Gündem

Yemen Yardım | İyilik Denizi Derneği

Yemen Yardım kampanyaları kapsamında İyilik Denizi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çalışmalarına devam ediyor. Peki Yemen'e nasıl yardım edebilirim? Mesajla bağış nasıl yapılır?

Yemen Yardım kampanyaları kapsamında İyilik Denizi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çalışmalarına devam ediyor. Peki Yemen’e nasıl yardım edebilirim? Mesajla bağış nasıl yapılır?

Yemen’de açlık ve çaresizlik giderek artıyor. Yardımlarımıza devam edebilmemiz için desteğinize ihtiyacımız var. Gelin hep birlikte Yemen’e yardım edelim.

Yemen Yardım

Türkiye genelinde ve İyilik Denizi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kapsamında sürdürülen ve belirlenen konularda Acil Yardım desteği sağlanıyor. Eldeki kaynakların en verimli şekilde kullanılması adına yerel hükümet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve halkın önde gelenleri ile ortak çalışmalar yürütülebiliyor. Acil yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasından sonra da İyilik Denizi’nin çalışmaları devam ediyor; benzer felaketlerin tekrar yaşanmaması adına coğrafyanın yaşam koşulları sosyal, çevresel ve ekonomik desteklerle sürdürülebilir kalkınma programları doğrultusunda iyileştiriliyor.

Acil Yardım Gereken Ülkeler

Dünya üzerinde pek çok ülke, doğal afetler, yoksulluk ya da savaş sebebiyle acil yardım gereken ülkeler arasına girer. Bu ülkelerin yardım ve destek ihtiyacı da, diğer ülkelerdeki yardımsever insanlar ya da yardım ve destek dernekleri aracılığıyla sağlanır. Bu yardımlar direkt olarak para desteği olarak yapılabileceği gibi, ülkenin su kuyusu, eğitim ve sağlık ihtiyacını karşılamaya yönelik de olabilir. Özellikle Asya kıtası üzerinde bulunan Yemen yardım bekleyen ülkelerin başında geliyor, yardım ihtiyacı da nüfus arttıkça artmaktadır.

Bu sebeple de yardım ve dayanışma dernekleri çoğunlukla Afrika ülkelerine ve Afrika’daki çocuklara yardım kampanyası düzenler. Afrika dışında sıcak savaşın sürdüğü Ortadoğu ülkeleri de acil yardım gereken ülkeler arasında sayılabilir. Asya kıtasında özellikle Yemen, Nepal ve Bangladeş su kuyusu ve gıda yardımı gibi birçok temel ihtiyaçlara gereksinim duyuyor. Dünya üzerinde her ülke zaman zaman acil yardıma ihtiyaç duyabilir.  Bu gibi durumlarda da diğer ülkeler yardım kampanyaları düzenleyerek bu ihtiyacı giderir. Yemen yardımları için ülkemizde birçok dernek yardımseverlerin destekleri ile yardım ulaştırıyor.

Ülkeler Neden Acil Yardım İhtiyacı Duyar?

Acil yardım gereken ülkeler incelendiğinde, yardım ihtiyacının pek çok farklı sebepten meydana gelebileceği görülür. Ayrıca yardım ihtiyacı dönemsel ya da sürekli olabilir. Örneğin orman yangınları yaşanan bir ülkenin yardım ihtiyacı yangınlar söndürülene ve yangının yaraları sarılana kadardır. Fakat fakirlik, hastalık ve kuraklığın kronikleştiği ve su kuyusuna ihtiyacın giderek arttığı Afrika ve Yemen yardım ihtiyacı yakın vadede sona ermeyecektir.

Ülkelerin yardıma ihtiyaç duydukları sebep, yardımın temelini de oluşturur. Kuraklığın olduğu bir bölgeye su kuyusu yardımı yapılabileceği gibi, iç savaşın hüküm sürdüğü Ortadoğu ülkelerine sağlık ve gıda yardımı yapılıyor. Ülkelerin, diğer ülkelerin yardımına ihtiyaç duymasına sebep olabilen durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Savaş
 • Kuraklık
 • Yoksulluk
 • Rejim değişikliği
 • Salgın hastalık
 • Deprem, sel, tsunami gibi doğal afetler

Bu sebeplerden herhangi biri, bir ülkeyi yardıma muhtaç hale getirebilir. Bu durumda da diğer ülkelerdeki yardımseverler, yardım ve dayanışma dernekleri bu muhtaçlığı gidermek için yardım kampanyaları düzenler. İyilik Denizi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de acil yardım gereken ülkeler için özellikle Afrika ve Yemen yardım kampanyaları başta olmak üzere çeşitli yardımlar düzenleyen güvenilir derneklerden biridir.

Yardıma ihtiyacı olan ülkelerdeki insanlarla empati kuran, onların sorunlarına yardım etmek isteyen kişiler için İyilik Denizi su kuyusu başta olmak üzere pek çok yardım kampanyası yürütmektedir. Tüm dünya genelinde de bu şekilde Afrika ve Yemen yardım kampanyalarına katılmak, zor durumda olan insanlara yardım etmek mümkündür. Yardıma muhtaç olan ülkelerin sayısı her geçen gün artsa da, yardım kampanyalarına destek de o denli artmaktadır.

Acil Yardım Gereken Ülkeler İçin Yardım Kampanyaları

Acil yardım ihtiyacı bulunan ülkelere yardım etmek için sistematik bir kampanya yürütmek gerekir. Yardımların ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede ulaşabilmesi için çabalayan yardım ve dayanışma dernekleri, pek çok ülke için kampanya düzenlemektedir. Her ne kadar yardım kampanyalarının odağında Afrika ülkeleri olsa da, Ortadoğu’da savaşın içinde kalmış ülkeler için de yardım kampanyaları düzenlenir.

Tüm yardım kampanyalarının temel amacı bir yarayı sarmak, insanlara umut taşımak ve yardım eli uzatmaktır. Devletlerin vatandaşları için gereken koşulları sağlayamadığı durumlarda, yardım kampanyaları kişilerin hayat kalitelerini yükseltmeyi, temel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. Ülke genelinde ve İyilik Denizi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kapsamında sürdürülen yardım kampanyaları şu şekildedir:

 • Afrika ve Asya su kuyusu
 • Kurban
 • Fidan bağışı
 • Sağlık hizmetleri
 • Yetimlere yardım
 • Zekât
 • Giysi
 • Eğitim
 • Kadım doğum ve çocuk sağlığı
 • Orman yangını ilk yardımı
 • Sokak hayvanlarına yardım
 • Bisiklet yardımı
 • Dikiş makinesi yardımı
 • Fidye
 • İftar

Yardım Kampanyalarına Nasıl Destek Olabilirim?

Acil yardım gereken ülkeler için düzenlenen yardım kampanyaları tüm ülkenin desteğine ihtiyaç duyar. Bağışların gereken yere ulaşması için de güvenilir ve kampanya süreçlerini şeffaf bir şekilde ilerleten dernekler tercih edilmelidir. Ayrıca dernekler ihtiyacın tam olarak hangi alanda olduğunu ve nasıl yardım edilebileceğini de önceden araştırır ve kampanyayı bu doğrultuda düzenler.

Afrika ve Yemen yardım ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmak ve umut olmak için yürütülen başta su kuyusu ve gıda yardımı olmak üzere yardım kampanyalarına destek olmak, katılım sağlamak çok kolaydır. Öncelikle güvenilir bir dernek bulmak gerekir. Daha sonra dernek ile iletişime geçilerek aktif olarak yürüttüğü yardım kampanyaları öğrenilir ve istenen ya da belirlenen miktarda yardım yapılır.

İyilik Denizi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği internet sitesi üzerinden Dünya’nın her köşesindeki yardıma muhtaç kişiler için yürütülen yardım kampanyalarını görüntülemek mümkündür. Bu sayede yardımda bulunmak istediğiniz kampanyaya kolayca bağışta bulunabilir, kampanyanın konusu olan kişilere yardım eli uzatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün