GündemSözler

İstiklal Marşı Kabulü Mesajları ve Anma Haftası Sözleri

İstiklâl Marşı'mızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmesinin 100. yıldönümü kutlu olsun.

İstiklal Marşı Kabulü Mesajları ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Sözleri. İstiklâl Marşı’mızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmesinin 100. yıldönümü kutlu olsun.

Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’mızla yüzce milletimizin Kurtuluş Savaşında gösterdiği azmini, bağımsızlık aşkını, hür yaşama iradesini en parlak ve en güçlü şekilde ifade ederek, milletimizin cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmini en güzel şekilde ölümsüzleştirdiği 12 Mart tarihi, Türkiye genelinde kutlanıyor.

Bilindiği üzere 2021 yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. Yıldönümü dolayısıyla “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edildi.

İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli marşıdır. Marşın sözlerini Mehmet Akif Ersoy yazmış, bestesini Zeki Üngör yapmıştır.

İşte İstiklal Marşımızı anlatan, anlam ve önemini ifade eden, Mehmet Akif Ersoy ve Milli Marşımız için kutlama ve tebrik sözleri ve mesajları, Atatürk sözleri ve alıntıları

İstiklal Marşı Kabulü Mesajları

Bağımsızlığımızın sembolü, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde ‘’Milli Marş’’ olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz…

Türk Edebiyatının en önemli şairi olan Mehmet Akif, fikirleri, idealleri, mütevazı hayatı ve asil duruşuyla örnek bir şahsiyettir.

Kurtuluş Savaşının en zorlu günlerinde, milli beraberlik, moral kaynağı ve cesaret, milli değerleri ve vatan sevgisini en güzel şekliyle anlatan, özetleyen kahramanlık destanıdır İstiklal Marşı…

Asil Türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü veciz şekliyle anlatan Milli bir Marştır İstiklal Marşı…

Türk Milletinin bağımsızlık beyannamesi, birlik ve beraberlikten gelen gücümüzü timsali, Türkiye vatandaşlarının en kıymetli ortak değerleridir İstiklal Marşı…

Merhum Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle yaktığı milli mücadele ruhu aziz milletimizin sinesinde sonsuza dek yaşayacaktır.

Her mısrası Türk milletinin gücünü silinmez izlerle kazıyor hafızalara. 100 yıl önce işledi ruhumuza, hala aynı coşkuyla haykırılıyor… Mehmet Akif Ersoy’un Türk milletine emaneti olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün yıl dönümü kutlu olsun.

Ortak düşüncemiz, ortak sesimiz ve vicdanımız olan İstiklal Marşımızı ilelebet muhafaza edeceğiz.

İstiklal Marşı, en zorlu koşullarda bile birlik ve beraberlik içinde mücadele etmenin, yılmamanın, inancın ifadesidir. 100. Yılı Kutlu Olsun.

Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi, ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!’ Öyleyse Atatürk’ün dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır.”

Dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızın altında İstiklal Marşımızı söylerken ayaklarımız yere sağlam basar, göğsümüz kabarır, gücümüze güç katar, başımız dik, sesimiz gür çıkar. Çünkü bu marş bizim, üzerinde yaşadığımız toprakların her karışı gibi, Türk milletinindir!

Bugün İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz…

İstiklal Marşı ile ilgili sözler, alıntılar

Türk Milleti istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. – Atatürk

İstiklal Marşı benim değil Türk Milleti’nin eseridir. – Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif’in en büyük meziyeti, her mısrasını inanarak yazmış oImasındadır. Onun içindir ki İstikIaI Marşı, hiçbir babayiğit tarafından benzeri yazıIamayan alev gibi bir şiirdir. – Peyami Safa

Tarihe bakın, bütün miIIetIerin bir esaret ve hürriyetsizIik devri geçirdikIeri bir hakikattir. – Atatürk

İstikIaI Marşında, istikIaI davamızı anlatması bakımından büyük bir manası oIan mısralar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır:

Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır Hakk’a tapan miIIetimin istikIaI!

Asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki; Türk’ün Mete hikayesinde olduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir fakat hürriyeti asla! – Atatürk

Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır. – Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma gününde, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu