Esmaül Hüsna

Ya Hayyu Ya Kayyum Zikri ve Faziletleri

“YA HAYYU YA KAYYUM” ZİKRİNİN FAZİLETLERİ
يَا حَىُّ يَا قَيُّومُ
YA HAYYU YA KAYYUM
Anlamı:  Ey (Zatına mahsus ezelî ve ebedî hayat sahibi olan) Hayy, ey (bütün mahlûkatı yöneten ve koruyan) Kayyûm!
——–
İsm-i A’zam olabileceği hakkında rivayetler olan bu zikrin na-mütenahi (sınırsız) faziletlerinden bir kaçını sizinle paylaşayım inşaallah. Çünkü hayırlar paylaşılınca daha da artar biiznillah. ALLAHımız, bu büyük zikirle amel edebilmeye cümlemizi muvaffak eylesin…

Ya Hayyu Ya Kayyum

Allahü Teâlâ’nın bu iki  ismi şerifini her gün  birlike  184  defa ” Yâ Hayyü Ya Kayyum celle  celalühü” şeklinde  zikir  eden kimselerin, haram olmadığı sürece her dileği kabul olur ve gerçekleşir.

——–

EL-HAYY

Anlamı : Diri her şeye gücü yeten ve her şeyi bilen manalarına gelen bu zikri sözünün tesirli olmasını ve herkesten tazim görmeyi isteyen kişilerin günde ihlaslı olarak 324 kere zikretmeleri tavsiye olunur.

Ya Hayy ismi şerifini zikretmeye devam eden kişinin hem ömrü uzun hem de afiyette olduğu gibi kalbi de Allah ın nuru ile nurlanır. Hasta olanlar okuması halinde şifaya kavuşurken, Ya Hayyu Ya Kayyum isimlerini 184 defa zikredenin her muradı Allah ın izni ile gerçekleşir. Bir de yine Ya Allah, Ya Hayy, Ya Kayyum isimlerini birlikte olarak zikretmeye devam eden kimseler ise Allah yolundan ayrılmazlar.

Ebced değeri ve zikir saati: EL-HAYY isminin zikri (18) adettir. Zikrin saati Güneş, günü pazardır. Büyük ebcede göre hesaplanıp 18×18= 324 adet okunması daha uygundur.

YA HAYYÜ; Her şeye  hayat veren diriliği sonsuz,can veren.

EL- KAYYUM; Gökleri ve yeri,bütün mahlukatı ayakta tutan.Kur’an-ı Kerim’de pek çok yerde Allah’ın, HAYY VE KAYYUM olduğu birlikte zikredilmektedir. Bunlardan biride hemen herkesin bildiği ve her gün okuduğu AYET’EL-KÜRSİ’dir.

Allah’tan başka ilah yok.Hayy’dır O, sürekli diridir. Kayyum’dur O, kudretin kaynağıdır.ne gaflet yaklaşır O’na ne kendinden geçme ,nede uyku.

El-Kayyûm : القيّوم
Yâ Kayyûm : يَا قَيُّومُ

El Kayyum Esmasının Ebced değeri ve zikir saati: 156 adettir. Zikir saati Müşteri,zikrin günü Perşembe’dir.

YA KAYYUM: Daima baki bütün varlığı,gökleri,yeri ve her şeyi varlığıyla ayakta  tutan.

Allahü Teâlâ’nın bu iki  ismi şerifini her gün  birlike  184  defa ” Yâ Hayyü Ya Kayyum celle  celalühü” şeklinde  zikir  eden kimselerin, haram olmadığı sürece her dileği kabul olur ve gerçekleşir.

YA HAYYÜHer şeye  hayat veren diriliği sonsuz, can veren.

YA KAYYUM: Daima baki bütün varlığı,gökleri,yeri ve her şeyi varlığıyla ayakta  tutan.

Allahü Teâlâ’nın bu iki  ismi şerifini her gün  birlike  184  defa “Yâ Hayyü Ya Kayyum celle  celalühü” şeklinde  zikir  dene kimselerin,haram olmadığı sürece her dileği kabul olur ve gerçekleşir.
——–
Her kim YA HAYYU YA KAYYUM zikrine devam ederse;
* ALLAH Teâlâ, ondan her türlü kederi, sıkıntıyı ve üzüntüyü giderir.
* ALLAH Teâlâ, onu hiç ummadığı yerlerden rızıklandırır.
* ALLAH Teâlâ, her gün güneş doğarken 40 kere bu zikre devam edenlerin; kalbini (manevi hayatla) diriltir, fikrini nurlandırır, zorluklarını kolaylaştırır, (dilini) hikmetle konuşturur, göğsünü marifetullaha açar.
(Kaynak: Dimyati, El-Cevahiru’l-Lü’lüiyye fi şerhi’l-erbaine’n-Neveviyye; syf: 16)

EL-HAYY Esması En Çok Ne İçin Nasıl Okunur?

 • Her gün 324 kere “Ya Hayy celle celâlühû” zikrine devam edenin sıhhati devamlı olur.
 • 300000 kere “Ya Hayy celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan ebedi olarak hasta olmaz. Kalbi tevhid nuru ile nurlanır. Hastaysa şifaya kavuşur.
 • Her gün 324 kere “Ya Hayy celle celâlühu” zikrine devam edenin kalbinde Tevhid nuru parlar.
 • Ya Hayy ismini zikreden kişinin ömrü uzun ve afiyette olur.
 • Ya Hayyu Ya Kayyum isimlerini birlikte 184 defa zikredenin her muradı gerçekleşir.
 • Ya Allah Ya Hayy Ya Kayyum isimlerini birlikte zikreden Allah yolundan ayrılmaz.
 • “Yâ Allah, yâ Hayyü yâ Kayyûm” diye okumaya devam eden kimse, insanlığın menfi propagandasının etkisinden kendini korur. Sapık yollardan uzaklaşır.
 • 18 veya 324 kere bir hastaya okunursa şifaya kavuşur,çok faydalıdır.
 • Bu isme devam eden kimsenin ömrü uzun, sıhhatli olur ve  kalbi nurlanır
 • Üzerinde yorgunluk halsizlik hisseden kimse okumaya devam ederse enerjisi yükselir o hallerinden eser kalmaz.
 • Seher vaktinde 324 kez okuyan ve devam eden kimse istediği kimsenin kalbini kazanır.

EL- KAYYUM;Gökleri ve yeri,bütün mahlukatı ayakta tutan.Kur’an-ı Kerim’de pek çok yerde Allah’ın, HAYY VE KAYYUM olduğu birlikte zikredilmektedir.Bunlardan biride hemen herkesin bildiği ve her gün okuduğu AYET’EL-KÜRSİ’dir.

Allah’tan başka ilah yok.Hayy’dır O,sürekli diridir.Kayyum’dur O,kudretin kaynağıdır.ne gaflet yaklaşır O’na ne kendinden geçme ,nede uyku.

Ya Kayyum Esmasının Özellikleri, Fazileti ve faydaları :

 • Bu ismin zikriyle uğraşan kimse,mutluluğa erer,istediğine kavuşur.
 • Bu ismin zikrine her gün (780) defa devam eden  kimse,her tuttuğu iş kolayca hallolur.her yerde herkes tarafından sevilir, sayılır. ilgi ve itibar görür.
 • YA HAYYU YA KAYYUM ismini her gün güneş doğarken ZÜHRE  saatinde, vekfi üzerinde iken (174) veya (870) defa zikreden kimse kısa zamanda bir çok olağanüstü hallere vakıf olur.birtakım gizli sırlar,özellikle yıldızların esrarı kendisine açılır.yerin ve denizlerin altında olup biten birtakım olaylardan ve uzayın derinliklerindeki esrarengiz şeylerden haberdar olur.İnsanların kafa ve kalplerinden geçen birtakım şeylere de nufuz edebilir.

 

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu