Yaşam

Sophomania ne demek? Sophomaniac kime denir?

Türkçe ifadesiyle Sofomanya veya Sofomani tanımı nedir? Sophomaniac kime denir? Sophomania olup olmadığımı nasıl anlarım?

Sophomania ne anlama geliyor? Sophomaniac kime denir? Sophomaniac bir kelime mi? Üstün ve her şeyi bildiğini iddia eden birine ne denir? Süper zeka sanrılarınız var mı? Sophomania olup olmadığımı nasıl anlarım? Sophomaniac kelimesini hiç daha önce duydunuz mu ve anlamı nedir biliyor musun?

Google aramalarında sıklıkla aramasına rağmen detaylı şekilde sonuç arayanlar ve ilk defa duyanlar için Sophomania veya Türkçe ifadesiyle Sofomanya veya Sofomani tanımı, özellikleri…

Sophomania ne demek?

Sophomania kelimesi İngilizce olmasına rağmen kökeni itibariyle antik Yunan dili Grekçe’den (sophós, wise +‎ mania) gelmektedir. Kelime anlamı olarak gerçekte olduğundan çok daha zeki olduğuna inanan kimse için kullanılır. Bir çeşit üstün zeka yanılgısıdır.

Sophomania (Sofomani), kişinin kendini herkesten akıllı zannetmesi ile oluşan bir hastalıktır. Her şey hakkında her şeyi bildiklerine dair bir hayal kurarlar ve bu hayale inanırlar. Herhangi bir şey hakkındaki bilgilerinin, konu hakkında konuşmak için bir veya iki cümle kuran herkesten daha üstün veya daha doğru, önemli olduğu yanılgısıdır bu. Kimsenin bildiği kadar veya bildiğini sandığı kadar bilmediği bir yanılsama.

Sophomaniac nedir?

Sophomania (Sofomani) özellikleri veya belirtisi gösteren kişiye ise sophomaniac denir. Sophomaniac, kendini beğenmiş ve bilgisine aşırı güvenen, ancak yetersiz bilgisinin farkında olmayan ve olgunlaşmamış sophomania hastasıdır.

Gerçekte olduğundan çok daha zeki olduğuna inanan, olgunluk, zevk veya muhakeme eksikliği bulunan, üstün ve her şeyi bildiğini iddia eden kimselere sophomaniac denilir.

Bu kişiler kibirli bir şekilde diğer insanlardan daha iyi ve daha zeki, daha önemli olduklarını düşünür ve kaba, fazla özgüvenli davranır. Belki de kelimenin tam anlamıyla “eğitimli aptal” olarak ifade edilebilir.

Çünkü bir Sophomaniac ile belirli bir konu hakkında konuştuğunuzda, sizi garip, çekingen ve uygunsuz hissettirir. Böyle bir insan, diğer insanlara kendisinin fevkalade zeki olduğuna ve hiç kimsenin onunla kıyaslayamayacağına inandırmak için temel saikle, herhangi bir konuda övünmeyi sever.

Gerçek bilgili bir kişi ile arasındaki fark ise ancak ona sorduğunuzda fikirlerini, görüşlerini ve bilgilerini nazikçe ve mütevazi şekilde paylaşacaktır. Ve bunu yaparken asla kendilerini üstün hissettirmezler.

Sophomania olup olmadığımı nasıl anlarım?

Bir sofomaniac, zekasıyla aşırı derecede gurur duyan kişidir. Bir sofomaniac olsaydın, sandığın kadar zeki olamazdın. Sonuç olarak, bir sofomani olup olmadığınızı bir an bile merak edemezsiniz. Bu nedenle, bunu merak ediyor olmanız, muhtemelen öyle biri olmadığınızı gösteriyor.

Sofomaniac bir kişi iyi eğitimli olabilir ve Mensa düzeyinde bir IQ’ya sahip olabilir. Ancak, bu sadece sizin diğerlerinden daha nitelikli olduğunuzu varsaymak değildir.

Bu kişilerdeki sorun aslında aşırı güven ve önyargısını fark edememesinden ve üstesinden gelememesinden kaynaklanmaktadır.

Eğer bu şekilde bir kişiyseniz ya da zekanızla ilgili benzer hayalleriniz varsa, bir Sophomania (sofomani) olabilirsiniz. IQ testi ile ilgili sertifikaya sahip birini ve yukarıda belirtilenler sizi tanımlıyorsa belki de tedavi için bir terapisti görünmeniz gerekebilir.

Süper zeka sanrılarınız var mı?

Sanrı; yanılsama, halüsinasyon, serap, doğru veya gerçek olduğuna inanılan ama aslında yanlış veya gerçek dışı olan bir şeydir. Bu kişiler, sanrının gerçek olduğuna kesinlikle inanır. Sanrılar tıbbi, nörolojik veya zihinsel bir bozukluğun belirtisidir. Kendinizi herkesin üstünde bir zekayla görüyorsanız ve buna gerçekten inanıyorsanız süper zeka sanrılarınız olabilir.

Bir örnek olarak geçen yıllarda Amerika’da 15 yaşında bir genç IQ’sunun 191 olduğu ancak kimsenin ona inanmadığı iddia etmişti. Meşru IQ test puanları 18 yaşın altındaki kişiler için maksimum IQ puanının 162 olduğunu ve 18 yaş ve üzerindekiler için 161 olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu kişinin iddiaları da tutarsız bulunmuştu.

Her zaman haklı olmak isteyen birisine ne nedir?

Eğer her durumda ve her zaman haklı olmak, her olayda haklı çıkmak isteyen kimse, üstün ve her şeyi bildiğini iddia eden, kendini beğenmiş ve bilgisine aşırı güveniyor ise sofomaniac olmasının yanında, yılmaz, kararlı, ısrarcı, uzlaşmaz, inatçı, diktatör gibi bir çok kelime ile tanımlanabilir.

Hakkında hiç bir şey bilmediği halde biliyormuş gibi konuşan, davranan, bildiğini iddia eden ve bilgili olduğunu sanan kişiye cahil denildiği gibi, sadece yanlış spekülasyon yapıyor ve daha doğrusu cehalet ve cahilliğini bilmiyordur.

Sonuç;

Tarihte ve günümüzde belki de hiç duymadığımız ama varlığını bildiğimiz aslında güzel bir kelime Sophomania.

Zeki olma yanılsaması altında olan biri, günlük hayatta karşılaştığımız yaşamla ilgili psikolojik bir gerçektir. İlginç olan bir gerçek şu ki, neredeyse hepimiz bu türden en az bir kişiyle tanıştık ya da karşılaştık. Onlarla sohbet etmekten kaçınmayı başarabilmiş miyiz veya bunu yapmayı denedik, değil mi?

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün