Şifalı Bitkiler

Yağmur yağınca şeffaflaşan İskelet Çiçeği

Latince ismi Diphylleia grayi olan Yağmur yağınca şeffaflaşan "İskelet Çiçeği" anlamı, hikayesi, tohumu ve bakımı, nerede bulunur ve yetişir?

Latince ismi Diphylleia grayi olan yağmur yağınca şeffaflaşan “İskelet Çiçeği” anlamı, hikayesi, tohumu ve bakımı, nerede bulunur ve yetişir? İşte çiçeği yağmur yağdığında şeffaflaşıp kuruduğunda ilk haline dönen bitki “Diphylleia grayi – İskelet Çiçeği”

İskelet Çiçeği

Anavatanı ABD, Japonya ve Çin’ olan ve ülkemizde de yetişen bu çiçek, yağmur yağınca şeffaflaşıp transparan oluyor, kuruduğunda ise eski görünümüne dönüyor.

Tabiatın en zarif ve muhteşem çiçeklerinden biri olan “İskelet Çiçeği” yağmur yağdığında veya ıslandığında yapraklarının şeffaflaşması ile ünlü bir çiçek. Halk arasında bilinen ismi ile iskelet çiçeği olarak bilinmektedir.

Latince adı “Diphylleia grayi” olan bu çiçeğin anavatanı ise Japonya, Çin ve ABD’nin bir bölümü olarak biliniyor.

İskelet Çiçeği – Diphylleia

Dört mevsim ekilebilen ve yetiştirilebilen şeffaf yaprakları olan çiçek ışıklı ve nemli ortamları seviyor. Yaklaşık 10-14 hafta içerisinde çiçek veren bu çiçek 10 cm’ye kadar gelen boyu ile eşsiz bir güzellik sunuyor.

Allahu Teala’nın adeta tefekkür etmemiz için yarattığı bu şeffaflaşan iskelet çiçeği, ıslandığında veya yağmur yağdığında yaprakları transparan oluyor. Kuruduğunda ise tekrar eski haline geri dönüyor.

İskelet Çiçeği – Diphylleia

Çiçeğin yapraklarının bu şekilde şeffaflaşıp tekrar eski haline gelmesinin sebebi ise bulundurduğu renk pigmentleri.

Hikayesi

Latince adı Diphylleia grayi olan bu bitki Berberidaceae familyasından 1803 yılında Doğu Amerika ve Doğu Asya’ya özgü bir cins olarak tanımlanmış küçük bitki grubundandır.

İskelet Çiçeği – Diphylleia

Normalde narin, opak beyaz renkte yaprakları vardır. Ancak üzerine yağmu yağdığında veya yaprakları ıslandığında kristal berrak bir şekle döner. Yapraklarındaki beyaz damarlar kemik gibi göründüğünden dolayı iskelet çiçeği adını almıştır. Çiçek kuruduğunda tekrar beyaz rengine döner.

Adeta sanat eseri gibi görünen bu çiçek zarif ve muhteşem görüntüsüyle dikkat çekiyor.

İskelet Çiçeği – Diphylleia

Herkesin evinde yetiştirme şansı olan bakımı kolay bu çiçek tohum olarak Türkiye’de satılıyor. Çok pahalı olmayan tohumlarını evinizde köklerin gelişebileceği kadar bir toprak veya torf içinde dikerek güneş ışınlarının direk gelmediği bir ortama koyup arada el fısfısı ile sulamak gerekiyor. Tohumlar çimlendiğinde ise güneş alan bir yere çıkarabilirsiniz.

Tohum olarak nerede bulunur / satılır?

Ülkemizde de yetiştirilebilen bu bitki kolayca internet üzerinden veya çiçek marketlerinden tohum olarak  bulunabilir.

Bahçenizde veya evinizde bu çiçeğe sahip olmak ve yetiştirmek isterseniz internet üzerinden tohumları satılmaktadır. Uygun fiyata ister Türkiye’den isterseniz de yurt dışından bu güzel çiçeği satın alıp yetiştirebilirsiniz.

Diphylleia

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün