Kuran-ı Kerim

Kuran-ı Kerim’de Geçen Şifa Ayetleri Okunuşu ve Anlamı

Kuran-ı Kerim'de Geçen Şifa Ayetleri, Kuran-ı Kerim'de şifa ayeti olarak 6 adet ayet bulunur. Şifa ayetleri ve Duaları, Arapça-Türkçe okunuşu ve yazılışı, anlamları

Kuran-ı Kerim’de Geçen Şifa Ayetleri, Kuran-ı Kerim’de şifa ayeti olarak 6 adet ayet bulunur. Şifa Duası Nedir? Şifa Ayetleri Nelerdir? Hastalara Okunacak Şifa ayetleri ve Duaları, Arapça-Türkçe okunuşu ve yazılışı, anlamları

Kuran-ı Kerim’de Geçen Şifa Ayetleri

Hazreti Peygamber Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesselem), Kurandaki Fatiha suresinin fazilet ve faydasının çok fazla olduğunu ve her derde şifa olduğu belirtmiştir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlık veya hastalık durumunda ya da herhangi bir sıkıntı zamanında okunması gereken surelerden biri Fatiha suresidir. Fatiha suresi şifa ayetleri içerir.

Yasin süreside şifa için okunan surelerden biridir. Yasin suresini hasta olan kişinin kendisi okuyabileceği gibi bir başkası da hastanın yanında duyabileceği şekilde Yasin suresini okuyabilir.

Bunun dışında Haşr suresinin son üç ayeti, Amenerrasulü ve Ayetel kürsi ayetleri şifa niyetiyle de okunur.

sifa-ayetleri-tevbe-14

Tevbe Suresi – 14. Ayet: Kâtilûhum yuazzibhumullâhu bi eydîkum ve yuhzihim ve yansurkum aleyhim ve yeşfi sudûre kavmin mu’minîn(mu’minîne).

Onlarla savaşın. Allah sizin ellerinizle onları azaplandırır ve onları alçaltır. Ve onlara karşı size yardım eder (zafere ulaştırır). Ve mü’minler kavminin göğüslerine şifa verir (iyileştirir, ferahlatır).

sifa-ayetleri-yunus-57

Yunus Suresi – 57. Ayet: Yâ eyyuhân nâsu kad câetkum mev’ızatun min rabbikum ve şifâun limâ fîs sudûri ve huden ve rahmetun lil mu’minîn(mu’minîne).

Ey insanlar! Size, Rabbinizden öğüt (vaaz) ve göğsünüzde olana (nefsinizin kalbindeki hastalıklara) şifa ve mü’minlere hidayet ve rahmet gelmiştir.

sifa-ayetleri-nahl-69

Nahl Suresi – 69. Ayet: Summe kulî min kullis semerâti feslukî subule rabbiki zululen, yahrucu min butûnihâ şarâbun muhtelifun elvânuhu fîhi şifâun lin nâs(nâsi), inne fî zâlike le âyeten li kavmin yetefekkerûn(yetefekkerûne).

Sonra meyvelerin (çiçeklerin) hepsinden yeyin! Rabbinin emre amade kılınmış yollarında sülûk edin (uçun, dolaşın). Onun karnından muhtelif (çeşitli) renklerde içecek (bal) çıkar. Onda insanlar için şifa vardır. Muhakkak ki bunda, tefekkür eden bir kavim için elbette bir âyet (delil) vardır.

sifa-ayetleri-isra-82

İsrâ Suresi – 82. Ayet: Ve nunezzilu minel kur’âni mâ huve şifâun ve rahmetun lil mu’minîne ve lâ yezîduz zâlimîne illâ hasârâ(hasâran).

Kur’ân’dan indirdiğimiz şeyler, mü’minler için şifadır ve rahmettir. Ve zalimlerin sadece hüsranını (kaybettiği dereceleri) arttırır.

sifa-ayetleri-suara-80

Şuarâ Suresi – 80. Ayet: Ve izâ maridtu fe huve yeşfîni.

Ve hastalandığım zaman bana şifa veren, O’dur.

Sırasıyla Kuran-ı Kerim’de 6 şifa ayeti

Kuran-ı Kerim’de şifa ayeti olarak 6 adet ayet bulunur.

  1. De ki: O, (Kur’ân) inananlar için doğru yolu gösteren bir kılavuzdur ve şifâdır… Fussilet suresi 44. ayet
  2.  “Hastalandığım zaman bana şifâ veren O’dur”. Şura suresi 80. Ayeti
  3. “Biz, Kur’ân’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, mü’minler için şifâ ve rahmettir…” İsra suresi 82. Ayeti
  4. “…Onların (arıların) karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifâ vardır…” Nahl suresi 69. Ayeti
  5. “…Gönüllerdeki dertlere şifâdır…” Yunus suresi 57. Ayeti
  6. “Allah, mümin bir topluluğun kalplerine şifa versin/gönüllerini ferahlatsın!” Tevbe suresi 14. Ayeti

 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün