Namaz

Mevlid Kandili Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır? 2023 Mevlid Kandilinde kılınan Tesbih namazı kaç rekattır? Mevlid Kandilinde hangi namaz kılınır?

Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır? 2023 Mevlid Kandili namazı kaç rekat kılınır? Mevlid Kandili Namazı Saat Kaçta Kılınır? Mevlid Kandili namazı var mı? Mevlid Kandili’nde hangi namaz kılınır? İşte Mevlid Kandili’nde tesbih namazı kılınışı ve okunacak dualar! Mevlid kandilinde tesbih namazı nasıl kılınır?

İslam alemi için önemli ve değerli olan Resul-i Ekrem aleyhissalâtü vesselâm’ın dünyayı şereflendirdiği Mevlid Kandili günü yaklaşıyor. Müslüman dünyasında heyecanla beklenen Mevlid Kandili bu yıl itibariyle 26 Eylül 2023 Salı günü idrak ediliyor. İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (S.A.V) doğum günü olarak bilinen Mevlid Kandili’nin gelmesiyle birlikte kılınacak namaz merak edilmeye başlandı.

Peki Mevlid Kandili namazı nedir, kaç rekat ve ne zaman kılınır? İşte Mevlid Kandili namazı kılınışı…

Mevlid Kandili Namazı

Kandil namazı ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bir ayrıntı bulunmuyor. Ancak Müslümanlar böyle kandil gecelerinde ve özel günlerde Hz. Peygamber Efendimiz Muhammed S.A.V’ın amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, Mevlid Kandili’nde kılınan namazlar arasında yer alıyor.

Tesbih namazı 4 rekat olarak kılınan nafile bir namazdır. Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarına göre dini geceler akşam ezanı ile başlar ertesi gün imsak vaktine kadar devam eder.

Nafile namaz ve ibadetlerini yapmak isteyen Müslümanlar akşam namazından sonra Tesbih namazı, Hacet Namazı, Kaza Namazı gibi diğer nafile namazları kılabilirler. İslam âlimlerine göre ise en faziletli olan zaman dilimi gece yarısı yani Yatsı namazından sonraki vakitlerdir.

Mevlid Kandiline özel namaz var mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer dini kaynaklarda Mevlid Kandili gün ve gecesine ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir.

Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, nefis muhasebesi yaparak hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe ve istiğfar etmeli, dua ve zikir ile meşgul olarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Mevlid Kandili namazı, Tesbih Namazı ya da Nafile Namaz, Yatsı namazından sonra kılınır.  Mevlid Kandili’nde 12 rekat nafile namaz kılabileceğiniz gibi 4 rekatlık tesbih namazı da kılınabilir. Tesbih namazı ferdi olarak tek başına kılınabileceği gibi cemaat ile birlikte imama uyularak da kılınabilir.

Mevlid Kandilinde Nafile Namaz Nasıl Kılınır?

Mevlid Kandili’nde yapılabilecek nafile ibadetlerden biri de tesbih namazı yada nafile namaz kılmaktır.

Mübarek gecelerde, kandil gecelerinde kılınması tavsiye edilen tesbih namazı 4 rekat kılınıyor. Tesbih namazı, her rekatında Allah’ı zikreden tesbihin defalarca okunmasıyla kılınan bir namazdır.

Mevlid Kandili’nde kılınması tavsiye edilen nafie namaz (Hacet Namazı) ise 12 rekat kılınır.

Nafile Namaz ise farz veya vacip olan namazların dışında kılınan Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in kıldığı ve kılınması için tavsiye ettiği namazlardır.

Mevlid Kandili Namazı (Tesbih Namazı) Nasıl Kılınır?

Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiştir

Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

Özel ve mübarek gecelerde, Mevlid Kandilinde Tesbih Namazı kılmak için her rekatta 75’er defa okunan aşağıdaki tesbihi ezberlemek gerekmektedir.

Arapça Yazılışı ve Okunuşu: 

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

“Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-aziym”

Tesbih Namazı Kılınışı

Dört rekât olan Tesbih namazı şöyle kılınır:

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. “Niyet ettim Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır.

Sübhâneke’den sonra 15 kere

  • “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” okunur.
  • Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve zamm-ı sûre okunur.
  • Sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih okunmuş olur.

İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve zamm-ı sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır.

Dördüncü rek’atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik, RabbenaAtina ve Rabbenağfirli duaları okunur. Sonra sağa ve sola dönülerek selam verilir ve; Es-selamü aleyküm ve rahmetüllah denir. Böylece Tesbih Namazı tamamlanır ve toplam üç yüz (300) tesbih edilmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün