanüstü hallere vakıf olur. Birtakım gizli sırlar, özellikle yıldızların esrarı kendisine açılır. Yerin ve denizlerin altında olup biten birtakım olaylardan ve uzayın derinliklerindeki esrarengiz şeylerden haberdar olur .İnsanların kafa ve kalplerinden geçen birtakım şeylere de nüfuz edebilir.

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün