Şifalı Bitkiler

Çörek Otu Bitkisi – Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Peygamber Efendimiz’in hadislerinde de övülmüş olan Çörek Otu Bitkisi nedir? Özellikleri ve faydaları

Peygamber Efendimiz’in hadislerinde de övülmüş olan Çörek Otu Bitkisi nedir? Özellikleri ve sağlığa faydaları ve hakkında genel bilgiler

Çörek Otu Bitkisi

Çörek otu, binlerce yıldır bütün dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılan ve birçok kutsal kitaplarda ismi geçen, genellikle şifalı bitki olarak bilinen, binlerce yıldır insanların kullandığı bir bitkidir.

Latince adı; Nigella Sative’dir.  Çörek otu bitkisi tedavi ettiği hastalıklar ve insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır.

Nigella Sative yani Çörek otu bitkisi günümüze kadar birçok çeşitli araştırma konusu olmuştur. Birçok ülkede çeşitli hastalıklardan korunmak için ve hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Bilinen en önemli özelliği ise kanserli hücrelerin temizlenmesinde etkili olması ve kansere karşı koruyuculuğudur.

Peygamber Efendimiz’in Hadisleri ile de övülmüş bir bitki özelliği taşımaktadır.

Peygamber Efendimiz (s.av) Çörek Otu hakkında şöyle buyurur;

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh)’dan rivayet edildiğine göre:

“Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

“Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.” (Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizî, Tıbb 5)

ÇÖREK OTUNUN DİĞER FAYDALARI

Yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirlenen çörek otunun bazı ilaçlarda da ham madde olarak kullanılmaktadır.

* Çörek otu, meme ve prostat kanserini yavaşlatır, akciğer kanserine karşı koruyucudur.

* Kan şekerini düşürür.

* Kanı sulandırır.

* Kalp enfarktüsü riskini azaltır.

* Romatizma ağrılarını dindirir.

* Öksürük ve solunum yolu hastalıklarını tedavi ettiği bilinir.

* Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

* İltihap giderici ve idrar söktürücüdür.

* Cilt hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.

* Antioksidan özelliğe sahiptir.

* Zayıflamaya yardımcı olur.

* Hazmı kolaylaştırır.

* Mikrop ve virüslere karşı koruyucudur.

* Depresyon ve panik atak hastalığını tedavi edicidir.

Çörek otunu bu kadar değerli  kılan unsur, içerdiği vitamin ve minarel değerleridir. Şaşırtıcı şekilde insan sağlığına sağladığı katkı ve hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılan çok zengin ve güçlü vitamin ve mineralleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

Çörek otu vitamin olarak A, H, C, B1, B2 ve B6 içerir. Mineral olarak ise; selenyum, çinko, magnezyum içeren çörek otunun içerdiği en önemli bileşim ise thymol türevidir.

Thymoquinone, çörek otunun önemli bir bileşeni olarak,  birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Bronşit, alerji, artrite, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddetini azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı etki sağlar.

Çörek otunda ortalama %38 karbonhidrat, %35 çeşitli yağlar, %21 albümin bulunmaktadır. Geriye kalan %6’lık  kısım ise, birbirinden farklı yüze yakın maddeden oluşur.

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları

Astım Hastalığına olan Faydası: Çörek otunun astım hastalığına yönelik olumlu etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar Bilim adamları tarafından yapılan diğer araştırmalar çörek otu yağının ihtiva ettiği antienflamatuar özelliğin solunum yolu adalelerini genişlettiği tespit edilmiştir. Çörek otu

astım tedavisine yardımcı olmaktadır.

Çörek otu astım atakları olduğu zaman bir fincan kahve ile karıştırılarak sabah ve akşam içilir. 2 gün devam edilen bu tedavide astım atağı yavaşlar ve geciktirir.

Çörek Otu Yağı Astım Tedavisinde Nasıl Kullanılır:

Çörek otu yağını göğüs ve sırt kısmına uygulanır veya kaynar suya bir tatlı kaşığı çörek otu yağı karıştırılarak günde iki kere buharını solunur.

Çörek otunun kapsül halinde sabah ve akşam 2 kere yemekten 1 veya 2 saat önce alınabilir. Eğer mide de ülser var ise yemekten 2 saat sonra alınabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün